Karvinští v rozhodujícím pátém utkání finále porazili Plzeň 31:26 a sérii tak zvládli 3:2 na zápasy. Utkání přihlížela plná hala 2215 diváků!

Vítězné dvojí loučení

Slezané jsou mistry po čtyřech letech. S karvinským publikem se vítězně loučil nejen Vojtěch Patzel, který odchází do Německa, ale i odchovanec klubu Jan Sobol. „Můžu prozradit, že to byl můj poslední zápas. Proto jsem rád, že jsme ho zvládli,“ řekl Deníku Sobol, který tak končí bohatou a úspěšnou kariéru.

Finále play off házenkářské extraligy mužů - 5. zápas: Karviná - Talent tým Plzeňského kraje, 29. května 2022, Karviná.Finále play off házenkářské extraligy mužů - 5. zápas: Karviná - Talent tým Plzeňského kraje, 29. května 2022, Karviná.Zdroj: Deník/Jakub Pryček

Právě on a spolu s ním další lídři Baníku táhli mužstvo za rozhodujícím vítězstvím. Karvinští Plzni nedovolili ani jednou jít do vedení, celý zápas si udržovali převahu a nakonec své vedení uhájili. Neprohráli doma ani jeden extraligový duel.

K výsledku svého celku znovu přispěl brankář Mokroš, který chytil hostům několik tutovek, ale i střelecky disponovaní Patzel, Solák a Sobol. „Branky si mezi sebe rovnoměrně rozdělili. Dnes to byl výborný kolektivní výkon, kluci dokázali, že za ten rok opravdu psychicky vyzráli,“ pochvaloval si trenér Karviné Michal Brůna, mimochodem první muž v historii karvinského handbalu, který získal titul jako hráč i jako trenér. „A ještě jako prezident klubu,“ zasmál se Brůna.

Zdroj: Deník/Martin Ruščin

„Ale ne, jsem rád, že jsem mohl klubu tímto splatit, že mě tady vychovali a umožnili mi prožít hezkou sportovní kariéru,“ poznamenal Brůna.

Jeho protějšek Petr Štochl sportovně pogratuloval Baníku k zisku titulu. „Upřímně nás play off nezastihlo v úplné top formě, většinou jsme to tahali na sílu. Odehráli jsme v každé sérii pět zápasů, možná se to na nás trochu podepsalo, ale stěžejní roli bych tomu nepřikládal. Dneska jsme byli o něco horší, tak to prostě je,“ dodal férově Štochl.

Jan Sobol končí kariéru stylově - ziskem titulu.
Ještě jeden mistrovský večírek pro končícího Jana Sobola

Sezonu i přes porážku ve finále hodnotil jako úspěšnou. „V evropském poháru jsme se dostali do čtvrtfinále, kde Plzeň nikdy nebyla. K tomu stříbro z ligy a zisk Českého poháru. Sezona určitě neúspěšná nebyla,“ mínil.

Finále play off házenkářské extraligy mužů - 5. zápas: Karviná - Talent tým Plzeňského kraje, 29. května 2022, Karviná. Na snímku Trenér Karviné Michal Brůna.Trenér Karviné Michal Brůna se objímá s Vojtěchem Patzelem.Zdroj: Deník/Jakub Pryček

A co tedy celé finále rozhodlo? Bylo to nakonec přece jen domácí prostředí? „V sezoně odehrál každý tým hodně těžkých zápasů, nakonec měl Baník po základní části o jednu výhru víc, takže si zasloužil mít díky tomu rozhodující zápas doma. Využil toho. Ono domácí prostředí vám vždycky dodá nějaké to procento k dobru, ale my jsme tak zkušený tým, že by nám to nemělo vadit. Navíc v takové parádní atmosféře se dobře hraje i nám. Baník měl zkrátka v play off lepší sportovní formu a můžeme mu jen pogratulovat,“ zakončil sympaticky Petr Štochl.

Brůna chválil

„Samozřejmě že domácí prostředí rozhodlo, i když i letos jsme hráli pod tlakem rozhodujícího zápasu doma, což může být vachrlaté, zvlášť když Plzeň je nejzkušenější tým v lize a jen tak z něčeho se nepodělá,“ souhlasil i Michal Brůna.

Mančaft pochválil. „Dneska jsem spokojen. Kluci to zvládli, nedovolili jsme jim se k nám docnaknout, pořád jsme měli hlavy nahoře,“ pochvaloval si.

Petr Mokroš slaví vítězství v posledním zápase sezony.
Petr Mokroš: Pomohl mi Galoš. Každý z nás má na titulu svůj podíl

Odcházející Vojtěch Patzel se ještě 40 minut po zápase fotil s fanoušky. Po sezoně jej čeká výzva v podobě druholigového VfL Lübeck–Schwartau v Německu. „Po loňské sezoně jsem klukům řekl, že odtud neodejdu, dokud tady nezískám titul,“ ulevilo se Patzelovi, že si položku zisk domácího titulu může odškrtnout.

Baník Karviná – Talent Plzeň 31:26 (15:13)

Sled: 2:0, 5:2, 7:3, 9:5, 9:7, 11:9, 12:11, 14:11, 17:14, 19:15, 21:16, 23:19, 26:22, 29:24. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmičky: 2/1:5/3. Vyloučení: 4:6. Diváci: 2215. Konečný stav série: 3:2.

Karviná: Mokroš, Marjanović, Tabara – Franc, Mlotek, Jan Užek 3, Solák 6, Patzel 7/1, Sobol 6, Skalický 3, Růža 2, Nantl 2, Fulnek 2, Halama, Petrović, Široký. Trenér: Brůna.

Nejvíce branek Plzně: Škvařil 6, Vinkelhöfer 6/2, Režnický 5.