Jak dlouho vám trvaly přípravy na letošní ročník LH24?

Pokud máte na mysli přípravy organizační, tak skoro půl roku. Pokud byly na mysli ty fyzické, tak to už je asi deset let.

Název Extrémní závod byl letos asi na místě. Vždyť teplota v noci údajně dosahovala kolem mínus patnácti stupňů…

Máte pravdu, ten název tomu asi opravdu sedí. I když musím říct, že vloni byla větší zima. Letos to bylo přísnější, jelikož hodně foukalo. Hlavně na vrcholku Lysé hory.

Extrémní závod 24 hodin na Lysou horu.

Skutečně jste uvažoval, že závod předčasně ukončíte?

Ano, uvažoval. A dokonce hodně vážně. Nejprve začalo tak lehce pofukovat, jenže pak nám to sundalo horní průchozí bránu. No, a když se to začalo ještě více stupňovat a opírat se do zmrzlých stromů pod Malchitem, tak jsem měl strach, že nějakému závodníkovi to spadne na hlavu. To by byl samozřejmě problém. Je třeba si totiž uvědomit, že ty promrzlé větve jsou velmi křehké a nesnesou to, co samotný strom v létě. Navíc je na nich námraza. Když jsme šli lesem, tak šlo slyšet, že to v něm docela dost praská. Dostanete tím pádem strach, že se to může ještě stupňovat. I proto jsem se v noci zastavil nahoře na Horské službě a začal zjišťovat následnou předpověď počasí a sílu větru. Musel jsem v té chvíli přepnout z módu závodníka na mód pořadatele.

Tak to skutečně nebyla žádná sranda…

Nebyla. Berte to tak, že kdybychom závod z jakéhokoliv důvodu zastavili, tak nám bude minimálně tři hodiny trvat, než se nám všichni závodníci vrátí zpět do depa. V tu noc bylo v lese asi tři stovky lidí. Navíc spousta z nich již byla unavena, to jsou reakce člověka pak pomalejší, než kdy jindy. Navíc máte v uších sluchátka s empétrojkou, to ledacos přeslechnete, přehlídnete. V dolní části závodní trati jsme pak vše ještě konzultovali s vedením závodu a Hydrometeorologickým ústavem.

Vy jste se osobně závodu zúčastnil a v hlavní kategorii došel na třetím místě. Jste se zdoláním dvanácti okruhů spokojen?

Ono mě vždy naštve, když se do závodu, který navíc chci vyhrát, přihlásí někdo, kdo je lepší (smích). Ale ne, teď vážně. To víte, že jsem za své umístění i počet okruhů rád. Byl jsem svému tělu vděčný za každé kolo navíc, jelikož v mých představách bylo deset výšlapů. Desítka je takové hezké číslo, ale v jedenáctém jsem se už těšil, že to bude pro mě už poslední. Když jsem pak sešel do depa a viděl, že do konce závodu zbývají dvě a půl hodiny, tak to mě doslova omylo. Každopádně v posledním kole jsem si užil snad úplně všeho, co se dá. Nemá ani smysl popisovat, co člověk cítí, jelikož to byste si sami ten závod museli projít. Jedině tak byste pochopili, o čem vlastně člověk mluví. Takhle by to byla jen prázdná slova. Jak se v té naší sportovní hantýrce říká, člověk je v té chvíli takzvaně prošitý skrz. No a když mě pak v posledním kole sto metrů pod vrcholem Marťas (v závodě stříbrný Martin Mazur, pozn. red.) zařízl jako kachnu, neměl jsem šanci na to reagovat. Byl jsem rád, že jsem se dostal dolů po svých a v limitu.

Jaké byly ohlasy ostatních startujících pro případ dalšího pořádání LH24?

Myslím si, že byly vesměs pozitivní. Ono si vlastně stačí přečíst diskusní fórum na webu LH24. My za všechny názory děkujeme a vždy se snažíme případné nedostatky odstraňovat.

Kromě čtyřiadvacetihodinovky na Lysou horu jste pořadatelem i dalších extrémních závodů (ať už 24h kolem Olešné nebo Beskydská sedmička). Který z těchto závodů považujete za nejtěžší a proč?

Každý ten závod má svou jedinečnou obtížnost a ten stupeň si pak každý určí sám. Pro mě je nejtěžší asi ta čtyřiadvacetihodinovka na Lysou horu, jelikož trvá o deset hodin déle, než Beskydská sedmička. Ale z pohledu dokončení závodu je asi nejtěžší právě ta bé sedmička. Protože tak, jako tak, do cíle musíte dojít, jelikož ty metry za vás nikdo nenašlape.

Jaké má Libor Uher plány na nejbližší období?

Jednak dokončit s vámi rozhovor a pak se jít dospat z dlouhého víkendu. Možná to bude nějaká expedice k hoře, kde jsem ještě nebyl. Uvidíme ještě.

A jak se vlastně vede synovi (Dominik je hokejistou, pozn. red.) v zámoří?

Domin bojuje asi jako každý nováček v nové soutěži. Nejvyšší soutěž se v zámoří dlouho nehrála. I proto byl na farmě docela přetlak hráčů z NHL. A asi není jednoduché se jen tak prosadit a vytlačit Crosbyho ze sestavy. Ale myslím, že to mladý nevzdá.