Nakonec se z celkového prvenství radovali překvapivě, ale zcela zaslouženě, fotbalisté Armostavu. „Základní části soutěže dominovali ještě favorité Myšáci se Šrámkem. Nakonec se ale ve finále musela tato dvě mužstva sklonit před nadšeně bojujícími a fotbalově lepšími mužstvy Armostavu a FC Splav,“ řekl k vyvrcholení sálové ligy její hlavní organizátor Vlastimil Lepík.
Změny v soutěži
Lepík zavedl pro 14. ročník ligy několik podstatných změn. Liga se již nehrála dle rozdělení na frýdeckou a místeckou část, ale dle pořadí v minulém ročníku se mužstva rozdělila na osmičku týmů hrajících první ligu a osmičku mužstev hrajících druhou ligu. Do finálového turnaje o titul mistra Frýdecko-místecké ligy v sálové kopané se po základní části (hrálo se dvoukolovým systémem každý s každým) probojovaly týmy na prvních čtyřech místech. Poslední tým první ligy automaticky padá do druhé ligy, stejně jako vítěz druhé ligy automaticky postupuje do ligy první. Družstva na předposledním místě první ligy a druhý tým druhé ligy sehrála jedno barážové utkání, které rozhodlo, kdo si prvoligovou účast vybojuje pro příští patnáctý ročník.
„Další novinkou bylo zavedení nového pravidla. Platilo sice jen pro první ligu, ale určitě vedlo ke zlepšení této ligy. Týmům se v každém z poločasů počítaly fauly. Když mužstvo dosáhlo šestého faulu, další následný již byl trestán kopem bez zdi. Po poločase či po zápase se tyto fauly družstvům mazaly,“ přiblížil novinku Lepík.
Vyhrál Armostav
Vítězem se stal Armostav, a to především díky výborným výkonům brankáře Pavla Barana, který byl nakonec vyhlášen jako nejlepší brankář ligy. „Další dobré výkony předváděli Zdarsa s Pokludou, ale Armostav měl vyrovnané mužstvo na všech postech,“ hodnotil kádr Mistra hlavní pořadatel Vlastimil Lepík. Ten ještě podotkl, že hráči FC Splav se opírali o výkony hecíře Pavla Piváčka či o zkušenosti Pavla Konečného. „Splav doplatil na fakt, že neměl stabilního brankáře, a tak například finálový turnaj musel chytat hráč z pole. O to je asi to druhé místo pro Splav cennější,“ řekl Lepík. Těsně za branami finálové čtyřky zůstali bojovně hrající fotbalisté FK Staříč. Zkušenosti pro příští ročníky sbírala hodně omlazená Baška. Do baráže o první ligu nakonec spadli mladíci z Palkovic, kteří se však zlepšovali zápas od zápasu. „Palkovičtí sehráli vynikající utkání se Šrámkem, které sice skončilo porážkou 6:10, ale bylo se nač dívat. V barážovém střetnutí však Palkovice již na zkušený tým Gustlíčku nestačily. Já však ale pevně věřím, že se Palkovice za rok do první ligy vrátí i s bojovníkem a skromnou hvězdičkou v mužstvu Janem Huškou. Účinkování Admiry Bear nebudu ze známých důvodů komentovat. Tento tým si již v sálové lize nezakope,“ řekl rozhořčeným hlasem Lepík k mužstvu Admiry Bear, které jako jediné družstvo v soutěži nezaplatilo Lepíkovi startovné.
Dušek vládl 2. lize
V premiérově hrané druhé lize jasně dominovalo mužstvo Dušek Teamu, které mělo ve svém středu fotbalisty, kteří mají zkušenosti ze zápasů první ligy ve velkém fotbale. „Hráči jako Martin Černoch, Lubor Knapp, Martin Oborný či Martin Jordán se v lize určitě neztratí. U tohoto mužstva velice oceňuji, že i když měli před zahájením tohoto ročníku účast v první lize jistou, odmítli ji, a nakonec si ligu vybojovali prvním místem. Fotbalisté z Gustlíčku jim však byli po celou základní část v patách a o konečném pořadí nakonec rozhodoval poslední turnaj. Střelecká produktivita Gustlíčku byla především díky Hendrychovi a Skotnicovi obdivuhodná,“ vyslovil pochvalu k nejlepším střelcům druhé ligy Lepík. Třetí místo ve druhé lize vybojovali nakonec hráči Viagry Teamu, kteří se opírali o výkony hráčů jako Harabiš, Král, Skybík či Chlebek. Těsně za Viagrou skončil velký rival Triosport. Trio bylo nejstarším týmem na turnaji, který hrál s věkovým průměrem čtyřiceti let. „Čtvrté místo ve druhé lize je pro nás úspěch, ale umístění za Viagrou nesu těžce,“ řekl s úsměvem Lepík. Nevyrovnané výkony nakonec rozhodly o konečné páté příčce mužstva Žersi a šesté příčky Kitchenu. Předposlední Has Team přenechal díky větší kvalitě Děravou kopačku snaživému družstvu Alpine.
Další turnaje
Kromě sálové ligy se pravidelně ještě konají halové turnaje hráčů dříve narozených. V těchto turnajích letos dominovalo mužstvo Triosportu, kterému se podařilo vyhrát turnaje hráčů nad 35 let a nakonec i turnaje nad 40 let. V klání hráčů nad 45 let byl Triosport třetí. Právě v turnaji nad 45 let se potřetí za sebou radoval z konečného vítězství tým Sokolu, takže putovní pohár zůstane hráčům již natrvalo. Snad poprvé nezvítězili v žádné z kategorií fotbalisté Lesku. „Lesk se nakonec musel spokojit se dvěma druhými místy, přesto však toto mužstvo je na tom stále fotbalově velmi dobře. Turnaje se odehrály korektně, férově a s vzájemným respektem hráčů, čímž jasně předčili své mladší fotbalové kolegy,“ připomíná Lepík fakt, že v zápasech FM ligy se mnohdy projevila vulgarita a nevhodné chování určitých jedinců. Zápasy soudcovali zkušení rozhodčí jako například Josef Mudra či Bronislav Bajtek. Nakonec i mladíci Adamec, Vojkovský či Chýlek se s píšťalkou dobře porvali a od hlavního pořadatele jim všem patří velký dík. „Jsem nesmírně rád, že turnajům dříve narozených vládly červenočerné barvy Triosportu. Tento tým je nejbohatším mužstvem sálovky s ročním rozpočtem kolem dvanácti tisíc korun,“ přidal perličku na závěr Lepík, který sám ještě za mužstvo Triosportu kope.
Konečné pořadí 14. ročníku Frýdecko-místecké sálové ligy: 1. Armostav, 2. FC Splav Riviera, 3. SC Šrámek, 4. Myšák bar, 5. FK Staříč, 6. Baška, 7. Zero Palkovice, 8. Admira Bear, 9. Dušek Team, 10. Gustlíček, 11. Viagra Team, 12. Triosport, 13. Žersi, 14. Kitchen de Luxe Team, 15. Has Team, 16. Alpine
Poslední letošní akcí bude ještě miniturnaj čtyř vítězů, kteří se v takzvaném Superpoháru střetnou na konci roku. Účast si vybojovala mužstva Armostavu, Triosportu, Sokolu a Lesku (vicemistr turnaje nad 40 let). Příznivci sálové kopané se tak již teď mohou těšit na boje v jubilejním patnáctém ročníku Frýdecko-místecké ligy v sálové kopané.
