BK Frýdek-Místek – SBŠ Ostrava C 54:28 a 33:24

Mladší minižákyně (U12) nastoupily k mistrovskému dvojutkání oblastního přeboru proti SBŠ Ostrava C. V těchto zápasech měl domácí trenér k dispozici pouze pět hráček. „Zbytek děvčat je nemocných nebo zraněných," osvětlil domácí kouč Marek Nogol.
Už v prvním vzájemném duelu předvedla frýdecká děvčata moc pěkný basketbal a hlavně díky dobré obraně vedla od úvodní minuty. V odvetě už to ale tak jednoduché nebylo. Domácí hráčky byly více unavené, neproměňovaly jasné šance, a tak se se soupeřem přetahovaly o výsledek celý zápas. I přesto nakonec domácí hráčky dokázaly vyhrát. „Chci poděkovat všem pěti statečným, které oba zápasy odehrály ve vysokém tempu. Hrozně moc mě těší, že ani od jedné z nich jsem neslyšel, že by už nemohla. Gratuluji jim k vítězství a jestli takhle budeme hrát i po zbytek sezony, bude těch výher určitě jenom přibývat," radoval se trenér domácího celku Marek Nogol.

Body FM celkem: Riedelová 24, Vojkovská 21, Kuběnová 14, Mahdoňová 14, Zátopková 14.

Mladší žákyně zakončily základní část

Frýdecko-místecké mladší žákyně již v žákovské lize dohrály svou základní část. V posledních duelech dokázaly jednou zvítězit, takže do nadstavbové části postupují z páté pozice.

TJ OP Prostějov – BK Frýdek-Místek 94:32

Domácí celek je vlastně loňský mistr republiky. „V Prostějově jsme dostali lekci v úspěšnosti proměňování šancí z prostoru pod košem. Zápas byl ale moc hezký. Rychlé protiútoky se střídaly s častou střelbou, kterou měl soupeř o hodně přesnější. Škoda, že nemáme možnost odehrát více takových zápasů za sezonu. Moc by to holkám prospělo," povzdechl si trenér dívek v kategorii U14 Miroslav Charvát.

TJ Lokomotiva Krnov – BK Frýdek-Místek 40:57

Naopak, zvládnout duel v Krnově, byl již pro mladé frýdecko-místecké naděje povinností. Výhra se ale až tak lehce nerodila. Pokud hostující hráčky promění více než jen tradičních padesát procent šancí zpod koše, tak by hrály vyrovnaná utkání i s ostatními celky v popředí tabulky. Naopak s těmi slabšími by to bylo bez zbytečných nervů. „Všechno je to v rukách samotných hráček. Chce to jen více pokory a dril, který jim vštěpujeme. Také si myslím, že se projevila větší fyzická připravenost našeho týmu, i když jsme v první čtvrtině přišli o Kučerovou a následně i o Hudcovou. Obě se nám bohužel zranily," řekl Charvát.

Body FM za oba zápasy: Šimíčková 26, Losertová 21, Kučná 14, Zubková 10, Hudcová 6, Marková 4, Konvičná 3, Sommerová 2, Kučerová 2, Drabíková 1.

Kadetky překvapivě podlehly Krnovu

Po prohraném poločase dokázaly kadetky (U17) BK Frýdek-Místek zápas zvrátit, ale nakonec se z výhry radoval Krnov.

BK Frýdek-Místek - TJ Lokomotiva Krnov 59:71

Po prohraném poločase domácí hráčky nepříznivý vývoj skóre ve třetí čtvrtině zvrátily (49:48), ale následujících šest neproměněných střel a šest pokažených přihrávek, nalilo vodu na mlýn soupeřkám. A tak o výsledku bylo prakticky rozhodnuto ještě před začátkem posledního dějství. Nepříjemná porážka se může negativně projevit v postavení družstva po základní části, je proto nezbytné, aby hráčky zabraly hned v následujících dvou zápasech v Olomouci.

Nejmladší minižákyně vzdorovaly favoritovi

Hráčky nejmladší kategorie U11 nastoupily proti favoritkám v oslabené sestavě (chyběly Bačová s Jeništovou) a dlouho trvalo, než na hřišti začaly hrát svoji hru. V prvním utkání se to ještě nedařilo, v tom druhém se to už i k radosti početných přihlížejících dokonale povedlo. Veliká radost děvčat byla zcela oprávněná.

BK Frýdek-Místek - BK Příbor 30:46 a 46:39

Ženy začaly vítězně

BK Frýdek-Místek - BK Příbor B 87:50 – body FM: Nováková 18, Půčková 17, Bonková 12, M. Schäferová 11, Olejníková 11, Volná 10, Jakobová 6, Ševčíková 2.

BK Frýdek-Místek.

„V duelu s příborským béčkem jsme si chtěly spravit chuť z předchozího zápasu a začaly jsme tak, že již po pěti minutách jsme vedly 12:0. Díky příborské obraně jsme mohly pronikat přímo ke koši a většina z našich bodů padla přímo z těchto nájezdů. Ze všech našich soupeřů jsou snad příborská děvčata jediná menší, než jsme my. Nám se toho dařilo využít a mít spoustu úspěšných útočných i obranných doskoků a po nich následujících rychlých protiútoků," popsala příčiny vítězství hrající trenérka Markéta Schäferová.

Z podhůří Jeseníků úspěšné jen z poloviny

Stejně jako starší žákyně frýdecko-místeckého BK, tak i starší minižákyně, odehrály v podhůří Jeseníků další z mistrovských zápasů.

BK Panter Javorník - BK Frýdek-Místek 58:45 – body FM: Čapatá 13, Milotová 12, Hlavová 6, Hyplová 4, Ručková 4, Vlčková 2, Kasanová 2, Stachovcová 2.

V Javorníku podaly ligové hráčky kategorie U15 podprůměrný výkon, bez patřičné bojovnosti a snahy o nápravu chyb, které během hry vyprodukovaly. V útoku hrály staticky, vždy jedna hráčka měla míč a zbytek týmu sledoval, co ta s míčem vytvoří. Ostatní se vůbec nesnažily, aby jí pohybem jakkoliv pomohly. Tento způsob hry v útoku na pohyblivou obranu soupeře nestačil. Frýdecko-místecké basketbalistky sice díky zlepšené obraně několikrát dotáhly náskok soupeřek, dokonce šly i do vedení, ale od stavu 45:45 pět minut před koncem už nevstřelily ani bod. Celkově špatná střelba, 38 ztracených míčů a nezájem hráček o aktivní hru, způsobily naprosto zbytečnou prohru.

TJ Lokomotiva Krnov - BK Frýdek-Místek 59:57 – body FM: Čapatá 18, Ručková 11, Milotová 9, Hyplová 6, Hlavová 4, Kasanová 4, Vlčková 4, Stachovcová 1.

„V dalším utkání s Krnovem podaly naše hráčky daleko bojovnější výkon a soupeř musel vynaložit veškeré možné úsilí pro dosažení vítězství. Výsledek 22:9 a k tomu sedm osobních chyb našich podkošových hráček po odehrané první čtvrtině nevěštil pro náš tým nic dobrého a vypadalo to na velký debakl. Děvčata se ale nevzdala a trpělivě, bod po bodu, umazávala náskok soupeře. Do poslední čtvrtiny utkání šel soupeř jen s nepatrným náskokem a vypadalo to, že naše hráčky jeho odpor zlomí a odvezou si vytouženou výhru. Bohužel se příležitosti uspět zalekly a zbytečnými chybami a neproměňováním vyložených šancí pomohly soupeři těsnou výhru uhájit. Náš tým musí mrzet neproměňování trestných hodů, kdy z 38 pokusů děvčata proměnila pouze 13. To bylo v tak vyrovnaném utkání málo a v konečném zúčtování to přispělo k naší porážce," komentoval vývoj a výsledek střetnutí trenér Josef Bonk.

Starší minižákyně jednou uspěly v Ostravě

„Celý první zápas byl vyrovnaný, i proto jsme se s Ostravankami tahali o každý bod. Pořád jsme to byli ale my, kdo měl náskok nejméně jednoho koše. Do čtvrté čtvrtiny jsme dokonce nastupovali s šestibodovým náskokem. Ale dvě minuty po zahájení čtvrté čtvrtiny už to tak nebylo. Děvčata zbytečně ztratila čtyři míče a už tu byla remíza. Začínali jsme vlastně odznova. Holky však zaťaly zuby a bojovaly. Ke konci zápasu, když se lámal chléb, dokonce proměňovaly trestné hody. A právě jejich úspěšné proměňování nám tento zápas vyhrálo," radoval se po prvním utkání trenér Marek Nogol.

Snímky z utkání Basket Ostrava - BK Frýdek-Místek 42:45 a 63:53.

Do druhého zápasu šly frýdecko-místecké hráčky se snahou znovu vyhrát. Ale tentokrát to na nich vůbec nebylo znát. Pomalu běhaly, nebránily a nechaly soupeře dát za první čtvrtinu 26 bodů! Ony jich přitom daly pouhých osm. Zodpovědně začaly hrát až ve třetí čtvrtině, což už ale bylo pozdě. Soupeř měl náskok a ony neproměňovaly, jako je u nich už skoro tradicí, z jasných příležitostí zpod koše jisté body, které na konci chyběly. Před samotným závěrem zápasu sice ještě zabraly, ale na výhru již nedosáhly. Chyběly jim na to ty body, které nedaly z podkošových šancí. „Holky mě potěšily v prvním zápase.

Výborně bránily, hrály rychle dopředu, dávaly jednoduché koše a soupeř s tím měl potíže. Chtěl bych pochválit Míšu Staňurovou, která v tomto zápase předvedla velmi pěkný a bojovný výkon a zatížila konto soupeře třinácti body. Byla tou, co proměňovala šestky ke konci zápasu, a ty byly vítězné. V druhém utkání hrály holky první dvě čtvrtiny úplný opak toho, co jsem po nich chtěl já. Začaly plnit dané pokyny až ve třetí čtvrtině, ale to už bylo pozdě. Přesto nás jedna výhra v Ostravě moc těší," doplnil komentář dalšími informacemi trenér Nogol.

Basket Ostrava - BK Frýdek-Místek 42:45 a 63:53

Body FM celkem: Staňurová 25, Konvičná 20, Zátopková 14, Riedelová 13, Ručková 11, Vojkovská 7, Martynková 6, Kuběnová 2.

Následující víkend bude pro družstva BK Frýdek-Místek ve znamení celé řady domácích utkání. V sobotu 26. ledna se v 11.30 a 13.15 hodin střetnou mladší minižákyně U12 se stejně starým celkem BK Příbor. V 16 hodin přivítají mladší žákyně U14 pražský tým Sokol Nusle v žákovské lize a od 18 hodin začne zápas oblastního přeboru mužů. Soupeřem domácího družstva budou muži TJ MEZ Frenštát pod Radhoštěm.

V neděli 27. ledna začíná program v hale SPŠ v Místku na ul. 28. října již v 9 hodin utkáním žákovské ligy U14 domácích děvčat proti týmu BK Pliska Studánka Pardubice B a nakonec v 11.00 a 12.30 hodin sehrají své dvojutkání nejmladší minižákyně U11 proti SBŠ Ostrava B. Na všechna tato utkání srdečně zveme příznivce našeho klubu i ostatní přátele basketbalu. (kot)