Dhaulagiri v překladu znamená Bílá hora, která je tak sedmou nejvyšší horou světa. A právě tuto horu plánuje se svou expedicí zdolat horolezec Libor Uher, který je pokořitelem nejnebezpečnější hory na světě K2.

Spolu s Petrem Maškem, Markem Novotným a Tomášem Petrečkem se Uher vydá na Expedici IBS – K&K Pneu – Dhaulagiri 2012 na Velikonoční pondělí 9. dubna. Návrat domů plánují horolezci v pátek 25. května.

„Výstup na vrchol je obtížný zejména kvůli častým změnám počasí v této oblasti. Velkou roli sehraje také nadmořská výška, ve které se budeme pohybovat. Jakákoliv aktivita v tomto prostředí je velice náročná a bez kvalitního tréninku téměř nemožná,“ tvrdí známý frýdecko-místecký sportovec.

close Libor Uher (uprostřed) se na vrcholu K2 vyfotil s Američany. Další snímky a videozáběry  z dobývání vrcholu K2 najdete na internetových stránkách www.liboruher.cz. zoom_in
Libor Uher (uprostřed) se na vrcholu K2 vyfotil s Američany. Foto: archiv Libora Uhra

„I proto jsme v minulých měsících absolvovali několik soustředění, poslední v březnu ve Vysokých Tatrách. Naší snahou bylo vylézt co nejvíce cest jednodušší obtížnosti, které vynikaly spíše svou délkou. Po celou dobu mezi námi vládla příjemná atmosféra, což je dobrý příslib pro expedici, která se pro nás všechny tak nezadržitelně blíží,“ dodal Libor Uher, který svou další osmitisícovku chce se svými kolegy zdolat bez použití umělého kyslíku.

close Libor Uher zoom_in

Severovýchodním hřebenem

Na sedmou nejvyšší horu světa vede několik výstupových cest.

„My se na vrchol Bílé hory vydáme severovýchodním hřebenem. Jde o strmý výstup s několika lezeckými místy. Ve výšce 4700 metrů vybudujeme Base Camp, tedy základní tábor a další tábory budou ve výšce 5900 metrů (C1), 6600 m (C2) a 7300 m (C3). Poslední zastávku plánujeme až na vrcholu ve výšce 8167 metrů,“ prozradil cestu na vrchol Dhaulagiri, na které se finančně podílelo i statutární město Frýdek-Místek, Libor Uher.

V roce 2009 se Libor Uher pokoušel vystoupat na dvě himalájské osmitisícovky Annapurnu a Mount Everest. Počasí mu ale nedovolilo vystoupit až na vrchol. Cestu tak byl nucen společně s Petrem Maškem vzdát zhruba 500 metrů pod vrcholem Everestu. Přesto si oba horolezce připsali na své konto osobní rekord, když bivakovali ve výšce necelých 8400 m. O rok později se Uher společně s Radkem Jarošem a Petrem Maškem podíval na samý vrchol Gasherbrumu II, třinácté nejvyšší hory světa a páté nejvyšší hory Pákistánu. Jen o devět dní později pak Libor Uher vylezl na Gasherbrum I., jedenáctou nejvyšší horu světa a třetí nejvyšší horu Pákistánu. Doufejme, že se nerozlučné dvojce Liboru Uhrovi a Petru Maškovi expedice Dhaulagiri vydaří, a že se všichni koncem května vrátí domů zdraví a plni dojmů z vrcholu Bílé hory. 

DHAULAGIRI (8167 m)

close Dhaulagiri zoom_in Nachází se v nepálských Himalájích severozápadně od Pikhart, důležitého regionálního a turistického centra, poblíž hluboké rokle slavně řeky Kali Gandaki. Rozdíl mezi její hladinou a vrcholem sedmé nejvyšší hory světa je neuvěřitelných 7000 výškových metrů na vzdálenosti pouhých 30 kilometrů. Proto Dhaulagiri dlouhá léta budila dojem, že je nejvyšší horou světa. Bezpochyby je ale velmi atraktivní horou, není totiž cloněna žádnou další vysokou horou a za dobrého počasí je viditelná až ze severní Indie.

HARMONOGRAM EXPEDICE

9. dubna odlet z ČR
10. dubna přílet do Káthmándú
11. dubna finální balení
12. dubna odlet do Pokhary, přejezd do Beny (850 m)
13. dubna přejezd do vesnice Marpha
14. dubna prohlídka vesnice Muktinath (3760 m)
15. dubna aklimatizační výstup do sedla do sedla Thorung La (5416 m)
16. dubna přesun do Marpha
17. dubna odpočinkový den
18. dubna trek do Yak Kharka
19. dubna trek do sedla French Pass (5360 m)
20. dubna trek do Dhaulagiri Base Camp
21. dubna až 28. května budování výškových táborů C1, C2, C3 a pokus o dosažení vrcholu
29. května balení Base Camp
30. května trek do sedla Dhampus Pass
31. května trek do Marpha
1. června trek do Jomsomu (2720 m)
2. června přelet do Pokhary a Káthmándú
3. – 4. června odpočinkový den v Káthmándú
5. června odlet z Káthmándú do ČR