Dalšími oceněnými osobnostmi byli například basketbalový trenér Miroslav Vondřička, trenérka zlatých juniorských reprezentantek v cheerleadingu Nikola Dohnalová a další dvě desítky dam, které ke sportu vedou děti po celý svůj život.

Jejich role je velmi důležitá. „Často jen díky trenérkám a cvičitelkám si děti najdou cestu ke sportu. Jsou to takové diamanty a jsem moc ráda, že je jich mezi námi tolik,“ líčila předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu ČOV Ilona Burgrová a pokračovala: „Vážím si i všech těch, kteří si našli čas a napsali nám právě jména a příběhy všech trenérek a cvičitelek, které svůj život spojily se sportem.“ Za celoživotní dobrovolnou činnost obdrželo pamětní list celkem 21 žen.

Odveta Zlaté evropské ligy volejbalistek v Pitesti Rumunsko - Česko 1:3 (-16, 23, 26,13).
Na Ostravu zapomeňte, řekly si české volejbalistky a vrátily Rumunkám porážku

V kategorii Profesionální trenérka/cvičitelka s mimořádnými dlouhodobými úspěchy si převzala ocenění Marie Hrachová. Ta před padesáti lety vzala poprvé do ruky pingpongovou pálku a už ji neodložila. Stolní tenis pro ni znamená životní poslání. Zúčastnila se olympijských her v Soulu i Barceloně a stala se nejúspěšnější českou reprezentantkou posledních čtyř dekád. Po ukončení aktivní kariéry se dala na dráhu trenérky a své zkušenosti předává dalším generacím. „Moc si ocenění vážím, protože se to každému nepoštěstí. Je to zadostiučinění za ty roky, co člověk trénuje a žije sportem,“ popsala.

Turnaj Pro Tour kategorie Elite v plážovém volejbalu, čtvrtfinále muži, 3. června 2023 v Ostravě. (střed) Marek Pakosta, předseda Českého volejbalového svazu, a Marek Tesař (RAUL!).
Marek Tesař o beachi v Ostravě: Jde o velkou párty a krásný sport

Komise rovných příležitostí ve sportu je součástí Českého olympijského výboru a jeho předseda Jiří Kejval si uvědomuje důležitost ocenění práce, která je nenápadná. „Český olympijský výbor už po šestnácté ocenil trenérky a cvičitelky. Jejich role je pro společnost nepostradatelná, často jsou ale bohužel nedoceněné. A tak se snažíme každý rok ocenit inspirativní ženy, jejich práce si to zaslouží,“ řekl. „Mám toto slavnostní vyhlášení moc rád, protože je zde vždy skvělá a inspirativní atmosféra,“ dodal.

Vedle trenérek a cvičitelek nezapomíná Komise rovných příležitostí ve sportu ani na muže, kteří se mimořádně zasloužili o rozvoj sportu žen. Může se jednat o trenéra, který vychoval generace sportovkyň, nebo o člověka, jenž prosazuje rovné příležitosti ve sportu, podporuje aktivní činnost žen ve sportu v různých oblastech a na jakékoli úrovni. Tentokrát byl oceněn Miroslav Vondřička, jenž je neodmyslitelně spjat se strakonickým basketbalem i národním týmem. Československé juniorky se pod jeho vedením staly mistryněmi Evropy.

J&T Ostrava Beach Pro, 4. června 2023 v Ostravě.
Úžasná kulisa. Párty na pláži si užívaly světové hvězdy i fanoušci. Najdete se?

MARIE HRACHOVÁ

Profesionální trenérka/cvičitelka s mimořádnými dlouhodobými úspěchy

V letošním roce oslavila dvě významná jubilea. Před padesáti lety vzala poprvé do ruky pingpongovou pálku a od té doby ji neodložila. Nejprve se stala nejúspěšnější českou reprezentantkou posledních čtyř dekád. Výčet jejích úspěchů by byl dlouhý, získala 11 medailí na mistrovství světa nebo mistrovství Evropy a 14 medailí na mistrovství Evropy juniorů. Na olympijských hrách v Soulu v roce 1988 se dostala až do semifinále dvouhry, tohoto umístění až dosud žádná z Evropanek nedosáhla.

Třicetileté jubileum se vztahuje k její trenérské kariéře. Po olympijských hrách v Barceloně ukončila hráčskou kariéru a dala se na dráhu trenérskou. Úspěšně působila na klubové úrovni i u ženské reprezentace ČR a jako osobní trenérka Dany Hadačové se zúčastnila olympijských her v Pekingu 2008. Stolní tenis se pro ni stal nejen celoživotní láskou, ale také posláním. Předává své bohaté hráčské i trenérské zkušenosti s velkým entuziasmem dalším generacím.