Konal se další ročník Turnaje šachových nadějí

Frýdek-Místek - Beskydská šachová škola z Frýdku-Místku je v šachovém hnutí známá nejen svými vynikajícími sportovními výsledky, ale také svým pořadatelským úsilím.

22.5.2014

Medailisté v chlapecké kategorii U9, kterou zcela ovládli mladí šachisté z domácí Beskydské šachové školy Frýdek-Místek. Foto: Pavel Benčo

Každoročně totiž škola uspořádá desítky šachových turnajů a akcí. Na samém vrcholu organizátorského úsilí byl v minulých dnech mezinárodní šachový festival 35. ročník Turnaje šachových nadějí.

Ten se konal pod záštitou Moravskoslezského kraje a Statutárního města Frýdek-Místek v historických sálech místeckého Národního domu. Pořadatelé na turnaji přivítali 260 šachistů z třinácti zemí. „Celkem se tu odehrály čtyři turnaje pro věkové kategorie devíti, dvanácti, patnácti let a Fide Open Pobeskydí," nastínil ředitel BŠŠ Frýdek-Místek Pavel Benčo.

Letošními VIP tvářemi byli světoznámí šachisté GM Sergei Movsesian (Arménie) a WGM Julia Kochetkova (Slovensko). „S oběma velmistry proběhlo během turnaje několik besed a přednášek na různá šachová témata. Samozřejmě nechyběly ani tolik populární simultánky. Do Frýdku zavítal i každoroční host turnaje, a to vynikající trenér Evžen Gonsior. Kromě šachu mohly děti soutěži ve výtvarné soutěži v malování obrázků s šachovými motivy, nechybělo ani vystoupení mažoretek, japonských bojovníků Kendó, Frymíci a skupina Magnáš se svou laserovou show," řekl Benčo.

A jak turnaj dopadl po sportovní stránce? I přes silnou mezinárodní konkurenci se řada domácích mládežníků dokázala prosadit a získat medailová umístění. Zlato ve svých kategoriích vybojovali: Natálie Kaňáková (D15) a Lucian Vantuch (H9). Stříbro získali Zuzana Gřesová (D12), Radek Halamíček (D15), Petr Gnojek (H9) a Matyáš Kaňák (H7). Mezi bronzovými medailisty pak ještě byli Lucie Fizerová (D9) a Richard Stalmach (H9). Tradiční soutěže družstev se zúčastnilo 30 týmů (tým tvořilo pět hráčů bez ohledu na kategorii, do konečného výsledku se započítaly čtyři nejlepší bodové výsledky hráčů, pozn. red.). Souboj o medailové pozice se odehrával především mezi domácí BŠŠ a reprezentací Anglie. Z vítězství se nakonec radoval tým Beskydské šachové školy 2 ve složení Lucian Vantuch, Adam Frank, Kristýna Laurincová, Matěj Kuchař a Patrik Štěpán. Druhé místo obsadil tým BŠŠ 1 (Petr Gnojek, Richard Stalmach, Zuzana Gřesová, Radek Halamíček a Natálie Kaňáková). Na třetím místě pak skončil celek Anglie 2 se ziskem 22,5 bodu.

Ve Fide Openu startovalo 76 hráčů z osmi zemí. Největším favoritem na celkové vítězství byl mezinárodní mistr Vojtěch Plát z TŽ Třinec. Ten následně potvrdil své herní kvality a zvítězil s bodovým náskokem před Michalem Novotným z ŠK Polabiny a Michaelem Kubíkem z Beskydské šachové školy.

Výsledky 35. ročníku Turnaje šachových nadějí:

U15 chlapci: 1. Daniel Daněk (CZE ŠK Duras BVK Brno), 2. Semen Bochkarev (RUS Novokuznetsk), 3. Daniel Abbas (ENG). U15 dívky: 1. Natálie Kaňáková (CZE BŠŠ Frýdek-Místek), 2. Amina Maouci (ALG Bejaia Chess Association), 3. Michaela Nová (CZE Sokol Buštěhrad). U12 chlapci: 1. Dominic Klingher (ENG), 2. Radek Halamíček (CZE BŠŠ Frýdek-Místek), 3. Nugith Jayawarna (ENG). U12 dívky: 1. Julie Vilímová (CZE Klub šachistů Říčany), 2. Zuzana Gřesová (CZE BŠŠ Frýdek-Místek), 3. Honorata Kucharska (POL UKS przy SP 8 Chrzanow). U9 chlapci: 1. Lucian Vantuch, 2. Petr Gnojek, 3. Richard Stalmach (vš. CZE BŠŠ Frýdek-Místek). U9 dívky: 1. Magdalena Gaj (POL LKSz GCKiP Czarna), 2. Honorata Kucharska (POL), 3. Lucie Fizerová (CZE BŠŠ Frýdek-Místek). U7 chlapci: 1. Hubert Meers (POL UKS przy SP 8 Chrzanow), 2. Matyáš Kaňák (CZE BŠŠ Frýdek-Místek), 3. Šimon Tajovský (CZE ŠK Kuřim). Soutěž družstev: 1. BŠŠ Frýdek-Místek 2, 2. BŠŠ Frýdek-Místek 1, 3. Anglie 2, 4. Anglie 1, 5. Jihomoravský kraj. FIDE ELO Pobeskydí: 1. Vojtěch Plát (TŽ Třinec), 2. Michal Novotný (ŠK Polabiny), 3. Michael Kubík (BŠŠ Frýdek-Místek).