Všech šestnáct zúčastněných týmů předvádělo to nejlepší ze svého umění pod vysokou sítí, kterému se pod vedením svých trenérů v průběhu celé sezony naučily. Ne vždy se to sice všem dařilo podle představ, ale to už patří ke sportovnímu životu.

Po rozehrání zápasů v základních skupinách začal následně turnaj nabírat na obrátkách a bylo vidět, že začíná jít o důležité body a co nejlepší umístění do dalších zápasů. Všechna družstva se navíc již dobře adaptovala na prostředí haly, díky čemuž předváděly stále suverénnější výkony. O semifinalistech se rozhodovalo až do pozdních večerních hodin.

Třetí hrací den pak přinesl jak semifinálové a finálové boje, tak zápasy všech ostatních týmů o celkové konečné umístění na šampionátu.

Poslední zápasy turnaje se již odehrávaly před zcela zaplněnou halou 6. ZŠ a s atmosférou, jakou jsme zvyklí vídat na vrcholných sportovních akcích. Není proto divu, že oba semifinálové zápasy byly skutečným volejbalovým svátkem.

V prvním proti sobě nastoupila favorizovaná Příbram proti domácímu ŠSK Beskydy. Díky bojovnému, koncentrovanému a velmi dobře takticky zvládnutému výkonu si vítězství odnesly Beskydy, které tak v letošní sezoně uštědřili Příbrami vůbec první vzájemnou porážku. Druhé semifinále mezi Ostravou a Znojmem bylo ještě dramatičtější. První set získala těsně Ostrava, druhý naopak Znojmo. Ve třetím setu měli lépe našlápnuto k vítězství Znojemští, ale nezvládli koncovku tie-breaku, což je odsunulo k boji o třetí místo. V něm nastoupili proti Příbrami, která si chtěla spravit chuť po porážce od Beskyd, a tomu také odpovídal vývoj prvního setu, který jednoznačně získala poměrem 25:13. Znojmo se však vypnulo k neuvěřitelně bojovnému výkonu, srovnalo stav setů na 1:1 a v tie-breaku se již své šance nepustilo a zvítězilo 15:13.

Finále pak bylo severomoravským derby mezi celky Beskyd a Ostravy, které se navzájem velmi dobře znají. Atmosféra v hale byla skutečně bouřlivá a možná i to bylo jednou z příčin toho, že se týmu Beskyd nepodařilo zopakovat excelentní, soustředěný výkon ze semifinále. Ostrava tak ve finálovém zápase zvítězila 2:0 a stala se Mistrem ČR pro rok 2014. Zisk stříbrné medaile, navíc na domácí půdě, je pak pro ŠSK Beskydy historickým úspěchem.

ŠSK Beskydy se jako pořadateli podařilo vytvořit pro turnaj výborné podmínky ve všech směrech. „Co se týká předvedené hry našeho mančaftu, tak jsme spokojeni, ale jak se říká, chyběla nám ta pověstná troška štěstí. Kdybych měl být konkrétnější, tak nutno dodat, že kluci plnili taktické pokyny, které jsme jim před jednotlivými zápasy dávali. Vyzdvihávám jednoznačně vítězství v semifinále nad Příbramí, která celou sezonu kralovala a my jsme si vítězství nad nimi schovávali až na naše domácí mistrovství. Ale bohužel v posledním zápase kluci podlehli trochu okolí a atmosféře v hale, která byla mimochodem vynikající," řekl jeden z trenérů stříbrného týmu Radovan Podola, který dále pokračoval: „Z mého pohledu jednoznačně vše klapalo, protože když má člověk kolem sebe tým profesionálů na všech postech, tak není co řešit. Věřím, že se u nás všem líbilo a že se k nám budou rádi vracet na další akce," řekl ředitel turnaje Podola.

Individuální ocenění:
Cena Fair Play: Jakub Dvořák (Znojmo), nejlepší nahrávač: Jan Kasan (Znojmo), nejlepší smečař: Adam Kozák (ŠSK Beskydy), nejlepší blokař: Radek Suda (Příbram), nejlepší univerzál: Eduard Heřmánek (Velké Meziříčí), nejužitečnější hráč: Vojtěch Bauman (Ostrava).

Konečné pořadí MČR starších žáků:

1. VK Ostrava,

2. ŠSK Beskydy,

3. VK Znojmo – Přímětice,

4. VO Eurositex Příbram, 5. TJ Sokol Česká Třebová, 6. TJ Spartak Velké Meziříčí, 7. TJ Nový Jičín, 8. Volejbal Brno a.s., 9. volleyball.cz, ČZU Praha, 10. VSC Zlín, 11. SK Volejbal Ústí nad Labem, 12. SK Prosek Praha, 13. TJ Lokomotiva Česká Lípa, 14. TJ Slavia Hradec Králové, 15. VK České Budějovice, 16. USK Slavia Plzeň.