Extraligovým házenkářům Frýdku-Místku se v letošní sezoně příliš nedařilo. Tým trenéra Lubomíra Kavky skončil nakonec poslední a zítra jej čeká první barážové střetnutí s vítězem prvoligové soutěže, s Dvorem Králové.

Extraligistu by navíc v baráži měl posílit čerstvý mistr ČR Vojtěch Petrovský, který v Karviné hostoval právě z Frýdku-Místku. „Ta domluva mezi námi, Karvinou a Vojtou byla již před sezonou. Hráči jsme osobně po konci finálového souboje volal a sám mi svou účast v baráži přislíbil. Pokud se samozřejmě ještě nezraní, tak by měl být naší velkou posilou,“ řekl asistent frýdecko-místeckého trenéra Petr Mazur.

Ten také pevně doufá, že se do Čech vydá s kompletním kádrem. „Nějaké zranění v týmu je. Například Vacula si v Hustopečích poranil kotník, ale já věřím, že do Dvora Králové pocestujeme v komplet sestavě,“ dodal Mazur.

Hru svého soupeře mají frýdecko-místečtí trenéři pečlivě nastudovanou. „Dívali jsme se na několik videí. Dvůr Králové má ve svém středu starší a zkušené hráče. Jejich hra je spíše založena na fyzické síle, než na herním umu. V obraně hrají většinou systémem 1-5 nebo 1-2-3. Většinou se snaží prosadit v situaci jeden na jednoho, jelikož těží ze svých fyzickým proporcí,“ podělil se se svými postřehy Petr Mazur, který vzápětí dodal, co by mohlo na soupeře platit: „Tak jednoznačně musíme hrát agresivní obranu s rychlým přechodem do útoku. My je musíme přehrát rychlostí. V zápase ale půjde o hodně, takže nelze jejich výkony srovnávat s výkony v první lize. Vše je otevřené,“ myslí si Mazur.

Pořádně nažhavená je také druhá strana. „Myslím si, že hosté budou mít v týmu nějaké pendlery, kteří teď hráli za Karvinou finále proti Zubří. Kvalita bude určitě na jejich straně, ale my můžeme jenom překvapit. Nemáme co ztratit. Doma se hecneme a třeba je potrápíme,“ řekl královedvorský házenkář Daniel Picha. A na kolik zkušený hráč Dvora Králové vidí postup svého týmu do extraligy? „Je to asi 40 ku 60 pro Frýdek-Místek, ale uvidíme,“ dodal Picha.

První vzájemný duel je tedy na pořadu v sobotu 23. května ve Dvoře Králové, odveta se hraje pak ve Frýdku-Místku (hala 6. ZŠ v Místku) v neděli 31. května od 17 hodin. My jen dodáme, že o účastníkovi příštího ročníku Zubr extraligy se rozhoduje pohárovým systémem. (sch)

Petrovský: Sestup s Frýdkem si vůbec nepřipouštím

Frýdek-Místek - V roce 2003 získali házenkáři Frýdku-Místku svůj první a jediný mistrovský titul. Od té doby uplynulo šest let a hráči SKP jsou nyní nad propastí extraligových dějin. Nyní nastoupí v úvodním barážovém zápase ve Dvoře Králové. Trenér Lubomír Kavka bude však moci využít služeb čerstvého mistra ČR Vojtěcha Petrovského, který ještě před odchodem do Karviné výrazně střelecky držel Frýdek nad vodou. Nejinak tomu bylo i v letošní sezoně, vždyť Petrovský je nejlepším střelcem Karviné. Bude tento mladík výraznou ikonou v cestě za záchranou extraligové příslušnosti?

V sobotu byste měl posílit váš mateřský oddíl v barážovém střetnutí ve Dvoře Králové. Je to pravda?

Ano, to mohu potvrdit. Bylo to domluveno mezi kluby (Frýdkem-Místkem a Karvinou, pozn. red.) již před sezonou. Já s tím souhlasil, jelikož Frýdku velice rád vždy vypomůžu. Karviná tentokrát do Frýdku-Místku nedala takovou hráčskou náhradu jako v loňské sezoně, domluva proto zněla, že pokud se eskápéčko dostane do baráže, půjdu hrát za Frýdek. Sice tak přijdu o finále Českého poháru, ale svému mateřskému klubu velice rád pomůžu.

Váhal jste nad touto možností, nebo jste měl v hlavě hned odpověď: „Samozřejmě, velice rád pomůžu“?

Neváhal jsem (rozhodně). Určitě rád pomůžu. Frýdek-Místek je můj mateřský oddíl, kromě toho jsem stále jejich hráčem.

Dá se po vrcholu sezony a zisku mistrovského titulu najít v sobě ještě motivace, když se najednou jedná o záchranářské prá­ce?

Určitě se to dá, protože by i pro mě bylo velkým zklamáním kdyby kluci sestoupili z extraligové soutěže, a to já nechci. Stále jsem Frýdečákem, takže budu bojovat naplno.

Jak byla náročná sezona v Karviné a čekal jste, že ve finálové sérii se Zubřím vyhrajete tak docela rychle?

(smích) Tak náročná určitě byla. Sice už ne tak povedená, jelikož jsme začali pořádně hrát až po vítězném zápase s Duklou v semifinále. Na ni jsme si vůbec nevěřili, jelikož jsme s nimi v základní části dvakrát prohráli. Na Zubří jsme si už naopak docela věřili. Já osobně jsem říkal, že když přejdeme přes Duklu, tak se Zubřím uspějeme.

Už jste se svými novými spoluhráči ve Frýdku-Místku trénoval?

Ano, ve středu jsem byl na prvním tréninku.

Jaký máte z toho všeho pocit?

Já se na trénink těšil, vrátil jsem se zde po dvou letech. S frýdecko-místeckými hráči se znám velice dobře, ale hrál jsem snad jen se dvěmi.

Jste frýdecko-místecký odchovanec, připouštíte si vůbec variantu, že by eskápéčko po několika letech muselo extraligovou soutěž opustit?

Nepřipouštím si to…sice ta možnost existuje, ale já věřím, že baráž zvládneme.

Co vůbec víte o svém barážovém soupeři?

Já osobně o něm moc nevím. Snad jen to, že tým trénuje Karel Hracha, co tu kdysi hrával. V mládežnické reprezentaci jsem hrával s jeho synem, takže jeho znám dobře. Z dalších jmen znám ještě Cvejna. Jako kluk si jej pamatuji, když hrával kdysi extraligu.

S jakým výsledkem budete při návratu z Dvora Králové spokojen?

Samozřejmě že s vítězstvím. Nic jiného neberu. (sch)

Kouč Hracha: Nemusíme se bát

Dvůr Králové - Na letošním triumfu v první lize se podepsal stejně jako hráči. A stejně jako hráči se těší i na baráž. Trenér královédvorských házenkářů Karel Hracha je přesvědčen o tom, že jeho tým konfrontaci se soupeřem z extraligy zvládne. „Máme vyzrálejší tým, typově silnější, doplněný o mladé hráče,“ prohlásil bývalý reprezentant, jenž na sklonku své kariéry působil právě ve Frýdku–Místku.

Na co myslíte před vstupem do barážového dvojboje?

Na to, abychom vyhráli první zápas doma a splnili si svůj cíl. Přál bych si, aby u toho byl plný dům, a abychom divákům předvedli pěknou dynamickou házenou.

Když slyšíte Frýdek–Místek. Co se vám vybaví?

Samozřejmě moje bývalé působiště. (usměje se) Strávil jsem tam asi tři a půl roku, kdy jsme hráli jak o záchranu, tak jsme málem i získali titul. Plzeň nám to tenkrát vyfoukla o jeden zápas, finále skončilo 3:2. Současný tým je hodně obměněný. Jsou tam tři čtyři kluci, kteří hráli v Karviné s mým synem Kájou. Nic světoborného to však není.

Takže víte, co od soupeře můžete v baráži očekávat?

Určitě mám představu. Bude na nás nastolená obrana dva čtyři. Hráli tak v posledních dvou zápasech sestupové skupiny s Třeboní i Hustopečemi. Předpokládám, že bude hodně vysunutá na naši levou stranu, kde je Dan Fiedor a Jirka Groh. Budeme se na to muset pořádně připravit.

Jaká hra by na Frýdek–Místek mohla platit?

Řekl bych, že mají problém hrát na postavenou obranu. Jestli budeme dobře bránit, můžeme je trestat rychlými protiútoky, což by mohla být voda na náš mlýn. Vadí mi ale, že schází Kastner. I když Kotík teď má formu, na takového soupeře je jedno křídlo málo. V tom by mohl být zádrhel. Doufám ale, že se Martinovi bude dařit. Frýdek má dva kvalitní gólmany, ale jinak bych řekl, že máme silnější mančaft. Vyzrálejší, typově silnější hráče, doplněné o mladé hráče.

S Frýdkem–Místkem jste se doma utkali už loni v zimní přípravě a zvítězili jste tehdy 21:20. Může to pro váš tým něco věštit?

Kluci věděli, že hráli proti kompletní sestavě a dokázali si, že mohou hrát s každým. Měli bychom na ně mít, vůbec se jich nemusím bát.

Asi hodně budete spoléhat v zítřejším utkání na podporu fanoušků, že?

Doufám, že jich přijde hodně a nebudou na zahrádkách. A pokud diváků bude hodně, potáhnou nás dopředu. Je to pak hodně znát, když máte velkou podporu v zádech. Sám si to pamatuji právě z Frýdku, kde jsme hráli na zimním stadionu, kam chodilo osm devět tisíc diváků. Ta atmosféra vás pak vtáhne takovým způsobem, že během zápasu necítíte žádnou únavu. Je to droga Mozek přepne a člověk jede, jede a jede, až ze sebe vydá všechno. Doufám, že tomu bude tak i v sobotu a kluci si sáhnout na dno svých sil.

Je předčasné o tom mluvit, ale co kdyby se to podařilo a Dvůr baráž vyhrál. Přemýšleli jste o tom, co by bylo dál?

Já, výbor… (odmlčí se) Nechtěl bych se k tomu zatím vyjadřovat. Je to těžké. Nějaký názor k tomu mám, ale budeme se o tom bavit, až to bude aktuální.