Jak jste vlastně začal se svou atletickou dráhou?
Začal jsem už na základní škole ve Frýdku-Místku, kde jsem se účastnil závodů mezi školami. Protože se mi dařilo na závodech uspět, vstoupil jsem asi před osmi lety do atletického oddílu TJ Slezan.

Proč z tolika sportů zvítězila právě atletika?
Já původně začínal s kopanou, ale po neshodách s trenérem jsem se dal raději na atletiku. Dnes už vím, že jsem se rozhodl dobře, protože se mi v atletice daří a mám už za sebou několik úspěchů.

Jak se vám vůbec dařilo v letošním roce?
Letos jsem se zaměřil na desetiboj, který provádím krátce. Začalo to na krajském mistrovství v hale, které se konalo v Olomouci. Jako dorostenec jsem se tam umístil v sedmiboji na prvním místě z patnácti závodníků. Pak jsem postoupil na celostátní mistrovství atletiky v Bratislavě, kde jsem byl mezi prvními na 60 metrů překážek a také v trojskoku. To ale bylo v kategorii jednotlivců. V červenci se pak konalo republikové mistrovství, kde jsem byl v desetiboji třetí, což je prozatím můj největší úspěch, jelikož zde závodilo asi pětadvacet dorostenců. Na zlato mi chybělo 577 bodů, ale před samotným mistrovstvím jsem onemocněl, takže jsem nemohl podat nejlepší výkon.

Pro desetibojařské laiky se hodí vyjmenovat jednotlivé disciplíny…
Začíná se během na 100 metrů, poté je skok do dálky, vrh koulí, skok do výšky, hladká čtyřstovka. Tohle musíme zvládnout během prvního dne desetiboje. Na druhý den pak začínáme běhen na 400 metrů překážek, následuje hod diskem, skok o tyči, hod oštěpem a vše uzavírá běh na 1 500 metrů.

Máte nějaký svůj atletický vzor a udržujete nějaké kamarádství se svými soupeři?
Určitě Romana Šebrleho a Tomáše Dvořáka, který mi někdy při mém startu drží palce a radí mi, jak mám co dělat. Však se mi také na diplom, který jsem získal na republice, osobně podepsal. Je to člověk velmi lidský a má vřelý vztah k nám mladým závodníkům. Jinak si udržuji kontakty s některými dorostenci od nás z Čech.

Závodíte i za hranicemi naší republiky?
Ano. Jednak to bylo na mistrovství Slovenska v Bratislavě a pak to ještě byl závod v rámci Euroregionu Beskydy, kdy jsem byl s atletickým oddílem TJ Slezan v Polsku. Ale to už je dávno.

Co vás čeká v příštím roce a čeho byste ještě chtěl dosáhnout?
V příštím roce již přecházím do věkově vyšší kategorie staršího dorostu – juniorů a budu startovat v sedmiboji v hale a pak v desetiboji venku. Pokud mi to zdraví dovolí, samozřejmě. Navíc studuji ještě na gymnáziu, takže to bude vše hodně náročné. Tréninky jsou čtyřikrát do týdne, musím vlastně vše skloubit tak, abych vše zvládl a měl opět úspěšný atletický rok.

VILÉM VLK