Na zaplněném náměstí zazněly organizační pokyny a doporučení od organizátora závodu a českého horolezce Libora Uhra, nechyběla zdravice a požehnání účastníkům. Po zazpívání české hymny mohla nastartovat dakarská tatrovka, která závodníky vyvedla ze startu ti s nejvyššími ambicemi vyběhli, většina se na cestu vydala rychlejší chůzí. Start věhlasného závodů sledovali jak místní, tak příbuzní a přátelé závodníků. „Vyprovázeli jsme naše kamarády, kteří postavili tým a potřebují dojít v nějakém hezkém čase," řekl Petr Chobotský, který dorazil z Prahy. Závodníci z celého Česka nejsou výjimkou, přihlásili se ale také sportovní nadšenci ze zahraničí z Německa, Belgie nebo třeba Švýcarska.

Na dvoučlenná družstva, ať už mužská, ženská či smíšená, čekaly desítky kilometrů dlouhé trasy. Delší měla 95 kilometrů a byla povinná pro sportovce registrované v klubech a svazech. Trať s převýšením 5470 metrů, což odpovídá druhé nejvyšší hoře K2, je vyhlášena jako otevřené mistrovství České republiky v horském maratonu dvojic. Trasa kategorie hobby byla o devět kilometrů kratší. „Cítím se nervózně, jako před každým startem, ale určitě to bude dobré. Beskydskou sedmičku jdu v hobících pošesté. Nejlepší čas jsme měli s kolegou loni, zvládli jsme to za dvaadvacet hodin a dvanáct minut," řekl třiačtyřicetiletý Christian Žmolík z Ostravy.

Závodníkům v trase stálo sedm vrcholů, jejichž výška přesahuje kilometr nechyběla Lysá hora ani Velký Javorový, Smrk a Radhošť. Cíl byl ve Frenštátu pod Radhoštěm, soutěžící tam museli dojít v časovém limitu 29 hodin.

Titul vítěze závodu si odnesli Stanislav Najvert a Marek Causidis, kteří delší trasu zvládli za 11 hodin a 43 minut.

Do závodu se letos přihlásilo i 700 žen. V kategorii ženských družstev vyhrály Marie Zelená a Jarmila Dudková. Ze smíšených družstev byla nejúspěšnější dvojice Věry Vystrčilové a Jaroslava Vichera.