Z Dolních Vítkovic si v neděli nakonec odvezli stříbro, v posledním utkání podlehli páru Anders Mol a Christian Sörum, světovým jedničkám z Norska, 1:2.

„Je neuvěřitelné, že jsme došli tak daleko. Málokterému sportovci se poštěstí zahrát si před takovou kulisou,“ děkoval za podporu v hledišti Perušič.

Slavnostní ceremoniál. FIVB Světové série v plážovém volejbalu J&T Banka Ostrava Beach Open, 2. června 2019 v Ostravě. Na snímku (zleva) Ondrej Perusic (CZE), David Schweiner (CZE), Anders Berntsen Mol (NOR), Christian Sandlie Sørum (NOR), Grzegorz Fijale

Kudy vedla cesta do jejich prvního čtyřhvězdičkového finále? Na vítěznou vlnu se naladili hned v základní skupině, když v 1. kole porazili Američany Allena a Slicka 2:1.

Reportáže z předchozích dní najdete zde

Pak přehráli lotyšský pár Samoilovs – Smedin 2:0 a do osmifinále postoupili přímoz 1. příčky.

V pátek si české jedničky odpočinuly a v sobotu pokračovaly ve vítězném tažení. Po rakouském páru Ermacora a Pristauz, který porazili v osmifinále 2:0, si večer vyšlápli i na Brazilce.

Olympijského vítěze a mistra světa Alisona Ceruttiho s novým partnerem Álvarem Filhem zdolali ve čtvrtfinále 2:1. „V zápase jsme nebyli favority, věřilo se našim soupeřům. O to cennější to vítězství je,“ radoval se Perušič.

V nedělním semifinále odnesly jejich skvělou formu současné světové dvojky. Poláky Michala Bryla a Grzegorze Fijalka zdolali 2:0 (22, 17). „Je to nejlepší výsledek našich kariér,“ zářil štěstím Schweiner. „A speciální je, že je to doma. To by mě ani ve snu nenapadlo. Teď po zápase k tomu ani nemám co dodat, emoce jsou příliš silné,“ doplnil Perušič.

„Cítíme únavu, ale atmosféra nám nedovolí povolit. Ta je super,“ pochvaloval si Schweiner podporu vyprodaného hlediště, v němž jejich duely sledovalo 3200 diváků. Do mikrofonu na centrukurtu jim oba vzkázali: „Fáráme dál!“

A snažili se. V 1. setu porazili Mola a Söruma, 21:17, ale v dalších už měli navrch. „Norové byli lepší. Ale i tak se cítíme jako vítězi,“ usmíval se Schweiner.

Slavnostní ceremoniál. FIVB Světové série v plážovém volejbalu J&T Banka Ostrava Beach Open, 2. června 2019 v Ostravě. Na snímku (zleva) Ana Patricia Silva Ramos (BRA), Rebecca Cavalcanti Barbosa Silva (BRA), Eduarda Santos Lisboa Duda (BRA), Agatha Bedna

Ve finálovém utkání žen se proti sobě postavily dva brazilské páry. Zápas nakonec ovládly páté nasazené Eduarda Santosová a Agatha Bednarczuková, jež zvítězily nad krajankami Anou Patricií Silvaovou a Rebeccou Silvaovou 21:19 a 21:17.

„Je vždycky těžké hrát proti Brazilkám, protože se všechny dobře známe a obzvlášť naše dnešní finálové soupeřky byly opravdu skvělé. Snažily jsme se zkoncentrovat na výhru a nakonec se nám to podařilo,“ radovala se Bednarczuková. „Atmosféru jsme si opravdu užily a Ostravu si zamilovaly.

Loni jsme zde skončily páté, a když jsme letos přijely, opravdu jsme si přály vyhrát. Divácká kulisa byla fantastická, Češi jsou opravdu přátelští a jejich podpora nám dnes moc pomohla,“ dodala brazilská vítězka.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Ostravě:

Muži:
Finále: Mol, Sörum (1-Nor.) - Perušič, Schweiner (8-ČR) 2:1 (-17, 15, 10),
o 3. místo: Fijalek, Bryl (2-Pol.) - Krasilnikov, Stojanovskij (3-Rus.) 2:1 (-10, 19, 7).
Semifinále: Perušič, Schweiner - Fijalek, Bryl 2:0 (22, 17).


Ženy:
Finále: Agatha, Duda (5-Braz.) - Ana Patrícia, Rebecca (3-Braz.) 2:0 (19, 17).
o 3. místo: Keizerová, Meppelinková (7-Niz.) - Sweatová, Walshová Jenningsová (13-USA) 2:0 (23, 17)