Z Dolních Vítkovic si v neděli nakonec odvezli stříbro, v posledním utkání podlehli páru Anders Mol a Christian Sörum, světovým jedničkám z Norska, 1:2.

„Je neuvěřitelné, že jsme došli tak daleko. Málokterému sportovci se poštěstí zahrát si před takovou kulisou,“ děkoval za podporu v hledišti Perušič.

Slavnostní ceremoniál. FIVB Světové série v plážovém volejbalu J&T Banka Ostrava Beach Open, 2. června 2019 v Ostravě. Na snímku (zleva) Ondrej Perusic (CZE), David Schweiner (CZE), Anders Berntsen Mol (NOR), Christian Sandlie Sørum (NOR), Grzegorz FijaleZdroj: Deník / Pavel Netolička

Kudy vedla cesta do jejich prvního čtyřhvězdičkového finále? Na vítěznou vlnu se naladili hned v základní skupině, když v 1. kole porazili Američany Allena a Slicka 2:1.

Reportáže z předchozích dní najdete zde

Pak přehráli lotyšský pár Samoilovs – Smedin 2:0 a do osmifinále postoupili přímoz 1. příčky.

V pátek si české jedničky odpočinuly a v sobotu pokračovaly ve vítězném tažení. Po rakouském páru Ermacora a Pristauz, který porazili v osmifinále 2:0, si večer vyšlápli i na Brazilce.

Olympijského vítěze a mistra světa Alisona Ceruttiho s novým partnerem Álvarem Filhem zdolali ve čtvrtfinále 2:1. „V zápase jsme nebyli favority, věřilo se našim soupeřům. O to cennější to vítězství je,“ radoval se Perušič.

V nedělním semifinále odnesly jejich skvělou formu současné světové dvojky. Poláky Michala Bryla a Grzegorze Fijalka zdolali 2:0 (22, 17). „Je to nejlepší výsledek našich kariér,“ zářil štěstím Schweiner. „A speciální je, že je to doma. To by mě ani ve snu nenapadlo. Teď po zápase k tomu ani nemám co dodat, emoce jsou příliš silné,“ doplnil Perušič.

„Cítíme únavu, ale atmosféra nám nedovolí povolit. Ta je super,“ pochvaloval si Schweiner podporu vyprodaného hlediště, v němž jejich duely sledovalo 3200 diváků. Do mikrofonu na centrukurtu jim oba vzkázali: „Fáráme dál!“

A snažili se. V 1. setu porazili Mola a Söruma, 21:17, ale v dalších už měli navrch. „Norové byli lepší. Ale i tak se cítíme jako vítězi,“ usmíval se Schweiner.

Slavnostní ceremoniál. FIVB Světové série v plážovém volejbalu J&T Banka Ostrava Beach Open, 2. června 2019 v Ostravě. Na snímku (zleva) Ana Patricia Silva Ramos (BRA), Rebecca Cavalcanti Barbosa Silva (BRA), Eduarda Santos Lisboa Duda (BRA), Agatha BednaZdroj: Deník / Pavel Netolička

Ve finálovém utkání žen se proti sobě postavily dva brazilské páry. Zápas nakonec ovládly páté nasazené Eduarda Santosová a Agatha Bednarczuková, jež zvítězily nad krajankami Anou Patricií Silvaovou a Rebeccou Silvaovou 21:19 a 21:17.

„Je vždycky těžké hrát proti Brazilkám, protože se všechny dobře známe a obzvlášť naše dnešní finálové soupeřky byly opravdu skvělé. Snažily jsme se zkoncentrovat na výhru a nakonec se nám to podařilo,“ radovala se Bednarczuková. „Atmosféru jsme si opravdu užily a Ostravu si zamilovaly.

Loni jsme zde skončily páté, a když jsme letos přijely, opravdu jsme si přály vyhrát. Divácká kulisa byla fantastická, Češi jsou opravdu přátelští a jejich podpora nám dnes moc pomohla,“ dodala brazilská vítězka.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Ostravě:

Muži:
Finále: Mol, Sörum (1-Nor.) - Perušič, Schweiner (8-ČR) 2:1 (-17, 15, 10),
o 3. místo: Fijalek, Bryl (2-Pol.) - Krasilnikov, Stojanovskij (3-Rus.) 2:1 (-10, 19, 7).
Semifinále: Perušič, Schweiner - Fijalek, Bryl 2:0 (22, 17).


Ženy:
Finále: Agatha, Duda (5-Braz.) - Ana Patrícia, Rebecca (3-Braz.) 2:0 (19, 17).
o 3. místo: Keizerová, Meppelinková (7-Niz.) - Sweatová, Walshová Jenningsová (13-USA) 2:0 (23, 17)