Jeho cílem bylo absolvovat během 24 hodin co nejvíce výstupů na nejvyšší vrchol Beskyd Lysou horu. Trasa závodu byla dlouhá 12 km s převýšením 800 výškových metrů.

Mistrem České republiky v horském maratonu jednotlivců Adidas 24 hodin na Lysé hoře se stal Jan Zemaník z Ostravice. Ve stanoveném limitu dokázal vystoupat na vrchol Lysé hory celkem třináctkrát. Poslední průchod měřící bránou měl necelou hodinu před oficiálním ukončením závodu. Druhý skončil Martin Mazur (12 okruhů), třetí došel do cíle Libor Uher (rovněž 12 okruhů). Mistryní České republiky v horském maratonu jednotlivců se stala Klára Rampírová z Trojanovic, která měla na svém kontě 10 okruhů.

Sportovní redakce Frýdecko-místeckého a třineckého deníku krátce po závodě vyzpovídala čerstvého republikového šampiona Jana Zemaníka.

Janu Zemaníkovi vyneslo prvenství v extrémním závodě 24 hodin na Lysou horu titul Mistra České republiky v horském maratonu jednotlivců.

Jak dlouho jste se na tento závod připravoval?

Upřímně, tohle je dost těžká otázka, je to taková celoživotní příprava, na takový závod se člověk nepřipraví za měsíc a troufnu si říct, že ani za rok. Je třeba mít v sobě hodně vytrvalosti a hlavně psychické odolnosti. V posledních týdnech jsem si okruh několikrát proběhl, vyhodnotil jsem, kde se bude dát v závodě běhat a kde to naopak budu muset rychle odchodit, abych se za těch čtyřiadvacet hodin nezadřel.

Přišla na vás během závodu krize?

Kupodivu žádná výrazná krize nebyla. Přeci jen už mám nějaké ty zkušenosti, které jsem tady prodal a závod jsem si užil bez nějakého velkého trápení.

Absolvoval jste závod nonstop?

Ano, šel jsem to celé nonstop, bez odpočinku. V depu jsem měl svůj podpůrný tým, který mi vždy připravil jídlo a pití a já si to vždy po třech kolech doplnil bez velké časové ztráty.

Šel jste více v poklusu nebo v chůzi?

Do kopce to byla rychlá chůze, po rovině a z kopce zásadně běh. Měl jsem na trati několik bodů, na kterých jsem měl své časové limity a podle toho jsem se řídil. Jestli jsem to třeba nepřepálil, nebo jestli naopak neztrácím.

Čím se závodník během závodu zaobírá? Jak jde udržet mysl, aby se pořád soustředil, popřípadě nezranil?

První hodiny závodu jsou v pohodě. Člověk je plný sil a odhodlání. Postupně ale přijde trochu stereotyp, zvláště, když se krouží pořád dokola. Letos ale vyšlo počasí, bylo krásně, takže jsem se kochal přírodou, poslouchal hudbu, občas jsem prohodil něco s kamarády, které jsem potkal na trati. I proto mi to uběhlo celkem rychle.

Vy jste během závodu uběhl téměř 150 km a nastoupal 9932 výškových metrů. To jsou pro rekreačního sportovce doslova nepředstavitelná čísla…

Když vidím tahle čísla s odstupem, tak je to i pro mě nepředstavitelné.

V součtu metrů jste vlastně překonal nejvyšší horu světa. Nenapadlo vás někdy pokořit nějakou tu bájnou osmitisícovku?

Horolezectví je jeden z mých velkých koníčků. Zatím jsou to ale jen Tatry a Alpy. Himaláje jsou snem snad každého horolezce, ale myslím si, že na tohle mám ještě dost času.

Kde vlastně tohle vítězství ve své kariéře zařadíte?

Tak, co se týče těchto běžeckých extrémních závodů, tak je to jeden z mých největších úspěchů.

Je sice krátce po závodu, ale jsou ve vaší hlavě již myšlenky na obhajobu?

Takové myšlenky teď v hlavě vůbec nemám, spíš se soustředím na to, abych pořádně zregeneroval a připravil se na další závody.

Jakých dalších extrémních závodů jste se ve své kariéře ještě zúčastnil?

Kromě horských běhů a maratonů se věnuji také extrémním závodům Adveture Race (přírodní týmový víceboj tří mužů a jedné ženy, pozn. red.). Díky těmto závodů jsem měl také možnost poznat zajímavá místa v Evropě. Byl jsem například ve Slovinsku, Turecku, Korsice či Francii.

A co vás čeká v nejbližších dnech?

Hlavně se chci věnovat regeneraci a pořádnému odpočinku. Poté se vrátím k tréninku. Takovým vrcholem sezony pro mě bude horský maratón The North Face Ultra-Trail Du Mont Blanc. Takže na to se budu snažit pořádně připravit.

Jste členem týmu Podlysáci. Můžete svůj tým v krátkosti představit?

Tak tým Podlysáci vznikl v roce 2010 na Ostravici a název je odvozen od Lysé hory, která je nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd a nachází se v katastru naší obce. Tým tvoří v podstatě skupinka nadšenců, kteří mají rádi sport, hory a pohyb. Impulsem pro vznik týmu byly extrémní závody, které jsou v Beskydách pořádány, a to například Lysacup, Beskydská sedmička, Pět beskydských vrcholů, či Adrenalin Cup. Více se ale o nás mohou čtenáři dozvědět na našem webu podlysaci.tym.cz.