Osmnáctiletá ostravská plavkyně skončila sedmá na čtyřsetmetrové trati polohovým způsobem.

„Je to úžasný pocit, pozorovat dceru, jak se pere se světovou špičkou. Jsem hrozně šťastná,“ řekla Petra Závadová. Sama závodně plavala a k těžkému sportu Barboru, která bude startovat příští rok na olympiádě v Londýně, přivedla.

Manželé Závadovi sledovali televizní přenosy ze Šanghaje tam, kde je jejich rodina nejšťastnější, na chatě v Čeladné. Vzhledem k časovému rozdílu seděli u televize po nocích, včerejší finále ale bylo po poledni.

„Už od brzkého rána jsme byli na nohou, Barbora se dostala v rozplavbě do finále v českém rekordu a už se naprosto suverénně kvalifikovala na olympiádu. Samotné finále jsme všichni sledovali vestoje s výkřiky skoro jako na fotbale,“ usmívala se Petra Závadová.

Stojí na nadšení

Její manžel, také bývalý aktivní sportovec, přidal zajímavý názor: „Barbořin úspěch považuji za malý zázrak vzhledem k tomu, s jakou konkurencí v Šanghaji bojovala. Plavání na světě je profesionální věc, u nás v Ostravě je postavené na nadšení několika lidí. Možná její úspěchy pomohou podmínky zlepšit.“
Závadovi spolu totiž mají tři dcery a Barbora je nejstarší.

„Prostřední Tereza už taky závodí, pětiletá Petra plavání asi taky neunikne,“ smál se Závada, někdejší volejbalista. Zatímco šanghajský šampionát Závadovi sledovali u televizoru, za rok do olympijského Londýna určitě vyrazí.

„Už jsem se na internetu díval na vstupenky, určitě si nenechám ujít, když moje dcera bude startovat na olympijských hrách. Komu se to v životě podaří? Už se fakt moc těším,“ dodal Závada.

(tom)