FIDE OPEN Orlová 2008

Členové Beskydské šachové školy se ve druhé polovině května zúčastnili mezinárodního šachového turnaje FIDE OPEN Orlová 2008. Ve startovním poli bylo 83 šachistů ze čtyř zemí Evropy – Česka, Polska, Slovenska a Rakouska. Mezi startujícími byli i dva mezinárodní mistři a čtyři mistři FIDE. Beskydskou šachovou školu z Frýdku-Místku reprezentovalo pět šachistů. Konečné pořadí po 9. kole bylo: 3. Tomáš Pecha 6,5 bodů, 27. Magdaléna Miturová, 30. Josef Straka (host BŠŠ), 32. Karel Mitura 5 bodů, 46. Vladan Pecha 4,5 bodů.

Největší radost frýdecko-místeckým šachistům udělala dvojice Magdaléna Miturová a Tomáš Pecha. Magdaléna Miturová (ročník 1993) dokázala v mužské konkurenci dosáhnout výborného výsledku a po zásluze získala nejen 5 bodů, ale i tři poháry. Za třetí místo mezi ženami, 3. místo za juniorky a 3.místo za dorostenky. Magdaléna naznačila velmi dobrou formu, kterou chce využít na MČR družstev starších žáků, kde Beskydská šachová škola obhajuje zlaté medaile z roku 2007.

Tomáš Pecha (ročník 1992) se stal největším překvapením turnaje, když v devítikolovém turnaji dokázal pětkrát vyhrát, třikrát remizovat a pouze jednou odešel poražen. Celkový bodový zisk jej vynesl na vynikající třetí místo v celkovém pořadí a zároveň získal titul nejlepšího juniora a dorostence Moravskoslezského šachového svazu. „Tomáš získal všechny ocenění zcela po zásluze, když mnozí šachoví odborníci oceňují jeho skvělou hru a bojovnost. Bude-li pokračovat v dalších turnajích v podobném duchu, může mít kapitán extraligového družstva BŠŠ Frýdek-Místek o jednu příjemnou starost se složením optimální sestavy navíc,“ prozradil ředitel BŠŠ Antonín Surma.

Šachový festival - Rybnik 2008

V polském Rybniku se ve dnech 20. až 24. května uskutečnil 26. Mezinárodní šachový festival Rybnik 2008. V rámci festivalu se odehrál i uzavřený šachový turnaj s možností plnění normy IM. Ve startovním poli měla Beskydská šachová škola dva zástupce, staršího žáka Jiřího Kočiščáka a v BŠŠ hostujícího dorostence Jana Krejčího. „Naši reprezentanti se ukázali ve velmi dobrém světle a z Polska si odváží kromě cenných zkušeností i pozvánku na příští ročník. To znamená, že pořadatelé byli s jejich předvedenou hrou spokojeni,“ konstatoval Antonín Surma.

Krejčí potvrdil na turnaji svou stabilní výkonnost na ELO 2350 a je jistě se svým výsledkem spokojený. Kočiščák, ač byl v turnaji nasazený až jako číslo 10, tak dokázal, že jeho aktuální výkonnost je již nyní úplně někde jinde a pohybuje se na úrovni ELO 2320, což mu zajišťuje k 1. červenci 2008 zisk mezinárodního šachového titulu FIDE mistr.

Simultánka Jany Jackové

Šachový oddíl TJ Glaverbel Czech Teplice pozval na slavnostní zahájení 854. lázeňské sezony, které proběhlo v neděli 25. května v Teplicích mezinárodní mistryni Janou Jackovou (členku Beskydské šachové školy) k simultánce. Pro příznivce královské hry byla připravena simultánka na 23 šachovnicích. Simultánky jsou divácky velmi atraktivní akce, ale pro hlavního protagonistu to je nesmírně těžké představení. Hraje totiž se všemi soupeři najednou a musí se orientovat ve velkém počtu různých typů pozic na mnoha šachovnicích a tak občas není nouze o chyby ze strany silného šachisty, což je pro diváky právě velice atraktivní podívaná.

Jana Jacková patří k šachistům, kterým simultánky nedělají potíže, je v nich velmi silná a ráda touto formou propaguje šachovou hru. V Teplicích hrála celkem 23 partií najednou a jejími soupeři byli i velmi silní šachisté. Jana Jacková během tříhodinové produkce dosáhla skvělého sportovního výsledku. Dokázala dvacet partií vyhrát, dvakrát remizovala a jen jednou odešla od šachovnice poražena. Podařilo se ji beze zbytku naplnit své předsevzetí, že bude bojovat jako lvice. (zd)