Jako první dostali šanci prokázat své šachové umění ti nejmladší. V turnaji Mostecká věžička se o prvenství popralo hned 81 mladých talentů. Žáci ze základních škol z Jablunkovska a nedaleké slovenské Čadce zápolili v pěti věkových kategoriích. „Turnaje se zúčastnili jak začátečníci, tak již zkušení hráči, kteří se šachům věnují závodně a kteří se ve výsledkových listinách objevili v popředí konečného pořadí. Díky sponzorům byly pak pro nejlepší připraveny poháry, medaile a diplomy. Každý účastník si však odnesl nějakou věcnou cenu," podotkl Pavel Kantor z pořádajícího oddílu.

Vítězi v jednotlivých kategoriích se stali: 1. třída - Magdaléna Mrmusová (ZŠ Milošová, Čadca), 2. a 3. třída - Matej Bulej (ZŠ Čadca Žarec), 4. a 5. třída - Piotr Rusz (PZŠ Třinec), 6. a 7. třída - Dawid Szotkowski (PZŠ Jablunkov), 8. a 9. třída - Jakub Ochmyt (PZŠ Jablunkov).

V letošním 12. ročníku se podruhé vyhlašovala i nejúspěšnější škola, když se do hodnocení započítávaly výsledky dvou nejlépe umístěných žáků. Vítězství obhájila a Pohár Ladislava Švejkovského získala domácí ZŠ a MŠ Mosty u Jablunkova.

O den později zasedli k šachovnicím již zkušenější a starší hráči. Pro ně byl totiž připraven již patnáctý ročník šachového turnaje – Mostecká věž, který i letos byl zařazen do série Grand Prix ČR v rapid šachu a byl navíc i jeho závěrečným podnikem. „Do tohoto turnaje se nám přihlásilo sto pět šachistů nejen z naší republiky, ale i sousedního Polska a Slovenska. Ve startovním poli tak figurovali například mezinárodní velmistr, čtyři mezinárodní mistři a osm FIDE mistrů," řekl Kantor, který prozradil, že největším favoritem na vítězství byl republikový šampión v rapid šachu Vojtěch Plát, který vévodil i celkovému pořadí Grand Prix. „Musím zdůraznit, že se za šachovnicemi bojovalo urputně, ale férově. Rozhodčí během celého turnaje nemuseli řešit žádný vážnější problém. Po pátém kole se pak mohli účastníci občerstvit v bufetu, kde byl pro ně přichystán tradiční gulášek," usmál se Pavel Kantor.

O celkové prvenství se bojovalo až do závěrečného kola, ve kterém potvrdil svou pozici největšího favorita IM Vojtěch Plát z klubu ŠK JOLY Lysá nad Labem. Se ziskem osmi bodů ovládl celý turnaj a mohl se tak těšit ze zajímavé finanční prémie a poháru za 1. místo. O bod méně měl na svém kontě druhý IM Serguei Vesselovsky z BŠŠ Frýdek-Místek a jen horší pomocné hodnocení posunulo na bronzovou příčku GM Petra Veličku z ŠK HM Ostrava.

Při závěrečném vyhlašování výsledků byly vyhodnoceny i vedlejší kategorie, které byly součástí šachového turnaje Mostecká věž. Mezi dětmi do 15 let zvítězil se ziskem 5 bodů Dávid Slivka z TJ Slávia CAISSA Čadca, který rovněž ovládl kategorii hráčů s ELO hodnocením do 1600. Nejlepší juniorkou se stala Natálie Kaňáková z BŠŠ Frýdek-Místek, které šest získaných bodů přisoudilo i vítězství mezi ženami. Mezi juniory zvítězil se stejným počtem bodů Martin Fargač z TŽ Třinec. Nejúspěšnějším seniorem nad 60 let byl již výše zmiňovaný Serguei Vesselovsky. V kategorii hráčů bez ELO hodnocení zvítězil se čtyřmi body Jan Filipczyk z SK Bystřice, mezi hráči s ELEM 1601 až 1800 byl nejúspěšnější s pěti body Karel Cyroň z ŠK Hošťálkovice, Jaroslav Čempel ze Slovanu Opava ovládl se sedmi body kategorii hráčů s ELEM 1801 až 2000 a Lukáš Weissmann ze Sokola Dobrá, který vybojoval 6,5 bodu, byl nejlepší v kategorii hráčů s ELEM 2001 až 2100. Pohár Vitalplast Cup pro nejlepšího hráče domácího oddílu získal Martin Cupek se ziskem 6,5 bodu.