„Do závodů se nám letos přihlásily děti z širokého okolí Frýdku-Místku. Celou akci pak ještě zpestřil sportovní program akvabel," řekla Iveta Ličmanová z pořádajícího PO Frýdek-Místek.

Už dopolední program přinesl zajímavé souboje začínajících plavců. Těm nejmladším bylo dokonce jen pět let. „Antonín Míček s Barborkou Huječkovou zabojovali o své první medaile. Ono vlastně pro více dětí to byly takové vstupní závody do sportovního plaveckého světa. Mezi dalšími našimi nováčky se objevili ještě Lukia Kratochvílová, Matěj Mohyla, Adam Olejníček, Eduard Špok, Michaela Huberová. Musíme však pochválit všechny zúčastněné," pousmála se Ličmanová.

Pohár primátora získali v nejmladší kategorii (ročník 2007) Tomáš Mrázek a Apolena Fuková. Mezi staršími pak pohár na trati 50 metrů volným způsobem vybojovali Kateřina Fuková s Adamem Andrle. Nejlepšími časy v 9. ročníku Velké ceny Frýdku-Místku se na stovce volným způsobem prezentovali Štěpán Kaspar (1:03,2 min) a Vendula Janáčková (1:05,8 min). „Na startu se objevily rovněž děti a dospělí s postižením smyslovým, somatickým i mentálním. Tito závodníci dokázali, že plavání stírá hranice mezi lidmi. Jejich odvaha a houževnost byly opravdu úctyhodné," uznala Ličmanová.

Program, který trval neuvěřitelných devět hodin, pak uzavřely rodinné štafety. „Šlo vlastně o takovou novinku. Určitě se ale vydařila," pousmála se Ličmanová. „Všem zúčastněným devátého ročníku děkujeme. K vidění bylo obrovské úsilí a také i maxima těch nejlepších. Organizátorům patří díky za bezvadně zvládnutou akci. Děti měly vynikající příležitost otestovat si své první životní starty. Už teď se všichni těší na příští, jubilejní, desátý ročník," uzavřela Iveta Ličmanová.