V sobotním utkání oba celky nastupovaly v jiném rozpoložení. Zatímco hosté v úvodních dvou kolech získali překvapivě čtyři body, tak Frýdek-Místek jen jediný bod. Hosté chtěli pokračovat ve vítězné vlně a domácí nutně potřebovali bodovat, aby se prodrali tabulkou nahoru. Obě družstva nastoupila oslabena o některé hráče základních sestav, ale s vírou ve vítězství.

Začátek utkání byl velmi vyrovnaný a dlouho se čekalo na první nerovnováhy sil na šachovnicích. První vítězný bod získal pro domácí BŠŠ Vojtěch Rojíček, který postupným tlakem svého soupeř přehrál. Pohromou pro hosty byla čtvrtá hodina hry, ve které prohráli hned dvě partie. Za Frýdek-Místek přidali vítězství Sergej Berezjuk s Tomášem Dvořákem a stav utkání byl rázem 3:0. To by otřáslo s každým soupeřem, ale šachisté z Grygova to nevzdali, bojovali a odměna přišla záhy, když prohrál Zdeněk Holeksa .

V páté hodině prohrál další hráč Frýdku-Místku Stanislav Jasný a najednou byl stav jen 3:2 pro Frýdek-Místek. Záhy remizoval Jakub Lahner a hráčům Beskydské šachové školy ke konečnému vítězství stačilo získat jeden bod. „Až v šesté hodině hry se rozhodlo. Naši velmistři zlomili odpor svých soupeřů a oba vyhráli. Rozhodující body přidali Viacheslav Dydyshko a Sergej Azarov,“ vylíčil napínavý závěr utkání třetího extraligového kola ředitel BŠŠ Antonín Surma. Oslavy mohly začít, Frýdek-Místek získal tři body za vítězství nad Grygovem 5,5:2,5.

Drama pokračovalo i v neděli

Vítězstvím naladěný tým BŠŠ přivítal o den později na domácích šachovnicích v Kongresovém sále Hotelu Centrum ve 4. kole Extraligy družstev tým TJ Tatran Litovel. Zatímco domácí šachisté ve 3. kole slavili vítězství nad Grygovem v poměru 5,5:2,5, tak Litovel dostala nadílku od Zlína poměrem 6:2. Bylo jasné, že soupeř se bude snažit rehabilitovat za sobotní porážku a chtít si z Frýdku-Místku odvézt cenné body.

BŠŠ Frýdek-Místek udělala v sestavě jednu změnu, když nechala stát Zdeňka Holeksu a povolala Jirku Kočiščáka, který se tento týden vrátil z mistrovství světa mládeže. „Hosté připravili pro Frýdek-Místek velké překvapení a nechali stát první šachovnici, čímž zrušili veškerou přípravu našich šachistů,“ popsal překvapivý tah soupeře kapitán domácího celku Pavel Benčo. Hned ve druhé hodině hry remizoval Tomáš Dvořák. Zápas se pak dlouhou dobu držel v rovnováze a ještě ve čtvrté hodině hry se hrály všechny partie. Bylo jasné, že dalších výsledků se diváci dočkají až v první časové kontrole.

Jako druhá skončila partie Sergeje Berezjuka, který dokázal vyhrát. Jak se později ukázalo, byl to první bod ze dvou, znamenající vítězství v utkání. Následovala série remíz na konci čtvrté hodině hry. Remizovali v pořadí Jakub Lahner, Viacheslav Dydyshko, Jiří Kočiščák a Stanislav Jasný. Průběžný stav utkání v páté hodině hry byl 3,5:2,5 pro BŠŠ Frýdek-Místek.

Zbývaly poslední dvě partie, ve kterých Vojtěch Rojíček byl pod tlakem a Sergej Azarov měl naopak jemně lepší pozici ve věžové koncovce. „Bylo jasné, že ke konečnému vítězství potřebujeme obě partie zremizovat nebo jednu z nich vyhrát. A nastalo sportovní drama, ve kterém se vzduch dal krájet, jak hustá atmosféra v Kongresovém sále Hotelu Centrum vládla. Nikdo si neodvažoval ani tipovat, jak to vše může dopadnout. Bohužel Vojta Rojíček těžkou pozici neudržel a svou partii prohrál. Všechny naděje frýdecko-místeckých příznivců královské hry se tak přesunuly na Sergeje Azarova. Po dlouhém a napínavém manévrovacím boji se mu přeci jenom podařilo získat rozhodující výhodu a v šesté hodině hry dovedl svou partii k vítěznému konci,“ spokojeně konstatoval Antonín Surma. V domácím táboře fanoušků zavládlo nadšení a Frýdek-Místek se mohl radovat z dalších tři veledůležitých bodů do tabulky.

Pohled na ní ukazuje, že extraligový tým BŠŠ Frýdek-Místek se probojoval na čtvrté místo a pohled je to jistě příjemný.

 

Průběžné pořadí: 1. Novoborský ŠK 13 bodů, 2. Labortech Trading Ostrava 10, 3. ŠK Mahrla Praha 8, 4.-5. BŠŠ Frýdek-Místek a RC Sport Pardubice oba 7, 6. A64 VALOZ Grygov 7, 7. ŠK Zikuda Turnov 5, 8. TJ Bohemians Praha 4, 9. ŠK SK Zlín 3, 10. TŽ Třinec 2, 11. Tatran Litovel 1, 12. Sokol Plzeň I 1 bod.