Vstupenky na nejmasovější podnik v historii české atletiky si pořídilo přibližně necelých patnáct tisíc návštěvníků.

"Čekali jsme, že průměrně na den bychom mohli prodat tři až tři a půl tisíce lístků, nakonec to bylo o něco míň. Podepsalo se na tom extrémní počasí. Zatímco první dny byla zima, v závěru zase obrovské teplo. Návštěvy měly po slabším začátku stoupající trend, přesto nejsme úplně spokojeni," řekl novinářům organizační šéf šampionátu Oldřich Zvolánek.

Mistrovství se nevyhnuly menší problémy s vízy, přestože pořadatelé účastníky s předstihem varovali. Několik výprav se do Ostravy nedostalo, v celním prostoru uvízly třeba skupiny atletů z Ománu, Pákistánu, Ugandy nebo Saúdské Arábie. "S vízy a vyřizováním na cizinecké policii bylo hrozně starostí," postěžoval si Zvolánek. "Nepochopitelné je, že některé výpravy přijely úplně bez peněz. Denně jsme na to vynaložili v průměru dvacet tisíc korun. Třeba pro čtyřicet lidí z Jamajky jsme museli jet až do Prahy, byli tam bez víz a bez peněz," uvedl Zvolánek.

Pořadatelé za víza pro účastníky museli ze svého rozpočtu vydat kolem 80 tisíc korun. Podle Zvolánka výdaje proplatí mezinárodní federace IAAF, která pak peníze bude vymáhat od národních svazů.

Nápor sportovců ze 152 zemí prý Ostrava zvládla, i když nejkrušnější logistickou zkouškou si město projde během nedělního večera a pondělí, kdy se domů rozjede drtivá většina z 2100 členů všech výprav. "Zaznamenal jsem jenom kladné reakce. Na dnešním veřejném koktejlu organizátora příštího mistrovství světa v Brixenu prezident IAAF Diack prohlásil, že organizace byla fantastická a že nám děkuje. To pro nás bylo zadostiučinění," uvedl Zvolánek.

Pár jedinců z řad atletů si na Ostravu však neodveze nejlepší vzpomínky. Jeden z japonských steeplařů strávil tři dny v nemocnici na kapačkách poté, co zkolaboval po doběhu do cíle. "Byl úplně dehydrovaný. Je vidět, že mladší atleti trochu podceňují pitný režim," řekl Zvolánek.

Nižší návštěvnost a komplikace s vízy vyvážily některé individuální výkony. V Ostravě se zrodilo šest rekordů mistrovství. "Padlo hodně vynikajících výkonů, které se dají srovnat s výkony věkové kategorie do 22 let. Také tohle je pro nás určité zadostiučinění, že i v takové kategorii se mohou zrodit hodnotné výkony," uvedl Zvolánek.

V kvalitní konkurenci se neztratila ani česká reprezentace, která si připsala zásluhou zlata vícebojařky Cachové a stříbra osmibojaře Hedvičáka dva cenné kovy. "Výsledky české výpravy pro mě byly příjemným překvapením. Fantasticky zabojovali oba vícebojaři, ale třeba i sprinteři Mazáč a Zich. Hlavně titul mistryně světa Kateřiny Cachové byl pro nás pořadatele největší odměna," dodal Zvolánek.