Jeden ve čtyřiadvaceti dokončil studium vysoké školy, druhý – o dva roky mladší – hraje závodně volejbal. Oba jsou rodáky z Nového Jičína a pojí je fanouškovství ostravskému Baníku i fakt, že tíhnou k turistice. Tak si řekli, že udělají něco velkého. „Snažili jsme se to vymyslet, aby to trvalo zhruba tři měsíce. Nakonec nejideálnější je jít zespoda z tepla, aby v době, kdy budeme přicházet, bylo léto i u nás. Ať nezmrzneme. Vyšla nám z toho Barcelona, tak jsme to rozsekli,“ líčí Matyáš Kuboš.

Trenér Baníku Ostrava Pavel Hapal.
„Hapal ven“? Nevzdávám se, zbraně nesložím, řekl kouč Baníku. Vysvětlil střídání

Natálka, které se snaží dvojice pomoci.Natálka, které se snaží dvojice pomoci.Zdroj: Matyáš KubošOd začátku měli záměr, že celou cestu budou chtít propagovat, na sociálních sítích i v dalších médiích, aby se o ní vědělo. A s tím dostali další nápad. „Že bychom mohli někomu pomoci,“ podotýká Tomáš Kopecký. „Ideálně někomu, kdo má problém s chůzí, aby to mělo symbolický nádech,“ doplňuje Kuboš.

Brzy narazili ve svém mateřském městě na malou Natálku, která má ochrnutou levou ruku i nohu, což jí činí patálie s chůzí. „Zapadá to do našeho příběhu. Chceme tím říct, že ne každý si může dovolit chodit každý den, jako my. A pomůžeme tím,“ ví Kopecký s tím, že cílem je vybrat 400 tisíc korun.

Na obě části těla totiž potřebuje speciální ortézy, které se dováží z Rakouska a jedna stojí okolo 80 tisíc korun. „Jak ale roste, je nutná nová každé dva roky. A pojišťovna to nehradí, takže rodiče shání peníze všude možně,“ přibližuje Tomáš Kopecký. „Na jedné straně chceme překonat sami sebe, sáhnout si i na vlastní dno, a na druhé pomoci někomu, kdo to potřebuje,“ říká Kuboš.

Trenér, spíkr a fanoušek Baníku Ostrava Martin Folta.
Fanoušek Martin Folta: Baník mi změnil život. Jak se stal v Ostravě „spíkrem“?

Přispět mohou lidé na webu donio.cz, kde je akce s názvem „Pěšky přes půl Evropy pro Natálku“. A jaký je plán? Start v Barceloně proběhl v neděli 10. března. „Asi dvacet kilometrů kolem moře zahneme na sever, vyjdeme ze Španělska do Francie, kde se přes Montpellier vydáme nahoru do Lyonu. Kousek je malé městečko a tam máme první bod,“ popisuje Matyáš Kuboš.

Ve švýcarském Curychu bude dvojice v polovině trati, zde očekává, že si výrazněji odpočine a pokochá se místními krásami. Následovat bude chůze podél rakousko-německých hranic. „Ještě uvidíme, jestli půjdeme kopcovitějším Rakouskem, nebo radši po rovince. Záležet bude na silách,“ nechává kus cesty otevřenou Tomáš Kopecký, přičemž duo by se poprvé v Česku mělo objevit nedaleko Českých Budějovic.

Domů do Nového Jičína by pak mělo dorazit 9. června. „Očekáváme hodně chůze, nudu, dřinu, puchýře, a že budeme mít hodně času sami pro sebe i vlastní myšlenky. Zatím pořádně nevím, co čekat, protože jdeme do neznáma,“ směje se Kuboš.

Matyáš Kuboš a Tomáš Kopecký s Natálkou.Matyáš Kuboš a Tomáš Kopecký s Natálkou.Zdroj: Matyáš Kuboš

Petr Šafarčík, bývalý majitel Baníku Ostrava.
Bývalý majitel Baníku Petr Šafarčík o možné přestavbě Bazalů: Dává mi smysl

Celkově jde tak o zdolání cesty dlouhé zhruba 2500 kilometrů během 91 dní, což dělá nutnost ujít v průměru téměř třicet kilometrů denně. Že by ale kluci neznali své možnosti, se nebojí.

„Máme to odzkoušené, že jsme před rokem a půl šli týden z Nového Jičína na Sněžku. Ale teď to jsou tři měsíce, takže velký skok,“ uvědomuje si Matyáš Kuboš. „Myslíme si však, že fyzicky jsme nachystaní a schopni to ujít. Navíc po měsíci budeme schopni i zrychlovat, až si tělo zvykne na námahu,“ dodává parťák Kopecký.

Žádné větší turistické cíle v plánu nemají. „Dopředu jsme uvažovali jen nad tím, že po cestě je Švýcarsko. Na to se těšíme, protože tamní kopce a příroda byly vždy náš sen. Jinak nic určeného nemáme, jen body, kam se kdy chceme dostat, takže se budeme domlouvat ze dne na den,“ uzavírá Matyáš Kuboš.