Frýdeckým nejmladším děvčatům se podařilo obě utkání proti týmu Basket Ostrava vyhrát, přestože domácím chyběly tři hráčky včetně kapitánky Kristýny Baierové, jejíž absence byla na hřišti znát. A tak povinnost kapitánky na sebe musela vzít Aneta Smitalová. Ovšem její výkon, především v druhém zápase, byl hodný kapitánky týmu. „Začátek toho prvního nám vůbec nevyšel, když jsme za první čtvrtinu nedali ani bod. Holky snad ještě byly jednou nohou v posteli. Po nepovedeném začátku se náš výkon začal zvedat a my vyrovnali hru. Zlepšení především v obraně nám pomohlo do našich akcí v útoku. V této činnosti máme ještě rezervy a prosazení se v souboji jeden na jednoho nám často dělá problémy. K této činnosti se budeme vracet znovu a znovu na tréninku," poznamenal trenér Aleksa.

Utkání nejmladších basketbalistek.

Druhé utkání již nebylo tak dramatické, jako to první. „Nemuseli jsme dotahovat ztrátu na soupeře a to nám dalo klid do provádění našich akcí. Od začátku až do konce jsme neustále vedli, byť v poločase pouze o bod. Třetí čtvrtina pak rozhodla o našem úspěchu definitivně. Náskok jsme zvýšili na 36:22 a poslední čtvrtina se již dohrávala poměrně v klidu. Díky náskoku si zahrály i hráčky, které s námi trénují nejkratší čas. Pro Evelínu Chamrádovou to byla premiéra v soutěžním utkání. A vedla si dobře, byť nebodovala, plnila pokyny trenéra do puntíku. Svým výkonem mě potěšila i Markéta Bezecná, která pro náš tým udělala obrovský kus práce na doskoku pod vlastním košem. Dobrým doskokem, udržením míče proti přesile soupeřek a správným rozehráním na spoluhráčky zakládala naše protiútoky. Zaslouží velkou pochvalu. Radost mi udělal i výkon Lucie Murárikové, která se konečně bodově prosadila v obou utkáních. Holky zaslouží pochvalu za předvedený výkon a odměna v podobě dvou vítězství na našem kontě znamenala, že holky rodičům opět mohly předvést svůj vítězný taneček," doplnil svůj komentář trenér Aleksa.

BK Frýdek-Místek - Basket Ostrava 24:21 a 41:31 - body FM celkem: Kaňoková 12, Smitalová 12, Muráriková 11, Bezecná 6, Podracká 6, Konečná 5, Durčáková 4, Lukácsová 3, Kahánková 2, Sabó 2, Gottwaldová 2.

Utkání nejmladších basketbalistek.

Dařilo se i juniorkám

Frýdecko-místecké juniorky (U19) sehrály na domácí palubovce dvě klíčová utkání a po dvou vítězstvích si zajistily postup do ligového play-off.

V prvním utkání se proti domácím postavil soupeř, se kterým frýdecká děvčata na jeho palubovce na podzim překvapivě vyhrála, a proto i v domácím prostředí chtěla výhru zopakovat. „Zápas jsme začali nervózně a obrana byla natolik nedůsledná, že jsme obdrželi koš hned po zahajovacím rozskoku. Celá první část hry pak byla vyrovnaná, ale spíše jsme my dotahovali mírný náskok soupeřek. Druhou desetiminutovku jsme začali lépe a díky trojkám Lukácsové jsme soupeři odskočili. Ten nedokázal využít své střelecké a výškové převahy a v poločase jsme vedli o osm bodů. To nasvědčovalo tomu, že by se mohlo vítězství zopakovat a naše pozice pro play-off by se tím značně vylepšila," začal hodnocení trenér týmu Jaroslav Chlebek, který pak ještě pokračoval: „Soupeř ale k nám prohrát nepřijel, takže v polovině třetí části se na nás dotáhl na rozdíl jediného bodu. Pak jsme již tuto třetí čtvrtinu, dříve často tak nešťastnou a v náš neprospěch zlomovou, proměnili ve vítěznou a soupeře pomalu ale jistě přehrávali. Na jejím konci již nebylo pochyb o tom, kdo je na hřišti lepší. Díky zlepšené obraně a kvalitnímu doskoku jsme vedli o dvanáct bodů. Poslední čtvrtina byla pak plně v naší režii. A přestože se soupeř ještě několikrát dotáhl na přijatelný rozdíl, v závěru již nedokázal výsledek korigovat a odjížděl domů s porážkou. Je potřeba pochválit celý tým za snahu a dobrý výkon. Tentokrát si velmi dobře střelecky vedly Čapatá a Riegerová," dodal.

Také druhé utkání chtěly domácí děvčata vyhrát a zajistit si tak postup do nadstavbové části. „I když jsme se ujali vedení a stále si udržovali malý náskok, naše děravá obrana a nedůsledné bránění umožnily soupeři alespoň trestnými hody korigovat stav. Tato část hry by se dala nazvat jednoduše - desetiminutovka jedné hráčky a tou byla Jana Folvarčná, která nasázela soupeři úctyhodných sedmnáct bodů," chválil domácí hráčku asistent trenéra Bohumír Přebinda. „Druhá čtvrtina začala několika slepenými koši soupeře, přesto se opět Folvarčná přihlásila dalšími dvěma úspěšnými pokusy a náskok zvýšila. Soupeř však dokázal snížit a nebylo jasné, kdo je lepší. Pak přidala Lukácsová dvě trojky a rozdíl o poločase byl čtyřbodový. Ani třetí část hry nebyla pro žádný tým jednoznačná a hezké utkání pokračovalo udržováním několikabodového náskoku našich děvčat. Teprve poslední čtvrtina, ve které pro změnu kralovala Káňová, rozhodovala o vítězi. V jejím závěru navíc po technické chybě soupeře proměnila tři střely na koš Čapatá a rychlou trojkou ji doplnila Lukácsová. Zápas jsme vyhráli a mohli si společně zakřičet - jsme tam," radoval se Přebinda.

BK Frýdek-Místek - BK Žďár nad Sázavou 63:49 - body FM: Čapatá 19, L. Riegerová 13, Lukácsová 8, Folvarčná a Hlavová 7, Káňová 5, Faranová a Štupáková 2.
BK Frýdek-Místek - BK Pelhřimov 74:59 - body FM: Folvarčná 31, Lukácsová 13, Káňová 10, Vojkovská 8, Čapatá 6, L. Riegerová, Štupáková a Hlavová 2.
Další výsledky - žákovská liga starších žákyň: BK Frýdek-Místek U15 - BK Havířov 47:62 a 41:46, body FM celkem: Kučerová 28, Šimíčková 19, Ručková 17, Hudcová 12, Kučná 6. Sommerová 5, Zubková 2. Oblastní přebor starších minižákyň: TJ Rožnov p. R. - BK Frýdek-Místek U13 55:46 a 53:41. Oblastní přebor 1. třídy mužů: TJ Gymnázium Hladnov - BK Frýdek-Místek 100:69.

(kot)

Utkání nejmladších basketbalistek.