Extraligoví házenkáři Karviné a Frýdku-Místku vstupují jako jediní zástupci regionu do play off. Ve čtvrtfinále se postaví proti sobě. Jaké jsou vyhlídky a aktuální situace v obou klubech?

Delší příprava Baníku

Karvinským vyhovovalo, že v posledním kole soutěže už měli volný termín a mohli začít s přípravou na blížící se vyřazovací boje. Zatímco ostatní týmy ještě hrály, Karviná v klidu nabírala potřebné objemové fáze. „Udělali jsme si v prvním týdnu takové malé soustředění v Karviné, abychom nabrali kondičku. Zaměřili jsme se hlavně na herní kondici, protože z fyzičky budou hráči žít až do konce sezony. Prostor k dvoufázovým tréninkům už během zbytku sezony nebude,“ vysvětlil zápřah svých svěřenců kouč Rastislav Trtík.

Karviná sehrála během tří týdnů přípravy čtyři vítězná utkání (dvě s Hranicemi, dvě s Kopřivnicí). „Pilovali jsme součinnost dvojic v obraně i útoku a pochopitelně i celkový obraz hry, jakým bychom se chtěli během play off prezentovat,“ odtušil Trtík, že i v play off nebudou jeho hráči ustupovat od vytažené aktivní obrany. Byť jsou přípravné výsledky příznivé, Trtík je zhodnotil slovy: střídavě oblačno. „Ale to je během tréninkového cyklu logické. Minulou sobotu jsme ještě trénovali, na Velikonoční pondělí jsem dal hráčům volno, ale od úterka už jsme opět najeli na tvrdý režim. I proto byli hráči ve třetím a čtvrtém utkání trochu zatavení,“ všiml si trenér Baníku Trtík.

A jak si jeho tým věří na regionálního rivala z Frýdku? „Je to silný tým s řadou osobností, z nichž jich je pár od nás z Karviné,“ usmál se kouč Baníku. „My jsme si vědomi role favorita, což ale zároveň znamená, že nám to soupeř bude chtít o to více znepříjemnit. Podcenění nepřipadá v úvahu,“ zakončil Trtík.

Frýdek nastupuje s pokorou

Také borci Frýdku-Místku pilně trénovali. „Určitě nebudeme zakrývat, že domácí jsou v této sérii jasným favoritem. Play off je ale specifická soutěž a stát se může ledacos. Již v našem posledním domácím utkání jsme si dokázali, že při jistých okolnostech můžeme Karvinou potrápit,“ řekl trenér Frýdku-Místku Martin Strnadel a připomněl prohru svého mužstva o pouhé dvě branky 28:30. Frýdečtí se budou muset obejít bez dvou hráčů základní sestavy.

„Je jistotou, že do play off nenastoupí zraněný brankář Pohludka a také náš nejlepší střelec Martin Toms,“ vypočítává ztráty ve svém týmuStrnadel. Frýdek si v minulém týdnu zpestřil přípravu přátelským duelem v Zubří, který však prohrál 33:42. Hosté půjdou do čtvrtfinálových bojů s pokorou. „Jsem realista. Karviné se údajně uzdravili Farkašovský s Faithem, takže naším hlavním cílem bude zaplnit naši halu a pokusit se hrát s Karvinou atraktivní házenou. Pokud by se nám podařilo sérii natáhnout na čtyři, případně i pět utkání, byli bychom samozřejmě spokojeni,“ přeje si před sobotním prvním duelem Martin Strandel.

A koho ve Frýdku považují za aspiranta na zisk letošního titulu? „Tak to je velmi těžká otázka. Celá špička extraligy je velice vyrovnaná. Možná bych v tuto chvíli trochu více favorizoval Zubří, které na mě působí větší sehraností. Navíc má velkou výhodu v domácím prostředí,“ zkusil si zatipovat před sérií play off trenér Frýdku–Místku Strnadel.

MARTIN RUŠČIN

ROBERT SCHEDLING

První dva zápasy čtvrtfinále play off se hrají v Karviné. Nejdříve v sobotu 29. března od 17.30 a pak v neděli 30. 3. od 10.30 hodin.