„Ty počty už nejsou pro náš tým tak podstatné. My budeme nejvíce potěšeni tím, že budou spokojeni všichni naší závodníci. Jinak očekáváme obdobnou účast, jako v minulých letech. Sami víme, že počet startujících v dětských kategoriích bude odvislé od počasí. Je ale pravdou, že předem se nám letos přihlásilo více závodníků, než tomu bylo vloni, takže se necháme překvapit," svěřil se ředitel závodu Josef Nejezchleba.

Tradici jednoho z největších a nejpopulárnějších běžeckých závodů u nás založil v roce 1980 patnáctikilometrový běh mezi dvěma blízkými doly – Paskovem a Staříčem. „Po roce 1989 měl sedmiletou pauzu a závodilo se opět až v roce 1996. Po uzavření dolu Paskov v roce 1999 byl závod přesunutý do Frýdku-Místku a došlo ke zkrácení trati na deset kilometrů," přiblížil krátce historii Nejezchleba.

Traťové rekordy již po několik let drží slovenský olympionik Miroslav Vanko časem 29:10 minut (rok 2004) a čtyřicetinásobná mistryně republiky na vytrvaleckých tratích Petra Drajzajtlová-Kamínková výkonem 33:08 minut (už v roce 2001). Na Hornické desítce se v minulosti objevily přední české atletky – běžkyně Jarmila Kratochvílová, Taťána Netoličková-Kocembová či trojskokanka Šárka Kašpárková, startoval i horolezec Libor Uher, pokořitel čtyř osmitisícovek.

O popularitě závodu svědčí stoupající počet startujících v posledních pěti letech. V roce 2010 se do závodu přihlásilo 1943 běžců, o rok později to bylo už 2050 startujících. Také rok 2012 byl rekordní, když se pořadatelům nahlásilo 2228 běžců, v roce 2013 to bylo 2651 v roce 2014 jich bylo 2682 a v posledním závodě startovalo již 2862 běžců. „Rádi bychom tenhle trend udrželi, a kdybychom překonali loňský účastnický rekord, vůbec bychom se nezlobili," přeje si Josef Nejezchleba, který vede devadesátičlenný organizační tým.

Prezentace závodníků 31. ročníku Hornické desítky zahajuje v 9.30 hodin v místeckém Národním domě v Palackého ulici, odkud se také startuje. Jako první se na svoji trať o hodinu později vydají rodiče s dětmi. Následuje dvanáct dětských a mládežnických kategorií na tratích od 150 do 836 metrů. Pět nejvíce zastoupených škol získá sportovní vybavení v hodnotě od 2 000 do 10 000 Kč.

Ve 13.40 hodin je připraven Běh pro zdraví na kilometrovém okruhu v parku, dvacet minut poté se na svoji trať vydají ženy (10 km), mílaři (3333 m) a štafeta 3 x 1 okruh (10 km). Hlavní závod mužů na 10 kilometrů má start v 15.15 hodin.

„Vloni jsme jako novinku přinesli samostatný závod žen. Letošní ročník přichází naopak s jinou novinkou. Jelikož se nám každoročně zvyšuje závod mládeže startovat v závodech na 10 kilometrů a v závodech mílařů. Tyto tratě ovšem chceme prioritně nechat dospělým. Proto jsme připravili závod na 10 km pro mládež, ovšem ta ji poběží jako štafetu. Závod proběhne současně se závodem žen a se závodem mílařů. Každý člen štafety tedy poběží jeden okruh," ozřejmil novinku letošního závodu Josef Nejezchleba, který ještě doplnil: „Pro děti máme připravené zábavné odpoledne, které se uskuteční v 1. patře Národního domu. Součástí vyhlašování nejlepších běžců v jednotlivých kategoriích bude i losování dětské i dospělé tomboly," řekl ředitel závodu Hornická desítka. 

Hornickou desítku poběží letos tři nejlepší běžci ČR

Ani letos nebude na startu 31. ročníku závodu Hornická desítka nouze o zajímavá jména. Obhajovat svá loňské prvenství přijedou Petra Drajzajtlová-Kamínková a Jakub Zemaník. „Na startu vlastně nebudou v obou hlavních kategoriích chybět všichni medailisté z minulého roku," pochvaluje si ředitel závodu Josef Nejezchleba.

Největší pozornost bude nejspíš upřena do závodu mužů. „Zejména Zemaník, který je odchovancem našeho oddílu, to s obhajobou nebude mít vůbec jednoduché. Na start se totiž postaví vedle něj halový vicemistr světa na 1500 metrů a halový mistr Evropy na stejné trati Jakub Holuša. Nebude chybět rovněž i mistr republiky na 10 kilometrů a vítěz nedávných Běchovic Jiří Homoláč," zdůraznil Nejezchleba, který tak prozradil, že na Hornické desítce nebudou chybět momentálně tři nejlepší běžci z České republiky.