Koncem září se v České republice uskutečnila jedna z nejvýznamnějších společenských šachových akcí letošního roku. V rámci Novoborské šachové Corridy, kde sváděli souboj mistr světa z roku 2005 Veselin Topalov s českým velmistrem Viktorem Lázničkou se o volném dni uskutečnila simultánka Topalova s jednadvaceti vyzyvateli.

S bulharskou celebritou si tak zahráli talenti z mládežnických kategorií včetně několika medailistů posledního MČR. „Bylo velkou ctí, že jsme na takové akci měli také zastoupení. Proti Topalovovi si zahráli Michael Kubík, Martina Fusková, Natálie Kaňáková a Kristýna Laurincová," prozradil Pavel Benčo, ředitel frýdecko-místeckého oddílu BŠŠ.

Simultánka probíhala klasickým způsobem, exmistr světa měl všude bílé figury a chodil dokola, když přišel k hráči, tak ten musel provést tah. „Po hodině hry se všichni naši talenti drželi a já osobně neviděl žádnou převahu exmistra světa. Zhruba po další hodině končí první partie a poté také naši hráči. Martina s Natálií sehrály s Topalovem remízy. Po skončení si ještě našel Veselin chvilku, aby s děvčaty rozebral v angličtině důležité momenty. O chvíli později pak skončil také Michael, který však musel kapitulovat. I tak to byl jistě pro něj úžasný zážitek. Remízy se nakonec dočkala i Kristýna," radoval se z úspěchů frýdecko-místeckých nadějí Pavel Benčo.

Z 21 partií povolil Veselin celkem 5 remíz (čtyřem slečnám a jednomu hráči z Nového Boru). „Simultánka je především společenskou záležitostí a jde zde hlavně o nezapomenutelný zážitek, který si jistě odnesli všichni účastníci. Pro doprovody byla ještě připravena exkurze místní sklárny, kde bylo možné vidět unikátní kousky Bořka Šípka, které putují do celého světa jako váza pro Micky Jeggra, trofej letošní Tour de France či ceny Thálie a další. Na závěr patří poděkování pořadatelům za umožnění talentům BŠŠ účastnit se této prestižní akce," dodal Benčo.