Laura Raszyková pochází z Českého Těšína. Na led však poprvé vyjela v Třinci, po určité době přešla do českotěšínského Slavoje. Před třemi lety změnila působiště a vrátila se do Třince. „Lauru jsem začal trénovat jako starší žačku. Musím říct, že za ty tři roky udělala znatelný výkonnostní pokrok," řekl třinecký trenér Czeslaw Sciskala a pokračoval: „Vzhledem k jejímu věku má ještě všechno před sebou. Technicky je na tom velice dobře, a pokud udrží nastolené tempo, nepochybně přijdou další úspěchy," dodal úspěšný trenér.

S výchovou krasobruslařů, kteří na domácím mistrovství dosáhnou na medaili, má Sciskala zkušenosti. Trénoval Lukáše Rakowského, Michala Matlocha či Ivanu Buzkovou (rozenou Hudziecovou). Ti všichni se na českém šampionátu dostali na medailové pozice. Teď se k nim přidala nadějná Laura Raszyková. Paradoxní je to, že v mládežnických kategoriích se na stupně vítězů nikdy nedostala a na loňském mistrovství kvůli zranění dokonce ani nestartovala.

„Úplně nejlepší výkon v mé dosavadní kariéře to sice nebyl, ale můj největší dosavadní úspěch bezesporu ano. Pro soupeřky jsem možná nečekanou vítězkou. Teď už si ale budou pamatovat, co dovedu," pousmála se studentka druhého ročníku obchodní akademie v Českém Těšíně. Před mistrovstvím si Raszyková sice věřila, ale stejně jako její trenér se neodvážila tipovat konečné umístění.

Po krátkém programu byla třinecká krasobruslařka třetí, svou pozici si udržela i po volných jízdách. Obsazení prvních dvou míst se změnilo, české krasobruslařky Coufalová se Světlíkovou přepustily své pozice Slovence Rajičové a Polce Krygerové, celkové vítězce. „Na zimním stadionu v Těšíně trénujeme, aspoň nemusím nikam dojíždět. Dokonalá znalost ledu byla mou velkou výhodou. Nervózní jsem sice trochu byla, za prvé jsem chtěla mermomocí zvítězit a za druhé jsem v hledišti měla rodinu a známé," pokračovala úspěšná krasobruslařka.

Mistrovství bylo pro Lauru Raszykovou teprve třetím seniorským závodem kariéry. V soutěži žen předtím startovala na prestižních závodech v Grazu a Bratislavě. A právě ty se jí staly propustkou na mistrovství. Paradoxní je skutečnost, že triumf v nejvýznamnějším závodě neposunul Raszykovou na šampionát starého kontinentu. Dříve to bylo běžné, ale poté, co Mezinárodní krasobruslařská unie změnila kritéria, mezinárodní mistrovství Polska, Slovenska a ČR nepatří mezi její oficiální soutěže. Pokud by tomu tak bylo a rozhodoval výkon i umístění „na republice", Raszyková by „na Evropu" jela. Účast si musí teprve vydobýt, poslední příležitost k tomu má 4. ledna na mezinárodní soutěži v Bratislavě.

„Prozatím nemám splněný limit ve volném programu. V Bratislavě budou startovat všechny mé soupeřky, takže to v podstatě bude takové druhé mistrovství republiky. Na Evropu se může probojovat kterákoliv z nás, bude to otevřené," zdůraznila Raszyková. Choreografii pro volnou jízdu jí připravila právě Buzková, která před třemi lety skončila v Těšíně rovněž třetí, ale v rámci ČR byla druhá. V letošní sezoně by Raszyková ráda uspěla rovněž na juniorském mistrovství republiky. Čeká ji náročný závěr roku, bude tvrdě trénovat na závod v Bratislavě. (rom)

VÝSLEDKY

Ženy: 1. Agata Kryger (Toruň, Polsko) 123,22, 2. Nicole Rajičová (Bratislava, Slovensko) 122,53, 3. Laura Raszyková (HC Oceláři Třinec-kraso) 117,42, 4. Klára Světlíková (Uherské Hradiště) 116,05, 5. Jana Coufalová (Ostrava) 114,10, 8. Eliška Březinová (Brno) 99,44.

Muži: 1. Tomáš Verner (České Budějovice) 229,55, 2. Pavel Kaška (UKS Praha) 182,95, 3. Patrick Myzyk (Gdaňsk, Polsko) 173,70, 6. Marco Zakouřil (Liberec) 135,39.

Sportovní páry: 1. Marcelina Lech/Jakub Tyc (Toruň, Polsko) 100,77.

Taneční páry: Lucie Myslivečková/ Neil Brown (Břeclav) 125,05.

Sportovní páry – nováčci: 1. Anna Dušková/ Martin Bidař (USK Praha/České Budějovice) 73,66,

Taneční páry – nováčci: 1. Karolína Procházková/Michal Češka (USK Praha/Děčín) 116,78.