Devětadvacetiletý Štěpán Krkoška se tomuto sportu věnuje plných šestnáct let. „Jezdím závody kategorie B, což je se šesti psi sibiřskými husky, a také krátké sprinty. Péče o smečku je velice náročná. Není to jen mít potřebné vybavení pro psy, vhodné krmivo, správný trénink, ale také je velice důležité znát a vědět, jak skloubit dohromady, aby psi byli neustále v dobré kondici připraveni na závody. V současné době mám v chovu šest fen, sedm psů a tři štěňátka,“ řekl Krkoška.

Ve dnech 27. února až 1. března proběhl ve švýcarském horském středisku Kandersteg mistrovství Evropy psích zápřahů. Závodu se zúčastnilo celkem 160 závodníků. „V mé kategorii B1 se šesti psi to bylo třicet devět závodníků,“ dodal Krkoška, který nakonec v této konkurenci celou soutěž vyhrál a získal tak titul mistra Evropy. „Letošní sezonu jsme zakončili hodně úspěšně. V té příští bych velice rád obhájil titul mistra světa, tentokráte se pojede v Oberwiesenthalu. Touto cestou bych chtěl poděkovat všem svým příznivcům za velkou podporu a také bych velice rád přivítal k zlepšení vybavení a výkonnosti nějaké sponzory.

Pokud by se zájemce našel, nechť se mi prosím ozve na e-mailovou adresu stepankrkoska@802.cz.

Další letošní výsledky Štěpána Krkošky:

3. – 4. leden 2009 (Resenau – Rakousko)

V Rakousku se soutěžilo na tratích dlouhých 7, 10 a 13 kilometrů. Trasy byly velice technické. Krkoška startoval v konkurenci dalších šestnácti musherů a nakonec zvítězil.

10. – 11. leden 2009 (Unterjoch – Německo)

V německém městečku Unterjoch, které se nachází 150 km od Mnichova, se konal další ze závodů psích spřežení. Krkoška čelil tentokráte atak dalších 15 závodníků. „Po prvním dni jsem vedl s dvaadvacetisekundovým náskokem, jenže na druhý den jsem musel startovat již jen s pěti psi a nakonec jsem skončil čtvrtý. Na první příčku jsem ztratil osmnáct vteřin, na druhou pak pouhých osm,“ pověděl Krkoška.

24. – 25. leden 2009 (Zadov – ČR)

Šumavský Zadov je vyhlášeným běžeckým areálem a právě na zdejších tratích proběhly závody psích spřežení. „Podmínky k závodům zde byly velice dobré. Trať byla členitá a místy kopcovitá. Na startu bylo 53 závodníků, ale v mé kategorii A1 s osmi psi startovali pouze dva Poláci, které jsem nakonec porazil,“ řekl Krkoška.

31. leden – 1. únor 2009 (Frauenwald – Německo)

Jednalo se o kvalifikační závody před mistrovstvím Evropy. „Letos se zde sjelo 116 musherů z pěti států. V mé kategorii startovalo nakonec 23 závodníků a já opět skončil na první pozici,“ řekl s úsměvem ve tváři ostravický Štěpán Krkoška.