Před sobotním startem extrémního závodu Adidas 24 hodin na Lysé hoře (LH24) panovala mezi závodníky dobrá nálada. Ozýval se hlasitý smích, lidé vyhledávali své známé a dělili se s nimi o své zkušenosti a vyhlídky. Nic nenasvědčovalo tomu, že se za dobu čtyřiadvaceti hodin pokusí absolvovat co nejvíce výšlapů na nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd.

„Podmínky jsou úplně úžasné, nečekali jsme, že bude tak hezky. Letos to bude opravdu pěkný ročník," pochvaloval si těsně před startem hlavní organizátor závodu a známý český horolezec Libor Uher. Jedinou skvrnou na slunečném počasí byl silný vítr, který i pod Lysou horou vmetával účastníkům sníh do tváří.

Účastnice: Láká mě také adrenalin

„Láká mě atmosféra a adrenalin spojený se závodem, chci si každý rok zvyšovat počet okruhů – letos chci dát minimálně pět," řekla osmatřicetiletá účastnice Pavla Nečesaná z Ostravy, která závod běžela podruhé. Loni skončila po čtvrtém kole kvůli bolesti kolena.

Na startu nechyběl ani metylovický otužilec Ján Čupa, který se vydal na vrchol oblečený tradičně jen do půl těla. „Chytla mě křeč do stehna, což jsem v životě neměl. Ale doufám, že to rozchodím. A jak se cítím? Nikdy neříkám dopředu nic, všechno nechávám náhodě," usmál se Ján Čupa.

V jedenáct hodin závod odstartoval a stovky lidí vyrazily vstříc „matce Beskyd". Závod je určen jak pro špičkové závodníky a extrémisty, tak pro širokou turistickou veřejnost. Někteří se už po pomyslném výstřelu z pistole dali do klusu, jiní nasadili pohodové tempo. Na letošní závod, který byl vypsán také jako extrémní štafeta dvojic, se přihlásilo 1033 účastníků, což je o 63 více než loni. Závodníky čekal okruh dlouhý dvanáct kilometrů s převýšením 800 metrů.

close Petr Žákovský. zoom_in
Vítěz Petr Žákovský

Pořadatelé letos zavedli několik novinek. LH24 se mohli zúčastnit pouze lidé starší osmnácti let, zpřísnila se i povinná výbava. V souvislosti s bezpečným pohybem na zledovatělé trati organizátoři předepsali řetízkové nesmeky, případně tretry s hroty nebo mačky s atestem. Přidali jednu měřící kontrola navíc, a to u Transformátoru, která v případě nutnosti pomohla zjistit, zda byl závodník na trati a šel na vrchol Lysé hory nebo odpočíval v areálu hotelu Sepetná.

Tam si mohli sportovci kromě načerpání potřebných sil také doplnit tekutiny a najíst se.

„V rámci startovného si závodníci předplatili pitný režim – dostávají například teplý čaj a vodu. Mají nárok na dvě polévky. Kromě toho si mohli koupit gastro stravenku za 365 korun na osobu, kde mají stravování formou rautu po celou dobu závodu," uvedla mluvčí závodu Jana Matějíková s tím, že lidé pak dostanou paštiky, sýry, polévky a další teplá jídla.

První okruh si ti nejrychlejší zaznamenali v čase kolem 90 minut. Ne všichni, které závod zajímal, se do něj přihlásili. „Nasát" atmosféru přišel například Miroslav Pavelek z Frýdku-Místku, který má za sebou tři ročníky Beskydské sedmičky a tři závody LH24. „Na Lysou chodím každý týden alespoň jednou, ale už je mi třiasedmdesát, proto jsem se rozhodl nezávodit. Dneska jsem si přišel hlavně užít atmosféru a podpořit závodníky. Udělám si dvě kolečka dnes a dvě zítra ráno," řekl v sobotu Pavelek.