Série závodů Rock Point – Horská výzva je specifická tím, že se na start může postavit kdokoliv bez nutnosti absolvování předchozích závodů nebo nějaké kvalifikace. Je to výzva i pro ty, kdo si chtějí jednorázově dát do těla a poznat při tom krásy Jeseníků. Bodové zisky ze všech závodů se sčítají do celkového pořadí seriálu. Je zde dokonce i kynologická kategorie dogtrekking pro horaly se psy.

Ambasador závodu, zkušený horských běžec, Zbyněk Cypra, očekává v Jeseníkách o víkendu ideální podmínky a parádní počasí.

„Větru, dešti sice neporučíme, ale já to vidím, že letos bude v den startu pěkné počasí a v cíli budeme relaxovat v těch sedacích vacích a opalovat se na sluníčku,“ mrknul na kolegy Zbyněk Cypra.

Na posledních ročnících si přitom počasí s pořadateli vždy pěkně pohrálo. Déšť a vír jim několikrát ukázaly svoji sílu.  „Vždyť o nic nejde. V tom jsou hory krásné a Jeseníky jsou jednoznačně kouzelné a překrásné. Sem se člověk vždycky rád vrací,“  uvedl Cypra, když v červenci v rámci příprav cvičně vystoupal na věhlasný Matterhorn. O zážitky ze své nedávné cesty plné sněhu se rád podělí s účastníky jesenické Rock Point – Horské výzvy.

Seriál horských běhů a trekingu láká běžce, mezi kterými jsou velké věkové i výkonnostní rozdíly.Teď se k nim přidali i dogtrekaři se psy.Zdroj: Patrik Pátek

„Slíbil jsem si, že budu úplně offline a vůbec jsem nestudoval předpověď počasí a jen se orientoval podle oblohy. Člověk se tím nesmí moc rozhodit. Důležité je být připraven na všechno. Když ale napadlo třicet čísel sněhu, to jsem koukal,“usmál se Cypra při vzpomínce na švýcarské hory.

V Jeseníkách běžce a trekaře dnes čekají tři pověřené trasy. Královská Long (64 km) už odstartovala pět minut před páteční půlnocí.

Na programu v sobotu dopoledne je střední trasa Half (38 km), která vybíhá v 9 hodin. Nejkratší Short (13,9 km) o hodinu později.

BENEFIČNÍ POCHOD S MIXITKOU I TESTOVACÍ PŮJČOVNA BĚŽECKÝCH BOT

Pak vychází nesoutěžní benefiční Pochod s Mixitkou, ze kterého je polovina startovného určena pro devítiletého Lukáška Bílého upoutaného na vozík. Benefiční pochod má sedm kilometrů a zvládnou ho i rodiče s dětmi.

Celkem je připraveno na dvacet kategorií. Poběží jednotlivci, dvojice i dogtrekaři. Vždy soutěží jako muži, ženy nebo mix.

 „Závodu se nemusí vůbec obávat ani ti, kteří svou neúčast chtějí svést na nedostatečnou výbavu. U nás si totiž můžete půjčit dokonce i boty. Na místě bude opět ostřílený tým Rock Pointu se svojí Trailrunning Station, kde si můžete otestovat běžecké boty do rozličného terénu. Nebudou chybět běžecké batohy a vesty,“ zve do Jeseníků Pavel Zitta, ředitel seriálu Rock Point – Horská výzva.