Volejbalovou základnu v prosinci 2020 tvořilo v celé republice 45 554 členů, 26 135 z nich byla mládež. Na severní Moravě a ve Slezsku se volejbalu vloni věnovalo 5276 registrovaných sportovců (1056 mužů, 1052 žen, 1197 chlapců, 1971 děvčat). Po Praze s 10 189 členy je náš region druhý v Česku.

„Patříme ke třem krajům, které mají velmi dobře propracovanou mládežnickou základnu, skýtající určitou zálohu pro naše špičkové extraligové týmy,“ připomenul František Kopecký, že nejvyšší soutěž mužů v současné době hrají VK Ostrava a Black Volley Beskydy, mezi elitou žen jsou řadu let Sokol Frýdek-Místek a TJ Ostrava.

Oslavy stoletého jubilea probíhají v celém regionu. „Chtěli jsme, aby se akce svazu prolínaly s našimi. Proto jsme je připravili na nejvýznamnějších místech v kraji, kde se konají turnaje,“ upozornil Kopecký, že oslavy zahájila v červnu putovní výstava Sto let českého volejbalu obohacená o tři krajské panely v ostravském obchodním centru Nové Karolina, pak pokračovaly na turnaji Světové série Ostrava Beach Open.

Dalšími zastávkami byly Hodslavice, beach v Opavě a Raškovice. Slavnostní ráz budou mít i tažené debly v Pstruží, srpnové memoriály v Raškovicích, zářijové mistrovství Evropy mužů v Ostravě, Volejbalový den v Havířově a Ostravská liga v Polance.

„V každé oblasti chceme vyzvednout nějaký segment volejbalu. V závěru máme se svazem naplánováno, že bychom v kraji uspořádali třetí ročník mistrovství republiky ve snowvolejbale,“ prozradil Kopecký, že o tituly na sněhu by se mohlo hrát v prosinci v Karlově nebo na Bílé. „Kromě toho vyšla publikace Sto let volejbalu v kraji,“ doplnil.

O budoucnost sportu pod vysokou sítí v regionu se nebojí. „Myslím si, že patříme jako kraj k těm, které v českém volejbale něco znamenají. Ukazuje to i historie na putovních panelech výstavy. Věřím, že to tak bude i do budoucna, i když přestávka kvůli covidu tomu určitě nepomohla,“ řekl Kopecký.

„Jde o to, abychom díky nadšení a ochotě trenérů nejen špičkových družstev, ale zejména na vesnicích a v menších klubech, dokázali děti přitáhnout k volejbalu a objevit talenty, které dále budou moci postupovat do vyšších soutěží,“ vysvětlil bývalý reprezentant.