Do nejvýchodnější obce České republiky letos nedorazil český reprezentační výběr, který touhle dobou ladil formu na alpských ledovcích. Beze zbytku toho využili polská reprezentace, která dorazila na Hrčavu v plné síle. Hlavní závod mužů vyhrál Mariusz Michalek, který ve strhujícím finiši předčil Macieje Staregu, oddílového kolegu Sebastiana Gazurka a Mateusze Ligockého. Každý z nich si připsal body do Polského poháru, jehož součástí letos je i Kolečková lyže.

V závodě žen se Anna Starega, starší sestra druhého nejrychlejšího muže, v cíli musela sklonit před Agnieszkou Szymanczakovou a vítěznou reprezentantkou ČR Klárou Moravcovou z Jablonce. Martině Chrástkové, druhé lyžařce národního týmu se na Hrčavě příliš nevedlo, dojela až šestá.

Přestože lyžaři z dalších evropských zemí se akce nezúčastnili, organizátoři v jubilejním desátém ročníku zaznamenali rekordní účast. „Naše závody se těší velkému zájmu, což se promítá do počtu účastníků. Tolik lyžařů se neúčastní žádného jiného závodu na kolečkových lyžích u nás, dokonce ani mistrovství republiky,“ zdůraznil Tomasz Cyhan, trenér úseku běžeckého lyžování v oddíle SKI Mosty.

Pořádající klub měl dvě v závodě mladších dorostenek dvě želízka v ohni. Ewa Szotkowská dorazila do cíle na desáté pozici, Jana Kawuloková byla o jeden stupínek horší. „S výkony obou holek jsem docela spokojen, jejich ztráta na vítězku byla minimální. Poláci upřednostňují jiný styl trénování. Zatímco u nás se obecně více běhá, jezdí na kole a běhá s hůlkami, oni se věnují takřka výhradně jízdě na kolečkových lyžích. V jízdě na kolečkových lyžích jim příliš nemůžeme konkurovat, ale v zimě na běžkách je to přesně naopak,“ vysvětlil Cyhan.