„Poprvé za celou dobu lyžování na Javorovém je tady originální rolba, která upravuje běžeckou stopu profesionálním způsobem," řekl redakci 63letý muž, který na běžkách už leccos prožil. Dvakrát zvládl i slavný Vasův běh ve Švédsku.

V horách na Třinecku mají zájemci k dispozici desítky kilometrů tratí, které propojují horské chaty a Vlastimil Sosna všechny projel. „Také přístupové cesty do Tyry byly ve dvou směrech projeté. Člověk nemusí jet jen lanovkou, ale může jet autobusem a pak nastoupit na upravené cesty," shrnul. Když se ale předminulou neděli vydal na Slavíč, byl překvapen, že téměř nikoho nepotkal. „Na chatě bylo slovy pět běžkařů, což mi bylo líto. Paní chatařka měla navařeno, zatopeno, ale bylo vidět, že lidé trasy zatím moc nevyužívají. Možná to ani nevědí," pravil Vlastimil Sosna.

TÉMATU SE BUDEME VĚNOVAT TAKÉ V ÚTERNÍ PŘÍLOZE TIŠTĚNÉHO FRÝDECKO-MÍSTECKÉHO A TŘINECKÉHO DENÍKU REGION

Nájemce lyžařského a turistického areálu Javorový vrch Jiří Valenta Deníku potvrdil, že od letošní zimní sezony nově zajišťuje strojovou úpravu běžeckých tras mezi turistickými chatami Javorový, Ostrý, Kozinec, Kamenitý a Slavíč. V této souvislosti podle něj vzniklo i občanské sdružení, v němž se spojili nájemci chat Javorový, Ostrý a Kamenitý. Chtějí dlouhodobě spojovat prostředky pro podporu zimní i letní turistiky.

„Celková délka strojově upravovaných tras přesahuje třicet kilometrů. K úpravě dochází jednak podle aktuální sněhové situace, to znamená po vydatnějším sněžení nebo silném větru, a vždy před víkendem v noci z pátku na sobotu. Trasy jsou upravovány frézováním podkladu a vytlačením dvou souběžných stop pro klasickou běžeckou techniku. Součástí údržby běžeckých tras je i odklízení padlých stromů přes běžeckou trať," sdělil redakci Jiří Valenta.

Přicházející obleva jej neděsí. „V únoru a březnu lze očekávat ideální podmínky pro běžecké lyžování v této části našeho regionu," míní.

K TÉMATU: Jizerskou padesátku letos výjimečně nejel

Vlastimil SosnaZa normálních okolností by Vlastimil Sosna z Tyry (na snímku vpravo) 13. ledna stál na startu Jizerské padesátky. Letošní ročník ale musel tento nadšený sportovec a držitel odznaku Worldloppet Master oželet.

Nedovolily mu to zdravotní trable, které mu znemožnily kvalitní přípravu. „Artróza je svinstvo. To potká sportovce i nesportovce," pravil třiašedesátiletý Vlastimil Sosna s tím, že 50 kilometrů na běžkách by sice zvládl, ale rozhodně ne v tempu, na které je zvyklý. „Není běžecká příprava. Letos bych to odkráčel, a to jsem nechtěl. Je mi to líto," pravil smutně s tím, že na „Jizerce", kterou jezdí od konce sedmdesátých let, potká vždy spoustu kamarádů.

„Mám za sebou asi 22 ročníků, chyběl jsem opravdu výjimečně. Nejrychlejší čas mám 3:05 hodiny, ještě v šestapadesáti letech jsem to zajel za 3:43. Jelikož jsem dlouhé roky běhal sérii Worldloppet, je to na Jizerce vždy takové mezinárodní setkání. Všichni se známe, sedneme si u vínečka, bavíme se, kdo kde poběží a tak dál," naznačil.

Nejtěžší závod, který kdy jel

Sám patří mezi nestory dálkových běhů – do série Worldloppet patří samozřejmě devadesátikilo­metrový Vasův běh ve Švédsku, nejslavnější dálkový závod v běhu na lyžích, který Vlastimil Sosna absolvoval dvakrát. Běhal i v Itálii, Norsku, Finsku, Německu, Rakousku a také v zámoří.

„V sérii Worldloppet, do které patří i Jizerka, mám od roku 1976 celkem přes 120 běhů," shrnul a zdůraznil, že všech deset vybraných závodů se mu podařilo absolvovat do roku 1998, a tak dostal zlatý odznak a zarámovaný diplom. „Tehdy jsem byl v pořadí osmý Čech, přede mnou to dokázalo jen sedm krajanů," vzpomínal. Za vůbec nejtěžší závod, který kdy jel, ale označuje Jesenickou sedmdesátku.

Vlastimil Sosna pracoval celý život ve školství, do důchodu odešel loni v srpnu – předtím učil zhruba pět let v Masarykově ZŠ v Hnojníku. A zdůrazňuje, že bez sportu si svůj život nedokáže představit.

Ostravu vyměnil za Třinecko

„Dělal jsem všechny druhy sportu vytrvalostního charakteru, hlavně atletiku, triatlon, duatlon. Jen maratonů jsem za dvacet sezon uběhl přes čtyřicet, osobák mám 2:36 hodiny," pochlubil se muž. Jeho tréninkové dávky bývaly obdivuhodné. „Když jsem běhal v létě, pod 300 kilometrů za měsíc to nešlo. Na kole jsem jezdil deset tisíc kilometrů za rok," shrnul. Další stovky kilometrů najezdil samozřejmě na běžkách.

Dlouho žil v Ostravě, už v minulém století si však oblíbil Třinecko. „Šestnáct let jsem působil na Javorovém jako dobrovolný člen Horské služby. V Tyře mám 17 let rekreační objekt, teď už tam tři roky trvale bydlím – takže jsem Tyřan," smál se Vlastimil Sosna.

I přes zdravotní problémy pravidelně vyráží na běžky, trasy si ale užívá v odpočinkovém tempu. „Běhám si pro radost, těch patnáct až dvacet kilometrů udělám vždycky," říká. Bude stát v lednu 2014 na startu Jizerské padesátky? „Určitě. Já v to věřím," pravil Vlastimil Sosna.