Bruslařský klub Frýdek-Místek o víkendu uspořádal už čtvrtý ročník krasobruslařské soutěže dětí Beskydský ledňáček. Malí krasobruslaři z celé České republiky během sobotního klání na ledě frýdecko-místecké víceúčelové sportovní haly předvedli to nejlepší, co se za mnoho měsíců a let tvrdého tréninku naučili. Veřejnost se ale podívat nepřišla a tribuny zely prázdnotou.

„Bruslím už od pěti let. Prozatím jsem čtyřikrát vyhrála zlatou medaili na různých českých soutěžích. Trénuji každý den, jednou bych chtěla startovat na mistrovství Evropy,“ pověděla jedenáctiletá Sandra Guňková z Bruslařského klubu Frýdek-Místek. Na sobotní soutěž ji přišli podpořit rodiče i prarodiče. Nemalé sportovní plány ale mají i ostatní závodnice. „Hodně trénuji, abych se jednou dostala na mistrovství světa. Vloni jsem vyhrála Beskydského ledňáčka a chtěla bych získat i další medaile,“ svěřila se devítiletá Anna Rykalová z BK Frýdek-Místek. Letos se umístila na třetím místě.

„Také bych se ráda dostala na světové soutěže. Zatím jsem vyhrála soutěž v Orlové,“ pochlubila se Dominika Krausová. Na medailovém místě se ze zdejšího klubu umístil ještě Damián Mück, který byl nejlepší mezi nováčky. Děti krasobruslení skutečně podřizují celý svůj život. „Do bruslařské přípravky chodí už děti od čtyř let. Je důležité, aby s tímto sportem začaly už v útlém věku, kdy ještě mají tvárné tělo. Ti, kdo vydrží, mohou už od šesti let závodit,“ vysvětlila metodička klubu Monika Brzá.

Podotkla, že krasobruslení je po všech stránkách nesmírně náročný sport a bez velké podpory rodičů i prarodičů jej prakticky není možné provozovat. Děti trénují šest dní v týdnu ráno před školou i odpoledne. Tréninky probíhají přímo na ledě, ale i v tělocvičnách, kam chodí na hodiny baletu, gymnastiky, nebo všeobecné přípravy. Tréninky a soustředění ovšem probíhají i o víkendech a o prázdninách.

Sport je náročný i finančně, nejmenší brusle například přijdou na tři až čtyři tisíce korun, dospělí musejí za závodní boty a nože počítat i s částkami kolem dvaceti tisíc korun. Děti, které se tomuto sportu chtějí věnovat, pro něj navíc musejí mít i fyzické předpoklady a hlavně odhodlání, výdrž a podporu rodiny. „Nepočítáme, že by ze všech vyrostli mistři, ale přesto jim krasobruslení může dát obrovské hodnoty do života. Naučí se na sobě pracovat, také disciplíně a odříkání, naučí se i vyhrávat a prohrávat. Myslím, že to je v životě důležitější, než mistrovský titul,“ dodala Monika Brzá. I ti, kdo u krasobruslení nevydrží, navíc získají dobrou průpravu pro jiné sporty jako je atletika nebo míčové hry.