Zúčastnit se může téměř každý, nejmenší děti mohou mít v závodě rodiče jako doprovod. Závodit se bude v různých věkových kategoriích, včetně dětských. Trasa povede lesními cestami v okolí Morávky, především po zpevněném asfaltovém povrchu.

Bude připraven i zajímavý doprovodný program, a to především pro děti, které se tak můžou těšit například na nafukovací hrad, lukostřelbu, malování nebo takzvaný bungeerunning. K závodu je možné se přihlásit elektronicky na turistických webových stránkách Moravskoslezského kraje www.msregion.cz do 9. září do 12 hodin, výjimečně i osobně na místě před závodem. Prezentace před závodem proběhne v den závodu v prostoru startu a cíle (lyžařský areál Morávka – Sviňorky) v době od 9 do 10.30 hodin, samotný start závodu pak bude v 11 hodin.

Pro vítěze v každé kategorii jsou připraveny zajímavé ceny. Výsledky závodu se budou archivovat a budou se sčítat následně se zimním závodem na běžkách, který proběhne v nadcházející zimní sezoně v Bílé. Pokud se závodník zúčastní i závodu v zimě, může se stát absolutním vítězem Poháru Beskydské magistrály za sezonu 2011/2012. Návštěvníci i závodníci se zúčastňují na vlastní nebezpečí.

Lyžařské běžecké a cyklistické závody „Pohár Beskydské magistrály“ jsou nové závody pro širokou veřejnost všech věkových kategorií. Jejich zvláštností je, že jednotlivé závody se konají pokaždé na jiném místě v Beskydách a navíc se dohromady počítají výsledky z letního cyklistického závodu se zimním běžeckým. Každým rokem se koná jeden letní a jeden zimní závod. První závod na kolech se uskutečnil v létě 2010 v Bílé a zimní běžecký proběhl letos v únoru na Pustevnách, kde byl také vyhlášen absolutní vítěz ročníku 2010/2011. Projekt Beskydská magistrála je realizován Moravskoslezským krajem a jeho partnery. Je zaměřen na podporu běžeckého lyžování, cykloturistiky a aktivního trávení volného času v Beskydech.