Slavnostního zahájení soutěže se zúčastnil také poslanec Parlamentu České republiky a předseda Regionu Beskydy Petr Rafaj. Do závodů se nakonec pořadatelům přihlásilo celkem 340 soutěžících ve všech mládežnických kategoriích. Velkým přínosem byla také účast kvalitních judistů z Polska a Slovenska. Atraktivitu soutěže pozvedla také účast mládežníků z jihu Moravy a z Čech. V náročné konkurenci se nejlépe dařilo judistům
z polských Czechwic, kteří vybojovali pohár pro nejúspěšnější klub. Na druhém místě se v těsném závěsu umístili mladíci 1. JC Baník Ostrava a třetí příčku obsadili se stejným počtem bodů domácí reprezentanti z Frýdku-Místku a Poláci z Bialsko-Bialé.

V soutěži poměřili síly talentovaní judisté a judistky od předškolního věku až po dorostence ve čtyřech věkových kategoriích chlapců i děvčat. Diváci, v plně obsazené sportovní hale SŠSD ve Frýdku, měli možnost vidět urputné boje benjamínků a ocenit potleskem hlavně provedené techniky judo v dorosteneckých kategoriích. Z domácích judistek potvrdila dobrou formu dorostenka Ester Vilčková, která s přehledem zvítězila v kategorii do 52 kg. Na zlato ještě dosáhli ještě Marie Dužíková v nejtěžší váhové kategorii mladších žákyň a dále pak mladší žáci Vojtěch Bezruč a Vít Jerglík.

Výrazný podíl na úspěchu judistů Frýdku-Místku měli také stříbrní Marek Špok a Nikola Vojtovičová a bronzoví Kristýna Němečková, Martina Milevová a Nikol Mikolášová (Judo Staříč). „Přípravu letošního ročníku provázely značné finanční problémy, které se odrazily především v technickém zajištění turnaje. Po složitém jednání s technickým komisařem svazu juda jsme museli sáhnout k výrazné redukci počtu rozhodčích a také jsme ušetřili na odměnách pro vítěze. Naštěstí to neovlivnilo sportovní kvalitu soutěže, která se svým rozsahem v posledních letech řadí k nejvyhledávanějším akcím v Euroregionu,“ řekl ředitel turnaje a předseda SK Judo Frýdek-Místek Luděk Kubíček.

Hlavní trenérka mladých judistů z Frýdku-Místku Pavla Pröllová ještě dodala: „Po loňském vítězství mě trošku mrzí sestup na třetí místo v soutěži klubů. Z naší nejméně čtyřicetičlenné základny závodního týmu se soutěže zúčastnilo jen osmnáct borců. Příčina byla především v tom, že Frýdek měl zrovna jarní prázdniny. Většina dětí trávila dovolenou s rodiči a někteří navíc onemocněli. Neúčastí nejlepších jsme přišli minimálně o 7 medailí, které nám dávaly šance na lepší umístění. Konkurence byla mimořádně silná zejména ze strany Polska,“ řekla Pröllová.

Díky kvalitní přípravě a organizaci získává soutěž stále větší popularitu mezi judistickou veřejností a zájem zde startovat projevuje stále více tuzemských i zahraničních klubů. Letošního ročníku se jich zúčastnilo 27. Příští týden budou nejlepší mladší žáci a žákyně bojovat o krajské tituly v Karviné. Velkou šanci zde mají především Jerglík a Bezruč. „Pro nás je potěšující, že díky kvalitním výsledkům frýdecko-místeckých judistů přicházejí do řad oddílů stále noví členové, zejména z řad nejmladších dětí. V obou tréninkových základnách ve Frýdku-Místku a Dobré se připravuje celkem 150 dětí a mládeže. Vynikající podmínky vytváří judistům Základní škola v Dobré, kde již druhým rokem funguje sportovní třída se zaměřením na judo. (red)