Klub s dvaadvacetiletou historií má na kontě řadu titulů z republikových šampionátů, triumfy na významných mezinárodních soutěžích i zástupce v řadách státní reprezentace. Na tréninkových základnách na frýdecko-místecku se aktivně připravují přes tři stovky chlapců a děvčat, jenže současná situace, která ve světě panuje, přinesla beskydským judistům problémy.

„V období uvolnění, mezi červnem a srpnem, jsme neměli kde trénovat. V rámci juda jsme jedni z mála, kterým byl znemožněn přístup na tréninkové základny. Školy a majitelé objektů měli svá nařízení a nám nezbylo, než improvizovat ve venkovním prostoru a točit trénink na malé základně ve Skalici. Při tom velkém počtu zájemců to ale byl problém,“ uvedl předseda oddílu Luděk Kubíček.

Vedení oddílu mělo obavy z poklesu výkonnosti jednotlivých sportovců a naplno se tak ukázala potřeba vlastního sportoviště, kde by klub nemusel brát ohled na potřeby ostatních složek a škol. Řešení nabídl rodič jednoho z členů klubu a majitel bývalého Slezanu v Raškovicích Štěpán Vašinka, který judistům poskytl prostory v někdejší správní budově Slezanu. „Patnáct let nevyužívaný objekt vyžadoval důkladnou očistu a renovaci, které se s nadšením a odhodláním zhostili sami judisté, jejich rodiče a další příznivci. Proběhly brigády, kterých se zúčastnilo 140 rodičů. Ti odpracovali přes tisícovku hodin a při započtení materiálu vytvořili dílo v ceně téměř 300 tisíc korun,“ řekl Kubíček.

Plánuje se i regenerační centrum

Pro dokončení základní údržby a naplnění představ o dalším využití základny však bude zapotřebí ještě hodně práce. Nejdůležitější je ale samozřejmě využití pro judo. „Už dnes je v jednotlivých prostorách objektu položeno tatami, tedy žíněnka, na ploše 350 metrů. Jsou dokončeny šatny a hygienické zázemí. Pro zdokonalení akrobatických dovedností jsme vybudovali molitanovou jámu, postupně vybavujeme posilovnu a je zde kout se stolem na stolní tenis,“ uvedl předseda oddílu. „V provozu je také kuchyň s jídelnou a pro zajištění tréninkových soustředění budujeme ubytovací prostory. Připravujeme i vybudování regeneračního centra,“ dodal s tím, že po dokončení prací a ukončení současných opatření by oddíl chtěl tento objekt nabídnout k využití také dalším složkám v obci a judistickým klubům v kraji. Finančně náročné bude především vybudování nového vytápění. „Finanční prostředky na dobudování centra budeme hledat také prostřednictvím veřejné sbírky, kterou jsme za tímto účelem vyhlásili,“ prohlásil Kubíček.

Raškovice jsou od samého počátku velmi úspěšnou základnou Juda Beskydy. „I nadále budeme aktivně pracovat také na dalších tréninkových základnách klubu ve Frýdku-Místku, Starém Městě, Dobré a Frýdlantě nad Ostravicí.  S přibývajícím počtem vlastních odchovanců a trenérů bychom však chtěli zahájit činnost také v dalších obcích v okolí,“ dívá se do budoucna Kubíček, který očekává, že po ukončení nouzového stavu dojde k úbytku členské základny. „My se však budeme snažit o aktivní a důrazný nábor. Připravujeme se a hledáme způsoby, jak nejlépe propagovat náš sport široké, dětské a mládežnické veřejnosti ve Frýdku-Místku a okolí,“ uzavřel předseda úspěšného oddílu, který i v letošním roce dosáhl na řadu zajímavých výsledků.