Pětice z nich se kvalifikovala na Čeladnou na základě svého umístění v Order of Merit PGAC. Zbývajících šest obdrželo volné karty od sponzorů a promotéra. Českou část startovního pole doplňuje ještě pět amatérských golfistů.

Jistotu účasti na Czech Open získali nejdříve hráči, kteří k 9. srpnu 2011 obsadili prvních pět příček v národním žebříčku české PGA. Na základě svých letošních výsledků na všech turnajích se na Czech Open kvalifikovali Marek Nový, Stanislav Matuš, Lukáš Tintěra, Martin Příhoda a Rudol Nechanický junior. První tři jmenovaní budou hrát na turnaji European Tour na Čeladné potřetí, Martin Příhoda podruhé (vloni ještě jako amatér, pozn. red.) a Rudolf Nechanický zažije svou premiéru.

Dalších šest českých profesionálů muselo čekat, zda se uvolní volné účastnické karty. Nakonec si na Czech Open zahrají i Filip Mrůzek, Petr Zíma, Petr Gál, Jakub Svoboda, Lukáš Lizánek a Viktor Skalle, který se mohl z přidělení divoké karty radovat jako poslední. Právě Viktor Skalle měl před rokem velice blízko k postupu do víkendových kol. Ke cutu mu chyběla jediná rána.

Velkým tahákem by se měl opět stát španělský golfista Miguel Angel Jiménez (na snímku), který je designérem hřiště Prosper Golf Resortu na Čeladné. „Jsem opravdu moc rád, že jsem opět tady. Mám za sebou hodně náročné dva týdny v Americe, kde jsem se necítil dobře. Byla tam vlhkost, rovněž časový posun mi nevyhovoval,“ pověděl na oficiálních stránkách golfového turnaje Jiménez. „Na turnaji bude několik jamek hodně těžkých. Například jamka číslo tři má hodně těžký green, na sedmičce se hraje zase prudce dolů a je potřeba dávat hodně velký pozor na přesnost úderu. Taky dvanáctka je těžká. Hřiště je ale skvěle připravené,“ dodal španělský golfista.

Tintěra: „Čeladná má obecně velice náročné hřiště“

Již potřetí zavítal na čeladenské golfové hřiště šestadvacetiletý Lukáš Tintěra, který si v letošním roce dal za cíl projít cutem.

LUKÁŠ TINTĚRA (12. ledna 1985)
Lukáš Tintěra (na černobílém snímku vlevo) vyrůstal v Karlových Varech a i dnes ještě bydlí jen pár stovek metrů od golfového hřiště v Olšových Vratech. Do PGA Czech vstoupil v roce 2009 jako Playing Pro, ale své zařazení změnil v roce 2010 na Teaching Pro. Lukáš Tintěra zaměřuje svou turnajovou pozornost na Pilsner Urquell Czech PGA Tour a nepravidelně startuje na EPD Tour, případně Alps Tour. Právě na těchto dvou zahraničních sériích se mu vždy dařilo v rakouském Haugschlagu, kde loni v září slavil své první vítězství mezi profesionály, když v rámci Pilsner Urquell Czech PGA Tour vyhrál International Mokov Pro-Am. Na Czech Open se kvalifikoval jako třetí hráč aktuálního Order of Merit PGA Czech.


Směřoval jste v průběhu sezony nějak speciálně svou přípravu na Czech Open?
Přiznám se, že jsem svou přípravu k Czech Open nesměřoval. Snažil jsem se ale celou dobu na tuto událost dostat. Je to nejdůležitější turnaj sezony, a tak jsem chtěl být opět jeho součástí.

Na Čeladné budete startovat celkově již potřetí. Jaké nejdůležitější zkušenosti jste si z předchozích dvou let odnesl?
Je to tak, bude to můj třetí start, třetí měření sil s nejlepšími hráči Evropy respektive světa. Ale nejdůležitější bude právě zůstat sám sebou a hrát svůj golf.

Na Čeladné se bude hrát část hřiště jinak než v předchozích letech. Znáte nově vybrané jamky? Pokud ano, co jim říkáte?
Vzpomínám si na druhou devítku, která se pro letošek změnila, ještě z amatérské kariéry. Navíc jsem slyšel, že určité jamky na této devítce budou pozměněny. Změny budou podle informací, které mám, směrem k těžšímu, takže se máme na co těšit. Čeladná je obecně velice náročné hřiště. Pokud se podíváte na její metry, tak tady opravdu nemůžete být krátcí. Navíc do šířky také moc nepobrala, takže si myslím, že to bude opravdu výzva pro každého hráče, který se bude této akce účastnit.

Hřiště na Čeladné je považováno za velice náročné. Na co se musí hráči nejvíce koncentrovat a co je na hřišti nejtěžší?
Lehce jsem to nakousnul už v předchozí otázce. Je to směsice dlouhých a technických jamek, na nichž se testuje celková dovednost hráče. Každá chyba je automaticky trestána. Máte jen několik jamek, na kterých je možné skórovat. Musíte zde skórovat a pak nenabírat chyby na ostatních velice náročných jamkách.

Kdo s vámi půjde jako caddie?
Pokud se nic nezmění, letos bude můj caddie Míla Bouček, partner Zuzany Mašínové a též její zkušený caddie.

S jakým cílem do Czech Open vstupujete?
Samozřejmě s reálným, ale přesto dosud pro české hráče nedosaženým – rád bych prošel cutem.

Matuš: „Za caddieho budu mít svého kamaráda“

Dalším českým golfistou, který se účastní čeladenského turnaje, je Stanislav Matuš. Ten se mezi profesionály pohybuje teprve od loňského července.

STANISLAV MATUŠ (24. září 1988)
Stanislav Matuš (na snímku vpravo) prožil výbornou amatérskou část své kariéry a loni v červenci vstoupil mezi profesionály. Zkušenosti s European Tour sbíral už v roce 2009, kdy jako amatér startoval na Čeladné. Před rokem už se na Czech Open představil jako profesionál a v rakouském Atzenbruggu absolvoval na divokou kartu Austrian Open. Stanislav Matuš se účastní Pilsner Urquell Czech PGA Tour a také vybraných turnajů Alps Tour a na speciální pozvání Challenge Tour. Na Čeladné je domácím hráčem, a proto místní hřiště výborně zná. Letos jako jediný dokázal vyhrát dva turnaje nejprestižnější golfové série ve střední Evropě Pilsner Urquell Czech PGA Tour. Poprvé se radoval na přelomu června a července na Tálích a podruhé před týdnem na PGAC Strokeplay Championship 2011 v Karlových Varech. V Order of Merit PGAC je Stanislav Matuš na druhém místě, čímž si zajistil účast na Czech Open.

Směřoval jste v průběhu sezony nějak speciálně svou přípravu na Czech Open?
Sezona pro mne začínala zimní přípravou v USA v Arizoně, kde jsme s trenérem hodně pracovali na švihu a zlepšení hry z týčka. Také jsem věnoval hodně času krátké hře. Na Čeladnou jsem se nijak zvlášť nepřipravoval, protože jsem ještě měsíc před turnajem neměl jistou kartu.

Na Čeladné jste doma. Cítíte perfektní znalost hřiště jako výhodu nebo je to hřiště pro Czech Open připraveno tak odlišně, že to žádná výhoda není?
Znalost hřiště určitě mám a bude to pro mne samozřejmě i výhoda. Dá se říct, že hřiště je od prvního ročníku připravováno celou sezonu stejně a na týden turnaje jsou provedeny jen malé změny, které ovšem hrají velkou roli. Je to výška roughu a rychlost a tvrdost greenu. Obzvlášť greeny hodně zrychlují a tím se mění všechny brejky i přihrávky kolem něj. Nedá se říct, že mám nějakou výhodu oproti ostatním, protože celou sezonu jezdím po turnajích a na Čeladné jsem málo.

Na Čeladné budete startovat potřetí. Jaké nejdůležitější zkušenosti jste si z předchozích dvou let odnesl?
Zkušeností z předchozích ročníku je určitě více. Musel jsem si zvykat na diváky kolem sebe a taky na celkovou atmosféru turnaje, se kterým jsou spojeny i sponzorské povinnosti, což pro mě bylo nové. Nejdůležitější věc, kterou jsem si z turnaje odnesl, byly chyby, které mě stály více než jednu ránu. Udělal jsem v prvním i druhém ročníku tyto chyby hned dvakrát, a to na jamkách jdoucích po sobě. Pokud bych je neudělal, možná bych se do cutu vlezl. To bude pro mě letos nejdůležitější.

Na Čeladné se bude hrát část hřiště jinak než v předchozích letech. Jak vám vyhovují nově vybrané jamky? Bude hřiště z vašeho pohledu náročnější nebo naopak přívětivější než loni a předloni?
Hřiště bude nejspíš těžší vzhledem k tomu, že druhá devítka je delší a má obtížnější greeny. Bude důležitá hra z týčka a delší železa do greenu. Minulé ročníky byly více o tom, dostat se do pozice. Letos to bude více pro hráče, kteří hrají dlouhé rány z týčka. Samozřejmě i přesnost bude důležitá, protože rough bude opět vysoký a velice hustý, takže hra z něj bude mnohem obtížnější, obzvlášť delšími železy.

Hřiště na Čeladné je považováno za velice náročné. Na co se musí hráči nejvíce koncentrovat a co je na hřišti nejtěžší?
Jak už jsem řekl, bude dlouhé a náročné na přesnost z týčka. Pokud trefíte fairway a budete dostatečně dlouhý, máte dobrou šanci trefit poměrně velký green. Pokud green netrefíte, musíte čelit nelehké přihrávce z hustého a vysokého roughu, kde míček často zapadne až hluboko na dno.

Kdo vás bude při turnaji nejvíce podporovat?
Určitě tam bude cela rodina i s přítelkyní, která se mnou občas jezdí na turnaje Pilsner Urquell Czech PGA Tour. Samozřejmě tam bude spousta známých, kteří to mají na Čeladnou kousek jako já.

A kdo vám bude dělat caddieho?
Půjde se mnou kamarád, se kterým jsem už na pár turnajích letos byl a testoval ho. Docela nám to spolu šlo a dobře jsme si rozuměli, tak snad nám to vyjde i na Czech Open a budeme úspěšní.

S jakým cílem na Czech Open míříte?
Cíle si nedávám. Chci hrát dobrý golf a omezit počet chyb. Pokud se to povede, myslím si, že mám velkou šanci uspět. (red)