Uplynulou sobotu se konal tradiční silniční běžecký závod Hornická desítka. 22. ročník bude zcela jistě patřit k těm nejvydařenějším v historii. Zasloužilo se o to jednak pěkné počasí, jednak vydatná podpora sponzorů, která zajistila skvělé zabezpečení pro závodníky, hlavně však perfektní práce organizátorů. U Národního domu v Místku se v sobotním odpoledni scházely davy vyznavačů aktivního pohybu z celé republiky a zahraničí a nakonec si některou z tratí Hornické desítky vyzkoušelo neuvěřitelných 1 282 běžců od jednoho roku do sedmdesáti devíti let!

Překvapivé školní výpravy

Na startu se sešli běžci z celé České republiky, Slovenska, Polska, Bulharska a USA. O skvělé zahájení se opět postaralo více než 500 účastníků závodů mládeže od ročních capartů až po dorost. Stovky dětí sváděly urputné souboje o co nejlepší umístění. Pro ty nejlepší byly připraveny medaile, trička a krásné ceny a mezi všemi se pak losovala bohatá tombola.

„Překvapením skončila soutěž škol o nejpočetnější výpravu. Nezvítězila totiž žádná místní škola, ale ZŠ Kudeříkova z Havířova před ZŠ Paskovská z Ostravy-Hrabové. Až se třetím místem se musela spokojit ZŠ Pionýrů z Místku,“ řekl ředitel závodu Josef Nejezchleba.

Běh pro zdraví

Po mládeži přišel na řadu Běh pro zdraví. Na kilometrovou trať poslala primátorka města Eva Richtrová výstřelem ze startovní pistole 328 běžců všech věkových kategorií. Pro všechny účastníky tohoto běhu byly kromě trička připraveny rovněž vitamíny a drobné upomínkové předměty. Čtvrt hodiny po patnácté přišel společný start hlavního závodu na 10 kilometrů a kondičního běhu na 3 333 metrů. Zde padl účastnický rekord závodu. Celkem 445 běžců poslal na trať Libor Uher, druhý Čech, který dokázal pokořit obávanou osmitisícovku K2.

Nový vítěz je z Polska

Od úvodních metrů hlavního závodu šel do čela Polák Jakub Burghardt, který nedal žádnou šanci čtyřnásobnému vítězi Miroslavu Vankovi a jasně zvítězil v čase 29:38 minut. Vanko doběhl druhý a třetí byl Artur Blaszinski z Polska. Na čtvrtém místě doběhl český reprezentant a účastník mistrovství světa v krosu Milan Kocourek a pátý doběhl čtyřicetiletý veterán Ivan Čotov z Bulharska. Na šestém místě v čase 30:59 minuty doběhl domácí Peter Mikulenka. Mezi ženami zvítězila již pošesté nejlepší česká běžkyně současnosti Petra Kamínková za 34:42 minut před Radkou Vodičkovou z Brna a Evou Milesovou z Prahy. Až čtvrtá doběhla další spolufavoritka Katarzyna Czyž z Polska.

Nejmladší byla Eliška

Pořadatele z atletického oddílu TJ Slezan F–M potěšil velký zájem místních občanů, kteří se rozhodli vyzkoušet si své síly ať již na 10 kilometrů, či na 3 333 metrů. Vždyť nejmladší i nejstarší účastníci byli z Frýdku-Místku. Roční Eliška Svobodová zvládla po svých trať 150 metrů a devětasedmdesátiletý František Zikeš lehce zdolal desetikilometrovou trať. Pro nejlepší běžce byli připraveny ceny, všichni účastníci obdrželi tričko s emblémem závodu a další krásné ceny se losovaly v bohaté tombole. Ceny předával ředitel Dolu Paskov Pavel Hadrava, hlavní inženýr dolu Zbigniew Janowski a místopředseda Českého atletického svazu Oldřich Zvolánek společně s horolezcem Liborem Uhrem. „Za vydařenou akci musím poděkovat celému štábu obětavých organizátorů a pořadatelů,“ řekl po skončení Hornické desítky její ředitel Josef Nejezchleba.

Výsledkovou listinu najdete ZDE