V prvním kole hráli šachisté BŠŠ v Turnově se silně posílenou Zikudou Turnov. Ve druhém kole, o den později, se šachisté představili v Novém Boru, který by měl být aspirantem na republikový titul. V prvním utkání nastoupilo v týmu Turnova hned pět velmistrů a dva mezinárodní mistři, zatímco Beskydská šachová škola přijela bez tří hráčů základní sestavy. Bylo tak předem jasné, kdo bude v utkání velkým favoritem. I početné obecenstvo si slibovalo, že hosté pojedou domů s nadílkou.

Zasloužená dělba bodů

 

 

Jako první skončila partie na první šachovnici, když frýdecko-místecký velmistr Vjačeslav Dydyshko černými figurami udržel remízu. Bohužel ve třetí hodině hry přišly hned dvě porážky náhradníků BŠŠ, na šesté šachovnici Vojtěcha Rojíčka a na osmé šachovnici Zdeňka Holeksy. Přestože oba hráli proti mezinárodně uznávaným šachistům s tituly, tak trochu se věřilo, že půlbody vybojují, což se ale nestalo.

Ve čtvrté hodině hry přišly remízy na čtvrté šachovnici Jany Jackové, na páté šachovnici Jakuba Lahnera a vítězství Rafala Antoniewskeho na třetí šachovnici, který zavelel k obratu v utkání. Průběžný stav utkání po čtyřech hodinách hry tak byl 3,5:2,5 pro Turnov a hrály se poslední dvě partie. Na dvojce hrající Sergej Azarov a na sedmičce bojoval o body Tomáš Dvořák. Skvělým výkonem dokázal svou partii vyhrát velmistr Azarov a srovnal stav utkání na 3,5:3,5. Zbývala tak poslední partie, která měla rozhodnout o vítězi a poraženém.

Na konci páté hodiny hry však bylo jasné, že poslední partie skočí remízou ve věžové koncovce. Celkově skončilo utkání Turnov - Frýdek-Místek 4:4 a došlo k zasloužené dělbě bodů. Domácí fanoušci odcházeli z utkání dosti rozladěni, neboť se vítězství nedočkali.

 

Chyběl kousek štěstí

V neděli 18. listopadu sehrál tým Beskydské šachové školy v nejvyšší soutěži družstev v šachu své druhé utkání. Frýdek-Místek měl za soupeře hlavního aspiranta na mistrovský titul, tým Nového Boru 1. ŠK Novoborský, za který hraje několik českých reprezentantů, měl za sebou již dva vítězné zápasy s Turnovem a Zlínem. Tím pádem měl velkou chuť ve vítězném tažení pokračovat. Celá šachová veřejnost očekávala, že Beskydská šachová škola obdrží výprask. Hlavním důvodem měla být absence několika hráčů širšího kádru BŠŠ Frýdek-Místek, kteří v těchto dnech reprezentují Českou republiku na mistrovství světa mládeže 2007 v rolích hráčů nebo trenérů a také velká šachová síla soupeřů.

Nový Bor měl i obrovskou převahu ve FIDE ELO bodech jednotlivých hráčů (osobní mezinárodní ohodnocení výkonnosti šachisty) – 837 FIDE ELO bodů! Někteří škarohlídi měli velkou radost, že z utkání byl pořizován přímý přenos průběhu partií přes internet a že tak Frýdek-Místek dostane nadílku v přímém přenosu.

„Nakonec musíme konstatovat, že utkání se stalo lahůdkou druhého kola Extraligy. Zápas měl vše, co si může sportovní fanoušek přát. Pěkné partie, dramatický pětihodinový souboj. Byť se naši šachisté snažili sebevíc, tak na lepší výsledek, než prohru nejtěsnějším rozdílem 4,5:3,5, tentokrát neměli. Přesto si zaslouží slova uznání za výborné výkony v jednotlivých partiích a za krásný sportovní zážitek, který všem frýdecko-místeckým šachovým příznivcům připravili,“ řekl po návratu ředitel Beskydské šachové školy Antonín Surma.

Frauenbundesliga

Členka Beskydské šachové školy mezinárodní mistryně Jana Jacková v letošní šachové sezoně opět hostuje v nejvyšší německé lize družstev žen, v Frauenbundeslize. Po ruské lize družstev žen se jedná se o druhou nejprestižnější klubovou ligu, ve které startuje takřka celá evropská špička. Jana Jacková startuje za tým USV TU Dresden, který obhajuje bronzovou příčku z loňského ročníku. Úvod soutěže týmu Drážďan nevyšel úplně podle představ, když v obou utkáních měl splnit roli favorita, ale zvítězit dokázal jen jednou. Ani Jackové se moc nedařilo, když zaznamenala v obou partiích vždy remízu. Po dvou kolech se USV TU Dresden drží na pátém místě dvanáctičlenné tabulky.