VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lyžaři z Mostů u Jablunkova bilancují sezonu

Mosty u Jablunkova – Alpští lyžaři v Mostech u Jablunkova v těchto dnech již mohou hodnotit a bilancovat dle jednotlivých kategorií prozatím historicky jednu z nejúspěšnějších zimních sezon.

21.4.2010
SDÍLEJ:

Část žáků s trenérem během tréninku v Alpách. Foto: archiv oddílu

Deník položil několik otázek Aloisi Martynkovi, člověku, který je zodpovědný za úsek sjezdového lyžování, a který byl iniciátorem znovuzrození profesionálního lyžování v Mostech ve všech kategorií.

Dá se říct jednoznačně, že to byla lyžařsky nejúspěšnější sezona?

Z pohledu množství medailových umístění od regionálních závodů přes Moravskoslezské, celorepublikové až po mezinárodní FIS, zcela určitě. Mladí sportovci během zimní sezony dovezli více než 130 medailí a to se do těchto žní zapojily úplně všechny věkové kategorie. Z toho pohledu to byla jednoznačně nejkvalitnější sezona. Na druhou stranu je třeba říct, že z pohledu absolutní kvality a výsledků dosažených na mezinárodní úrovni byly předchozí sezony úspěšnější. V minulosti se o triumfy zasloužila Magda Martynková, kterou zdobí několik mistrovských titulů ČR, a dále pak několik čelních a medailových umístění na mezinárodních FIS závodech a účast na juniorském mistrovství světa 2008 ve Španělsku. V absolutní klasifikaci juniorek v České republice patří Magdě průběžné šesté místo.

Proč se tedy u Magdy nedostavily výsledky i letos? Zanedbalo se něco v přípravě?

Příprava byla v pořádku, celý srpen strávila Magda tréninkem s občasnými závody v Austrálii. Poté pokračovala v přípravě na ledovcích v Itálii, kde si bohužel nešťastně natáhla kolenní vazy a byla nucena šest týdnů odpočívat. Koncem listopadu opět již trénovala naplno. Výsledek z prvních lednových závodů ve Špindlerově Mlýně naznačil, že sportovní forma jde nahoru a Magda se těšila na jeden z cílů této sezony, což byla účast na mistrovství světa juniorů ve Francii. V superobřím slalomu si Magda třetím a pátým místem na FIS závodech ve Špindlu potvrdila nominaci na mistrovství světa, na závodech zároveň získala stříbrnou medaili z republikového šampionátu juniorů. Jenže osud byl tentokrát proti tomu, aby Magda do Francie vycestovala. Následující závod v Jizerských horách nedojela a komplikovaná zlomenina ruky ji předčasně ukončila sezonu.

A co ostatní junioři popřípadě dospělí?

Velmi příjemně překvapila svými výsledky, zejména ve slalomech, Ewa Heczková, která byla nucena rovněž přerušit svou sportovní kariéru na dva roky kvůli zlomení nohy. Další velmi nadějná juniorka Capová se také zranila na závodech v Německu a lyžařskou sezonu ukončila rovněž začátkem ledna. Ostatní junioři letos maturují, sezonu odjezdili tak na půl plynu, žádné velké sportovní výsledky to nebyly. Inu bez tvrdého tréninku se bohužel nevyhrává.

Jak to vypadá v Mostech s úrovní žákovského lyžování?

Žáci, jako správná parta, mě celkem příjemně překvapili. Hlavně s jakou chutí přistupovali k tréninkům. V květnu, po měsíci odpočinku po předchozí sezoně, začaly první tréninky. Pracovalo se hodně na kondiční přípravě s pravidelnými soustředěními, na podzim jsme pak absolvovali tři výjezdy na ledovec a v neposlední řadě se lyžovalo na sjezdovkách v Mostech, kdy zima byla dlouhá a sjezdovky perfektní (lyžařské vleky byly 110 dní v provozu, pozn. red.). Výkonnost žáků proto zákonitě musela jít nahoru. Největší výkonnostní růst zaznamenal Michal Staszowski, který po celou sezonu patřil do absolutní moravské špičky starších žáků a na mistrovství ČR vybojoval hezké čtvrté místo. Zdravá konkurence vyburcovala i další mládežníky, pochvalu si zaslouží Adam Martynek, Adam Farny, Jakub Zogata nebo Zuzana Slobodová. Všichni měli po celou sezonu nominaci účastnit se celorepublikových závodů, a tím reprezentovat nejen mateřský oddíl, ale rovněž Moravskoslezský kraj. Rovněž všichni další žáci se dost znatelně zlepšili.

A jak se dařilo těm nejmladším?

Nejmladší skupinu lyžařů, což jsou děti od 6 do 11 let, máme rozdělenou ještě do dvou skupin. Zjednodušeně řečeno děti do třetí třídy jsou přípravka a děti ve čtvrté a páté třídě jsou předžáci. Podařilo se nám totálně deklasovat moravské lyžování v kategorii přípravka. Jirka Hrušovský, ačkoliv ještě jeden rok bude ve stejné věkové kategorii, již letos nedal z celé Moravy nikomu vůbec žádnou šanci. Vyhrál, co se dalo. Z osmnácti medailí, které letos získal, byla jedna bronzová, tři stříbrné a zbytek zlaté. Podobně si vedly i děvčata ve stejné věkové kategorii. Karolíně Minolové chyběla pouhá setina vteřiny v posledním závodě, aby celý seriál moravských závodů rovněž vyhrála, nakonec skončila druhá. Může se však pochlubit největším počtem medailových umístění z 24 závodů, které absolvovala během letošní sezony. Na stupně vítězů se totiž postavila ve dvaceti případech. Třetím místem, se stejnými body jako vítězka, získala Agata Staszowska, která stejně jako Jirka v příští sezoně bude závodit ve stejné kategorii. Oba budou v této kategorii obrovskými favority a hodně se již na to těší. Celkově Agata získala 18 medailí, z toho 10 zlatých. Dalším velkým talentem je Štěpánka Byrtusová, které je teprve 6 let a dokázala letos získat sedm medailí, z toho pět zlatých.

V čem tedy tkví úspěch vaší úspěšné práce?

Úspěch naší práce navazuje na předchozí úspěchy, kterých za minulých deset let byla spousta (většinou v klubu SKI Beskyd-Velká Rača, pozn. red.). Profesionálnímu lyžování na různých stupních řízení se věnuji více než deset let. Po sloučení dvou občanských sdružení ve sdružení SKI Mosty, ke kterému došlo před rokem a půl, jsem se chopil úkolu vytvořit naprosto profesionální podmínky pro lyžování v Beskydech. Tuto kontinuitu trénování v klubu od dětí až po dospělé kategorie, téměř nikdo v Česku neřeší. V praxi to znamenalo vyhledat v regionu minimálně jednoho či dva trenéry, kteří by splňovali určitá kritéria. Většina oddílů v republice to bere jako určitý byznys do žákovské kategorie a pak řeknou dětem nashledanou. U nás je to úplně jinak. V mladších kategoriích máme trenéry na částečné úvazky, a ty nejstarší trénuje další trenér naprosto profesionálně na plný úvazek. Tuto skupinu pak posilujeme o další zájemce z okolí. Předpokládám, že do dvou - tří let, pokud zdraví všem dovolí, bude mít SKI Mosty jeden z nejsilnějších ženských týmů lyžařek v ČR.

Budete mládežnické kategorie ještě nějak doplňovat? Popřípadě podle čeho si potencionální kandidáty vybíráte?

Samozřejmě pečlivě sledujeme jak se lyžařský trh s nejmenšími lyžaři v našem regionu vyvíjí. Hovoříme s rodiči potencionálních kandidátů, tento proces obnovujeme vždy až po prázdninách, případně v průběhu podzimní přípravy, třeba na ledovcích. Když kvalitativně třeba dítě ještě nezapadá, doporučujeme absolvovat třeba některý ze zdokonalovacích kurzů, které se organizují v areálu v Mostech v průběhu zimy.

Mluví se, že lyžování patří k jednomu z nejdražších sportů. Jak v Mostech řešíte tedy finance, případně co talentované děti z rodin, které na to finančně nemají?

Ano, je to jeden z nejdražších sportů, ale zároveň však nejkrásnější. Zásady jsou dosti tvrdé, rodiče kromě trenérského, které se pohybuje od tisíce až po sedm tisíc korun měsíčně, si platí úplně všechno, veškerou sportovní výbavu, všechny výjezdy, vleky, startovné a podobně. Jelikož je to opravdu hodně drahý sport, není nám vůbec lhostejné, že některé talentované děti na takovou úroveň práce jednoduše nemají finance. Řešíme to vždy jednotlivě. Nabádám rodiče, abychom jeden druhému v tomto směru pomáhali. My s manželkou patříme do této skupiny a jsme moc rádi, že v klubu je takových rodin více. Velice si těchto lidí vážím. Ideálním řešením by byl dostatek sponzorských financí, z kterých by se toto mohlo částečně řešit.

Jak se k lyžování staví sponzoři a co se u vás z takto získaných peněz vlastně hradí?

Díkybohu, že i v době krize nezanevřeli všichni na tuto velmi potřebnou pomoc. Je to hodně o osobních kontaktech, o přesvědčení, že tato naše práce má smysl, že je profesionální a přináší výsledky. Hledáme rovněž cesty prostřednictvím různých projektů přes města, obce, krajské úřady a pododbně. V letošním roce nám v tomto směru vysvitlo trochu sluníčko, protože jeden z projektů se zalíbil komisi Moravskoslezského kraje a byl posouzen kladně. Díky projektu - Lyžařské talenty Moravskoslezského kraje na významných mezinárodních akcích, tak naše občanské sdružení obdrží prostřednictvím kraje skoro dvou set tisícovou částku. Díky tomuto projektu máme mezi jinými možnost materiálně se zabezpečit, nakoupit kloubové tyče, vysílačky, vrtačky, kameru a další. Zabezpečujeme tak udržitelnost tohoto sportu v Mostech a následnou kontinuitu. Všechny takto získané prostředky jak z projektů, tak od sponzorů, jsou určeny především pro potřebné materiální zabezpečení a zajištění fungování trenérské práce. Trenéři v průběhu celého roku najezdí desítky tisíc kilometrů po celé Evropě. Desítky tisíc korun jsou vydávány na ubytování, skipasy a další výdaje související s jejich prací. Tyto všechny společné výdaje, které ročně činí stovky tisíc, se hradí díky sponzorům a projektům. Ještě jednou mockrát děkuji všem za pomoc. Jen pro vaši zajímavost, rozpočet lyžařů sjezdařů se za jeden rok pohybuje okolo 1,7 milionů korun.

Jaké jsou vaše sportovní cíle pro další období?

Z krátkodobých cílů chceme v příštím roce zopakovat absolutní ovládnutí nejmladších kategorie na Moravě, výrazně se prosadit v předžácích, udržet vysoký standard v žácích, získat medaile z mistrovských závodů v juniorkách a účast na mistrovství světa juniorů. Z plánů dlouhodobějších je naším cílem, aby náš trenér juniorů a dospělých se osobně potkal s trenérem Šárky Záhrobské na olympiádě v Soči. Myslel jsem našeho trenéra pochopitelně s některým z jeho svěřenců SKI Mosty. Věřte, že uděláme pro to tady všechno. Držme tomuto cíli všichni palce.

21.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Varnsdorf (ve žlutém) na domácím hřišti porazil v duelu týmů ze spodních pater tabulky Frýdek-Místek 1:0.

Valcíři důležitý duel ve Varnsdorfu nezvládli

Krajští lidovci se sjeli do Frýdku-Místku, aby sledovali vývoj výsledků voleb.
13

OBRAZEM: Krajští lidovci ve sněmovně získali jen jeden mandát

V Bystřici hořela střecha kotelny na pile

/FOTOGALERIE/ Šest jednotek hasičů zasahovalo v sobotu ráno v Bystřici u požáru střechy kotelny na velké pile. Jeden člověk se nadýchal kouře, předběžná škoda byla odhadnuta na půl milionu korun. Příčina vzniku požáru je v šetření.

Řepiště domácí televizní premiéru neustály

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

To jsou oni! Poslanci, kteří budou hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

Škola v Bukovci získala Pečeť kvality

Základní škola a Mateřská škola Bukovec je jednou ze čtyř škol, které získaly ocenění Pečeť kvality. Půjde příkladem ostatním školám.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení