V rakouském Grazu se soutěžilo ve všech mládežnických kategoriích za účasti téměř dvou tisícovek startujících. Frýdecko-místecký region reprezentovala výprava dvanácti chlapců a děvčat pod vedením trenérky Pröllové z SK Judo Frýdek-Místek. V náročné konkurenci judistů z 27 evropských zemí se nejvíce dařilo desetileté Karolíně Kubíčkové, která jako jediná členka výpravy vybojovala ve své kategorii zlatou medaili. Výborného výsledku dosáhla také starší žákyně Marie Dužíková, když získala bronz. Na bodovaném pátém místě ještě skončili mladší žákyně Petra Stachová a Nikola Šimková. Sedmou příčku obsadil Luděk Kubíček. Ostatní členové výpravy nepostoupili ze základních skupin a skončili bez umístění. Všichni členové výpravy si okusili tvrdé a technicky vyspělé evropské judo a jen někteří se dokázali vyrovnat s psychickým tlakem v tak velké soutěži.

O týden později pak Marie Dužíková startovala ještě na světovém poháru mládeže do 15 let v maďarském Györu. V patnáctičlenném výběru Moravskoslezského kraje vybojovala Dužíková stříbrnou medaili ve váhové kategorii nad 63 kg. „Maruška byla nejúspěšnější členkou výpravy a o zlato se připravila jen taktickou chybou ve finále. Její vystoupení pozorně sledovali trenéři české státní reprezentace,“ dodala k vystoupení své svěřenkyně trenérka Pavla Pröllová.

Ve stejném termínu pak bojoval v Týnu nad Vltavou jediný zástupce frýdecko-místeckého klubu, benjamínek Adam Andruško. Na jihu Čech předvedl výbornou práci a přivezl domů zlato.

Judisté z Frýdku-Místku, Dobré a Raškovic ukončili úspěšnou jarní část sezony. Prázdniny stráví na letním táboře v patronátní obci Ochodnica na Slovensku. Od poloviny srpna je čeká tvrdá příprava a soustředění na základně ve Skalici, které bude zaměřeno na podzimní mistrovské soutěže. Nábor nových zájemců o judo proběhne na všech základnách od začátku září. Více informací získáte na webových stránkách klubu www.judo-morava.cz. (red)