Kvalifikačním sítem prošlo celkem 133 základních škol, které do soutěží přihlásily 239 družstev s 2629 mladými házenkáři. Ve Velké Bystřici se představila finálová šestka, mezi kterou nechyběl ani frýdecko-místecký výběr vedený trenérem Martinem Strnadelem.
Atletika, minifotbal, basketbal, florbal, volejbal a házená. V těchto sportech usilovali chlapci a dívky ze základních škol z celé republiky o Pohár ministra školství. V házené reprezentovali Frýdek-Místek starší žáci z 11. ZŠ Jiřího z Poděbrad, kteří nakonec postoupili až do celorepublikového finále.

Los přisoudil mladým frýdecko-místeckým házenkářům v základní skupině domácí Masarykovu ZŠ a MŠ Velká Bystřice a ZŠ Železnická z Jičína. V úvodním střetnutí ve skupině podlehli domácímu celku poměrem 18:21, žáky z jičínské základní školy však porazili s přehledem 27:19 a z druhého místa ve skupině postoupili do čtvrtfinále.

V něm se Frýdecko-Místeckým postavil do cesty pražský výběr ZŠ Hanspaulka. Svěřenci Martina Strnadela si se svým protivníkem poradili poměrem 23:19, takže si zajistili účast v bojích o medaile. V semifinále změřili síly se ZŠ Nezvěstice. I toto střetnutí vyhráli kluci z jedenáctky rozdílem čtyř branek. Tentokrát se radovali z vítězství 27:23 a z postupu do finále.

Střetnutí o Pohár ministra školství bylo reprízou zápasu ze skupiny. Opět se totiž proti sobě postavily celky z 11. ZŠ Jiřího z Poděbrad Frýdek-Místek a domácí ZŠ a MŠ Velká Bystřice. Duel byl od začátku do konce ohromně vyrovnaný. Frýdecko-místečtí házenkáři bojovali ze všech sil až do konce o vítězství, ale nakonec se museli spokojit s druhým místem.

Domácímu celku podlehli nejtěsnějším možným rozdílem, a sice 20:21. „I když se to nehodí, musím říct, že nám vítězství vzali rozhodčí," opřel se do arbitrů trenér frýdecko-místeckého výběru Martin Strnadel. „Jinak jsme zažili krásné dva dny plné házené a kamarádství," dodal.

Republikové finále si nenechal ujít ani český házenkářský reprezentant a patron házené ve Sportovní lize základních škol Jiří Motl. Kromě toho besedoval s účastníky turnaje, předvedl jim vzorový driblink zakončený střelou. Seděl také v porotě při volbě Miss turnaje.
„Musím vyzvednout báječnou atmosféru. Na to, že hrály školní týmy, byla jedinečná a myslím, že takovou nemají ani mnohé týmy v extralize," zdůraznil hráč Lovosic.

„Jsem hrdý na to, že jsem se mohl stát součástí tohoto projektu. Ve Velké Bystřici jsme zažili obrovskou propagaci házené i samotného sportu. Doufám, že tato akce přiláká do oddílů další děti."

(js)