V Bratislavě se českému reprezentačnímu celku podařilo obhájit dva roky staré prvenství ze světového šampionátu v Plzni.

„Cítím se fantasticky, je to nepopsatelný zážitek party skvělých lidí - hráčů i trenérů, kteří si spolu opravdově sedli. Všechno se seběhlo přesně tak, jak mělo, teď si to užíváme. Každé vítězství je sladké a tohle dvojnásob. V kádru byli i někteří hráči, kteří se stali mistry světa dva roky zpátky v Plzni, my s Lukášem jsme se řadili mezi nováčky. Potenciálních kandidátů na prvenství byla celá řada. Nakonec jsme se radovali my, zřejmě rozhodl náš kolektivní a týmový výkon,“ radoval se útočník Lukáš Hudeček.

Putování týmu reprezentačního trenéra Drahomíra Kadlece (v 1996 roce byl u toho, když se česká hokejová reprezentace ve Vídni posadila na světový trůn, pozn. red.), nebylo přesvědčivé ani jednoznačné. Ze základní skupiny postoupil s odřenýma ušima, po nečekaném nezdaru s Portugalskem skončil jako třetí.

Od toho momentu už Češi nezaváhali. V semifinále vyřadili Řecko, v semifinále odsunuli z cesty nabuzené domácí Slovensko a ve finále pokořili pětinásobného šampióna Kanadu, se kterou se v bitvě o prvenství střeli už popáté. Češi získali svůj třetí primát, přičemž ve finále mistrovství světa byli třikrát za sebou. Před dvěma lety ve finálové bitvě přehráli Indii. Hokejbalisté Slovenska se na domácím šampionátu po výhře nad USA museli spokojit s bronzem, díky čemuž se stali týmem, jenž ukořistil medaili na všech dosavadních mistrovstvích.

Lukášové Heczko s Hudečkem nebyli ve slovenské metropoli jen do počtu, oba patřili mezi pilíře českého reprezentačního výběru. „Lukáš byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem celého turnaje. Myslím si, že to ocenění získal po zásluze, chytal si to svoje. Tak, jako mnohokrát podržel Třinec v extralize, teď držel reprezentační tým a spolehlivě si to vyčapal,“ pochválil Hudeček svého parťáka a pak přešel k vlastnímu hodnocení.

„Zpočátku jsem byl se sebou nespokojen, prostě jsem nehrál nic moc. Trenéři se rozhodli mě podržet a pořád mi dávali šanci. Nakonec to z mé strany bylo celkem slušné, i když jsem měl jen jednu asistenci a nevstřelil jediný gól. Začínal jsem ve třetí lajně a nakonec to dotáhl do druhé. Plnil jsem si úlohy bránícího křídla, běhal jsem od zadního mantinelu až k bráně, což bylo docela náročné,“ popsal hokejbalista, který se letos na jaře radoval z mistrovského titulu s Kladnem.

Středočeský tým vede reprezentační kouč Kadlec a Hudečkovi ke krátkému angažmá formou hostování jistě pomohlo i to, že Třinec ve vzájemných zápasech pozdějšího mistra extraligy obral o body.

(rom)