,,Martin si musel svůj postup tvrdě vybojovat. Prošel vítězně jak školním, okresním, tak i krajským kolem v Opavě,“ dodala Mgr. Renata Kubalová, která se podílela na organizování školního a okresního kola a také Kroščena na všechna kola připravovala či doprovázela.

Martin Kroščen vstoupil do čtyřboje velice úspěšně, když zvítězil v běhu na 60 m v čase 8,06 s. Poté si výkonem 517 cm vyskákal ve skoku dalekém druhé místo. V hodu kriketovým míčkem (71,82 m) skončil čtvrtý. Lepší začátek si ani nemohl přát. Na závěr jej pak čekala závěrečná trať, ve které se především projeví morálně volné vlastnosti soutěžících. Kroščen svůj životní závod nezvládl psychicky a v běhu skončil sice na třetím místě, ale od konce startovního pole (výkon 6:18,41 minut). Umístil se na pěkném šestém místě v celkovém pořadí jednotlivců s 1572 body, ale měl navíc, možná i na vítězství.

,,Vždy jsem radost i zklamání prožívala jako závodnice. I mně, jako bývalé aktivní sportovkyni, se vše nepodařilo a ne vždy jsem zaběhla závod a čas podle představ trenéra. Na atletice je to krásné, že je spravedlivá. Nikomu nepřidá, ani neubere. Když závodník zaspí na startu, vzdá závod, může si za to sám. Nelze to vzít zpátky. Ve Varech jsem ale prožila zklamání jako trenér – učitel a pocity byly o to horší, že pouze nečinně přihlížíte a nemůžete nic dělat. Radíte, motivujete, podporujete, fandíte, ale závod neběžíte,“ vyjádřila své pocity Renata Kubalová.

Doufejme, že se mladý atlet poučil. V životě není nic zadarmo a je potřeba vynaložit úsilína dosažení cílů nejen ve sportu, ale i v osobním a pracovním životě. Říká se, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Pro Martina byla účast v národním finále úspěchem a zkušeností, obohatil se o mnoho krásných zážitků, poznal nová místa naší vlasti a navázal nová přátelství. A i to je vítězství. ,,Práce s dětmi v našem typu škol je velmi náročná. Děti jsou nevyzpytatelné, nevíme, jak se kdy zachovají, co udělají. Chybí jim mnohdy zodpovědnost. Doufám, že se Martin stane příkladem pro mladší spolužáky a z chyby, které se dopustil,se poučí,“ zhodnotila celý průběh atletického čtyřboje Kubalová. (rk)