Podezírají radnici, že chce na místě, kde je doma jejich klub a kam chodí desítky let průvody tenistů za přijatelnými cenami kurtů, udělat komerční zařízení pro pár nejbohatších. A tvrdí, že primátorka nehraje čistou hru.

Jaká je okolo areálu v klidném prostředí situace? Tenis má ve Frýdku-Místku obrovskou tradici, místní hráči založili klub už v roce 1925 a na pozemcích města a státu si svůj areál vybudovali a pak zvelebovali. Ve svém volném čase, ale nejen proto, aby tam mohli hrát sami. Na kurtech jsou stále nejlepší ceny a amatérští sportovci je mají v oblibě. Město ale klubu dalo výpověď a vypsalo výběrové řízení na pronájem celého areálu. A jedním z kritérií pro výběr je také nabídnutá cena.

Členové 1. ČTK tvrdí, že mají indicie, že je vedení města dohodnuto už předem s některým subjektem, který o nájem areálu má zájem, a přitom už třeba má tenisové aktivity jinde v okolí. Valná hromada klubu dokonce uložila výboru, ať se proti neserióznímu jednání brání všemi právními prostředky. Primátorka Eva Richtrová zase připouští, že 1. ČTK může být také novým nájemcem.

„Generace členů našeho klubu postupně vybudovaly na státních a městských pozemcích tenisový areál, k němuž patří kurty, budovy, oplocení, technické rozvody, kanalizace, inženýrské sítě, vybavení budov i hřišť. Kurty jsou kvalitní, a hlavně plné. A to někomu leží v žaludku. Představte si, že máte tenisové kurty, které nemají tolik návštěvníků, a u nás není možné sehnat kurt. Další areály nejsou na tak dobrém místě a taky cenově jsou na jiné úrovni,“ tvrdí člen výboru 1. ČTK Jan Faldyna.

Primátorka Eva Richtrová se na celou věc dívá jinak. „Pozemky v areálu teď po směně se státem patří celé městu, takže jsme se rozhodli narovnat vztahy, předali jsme 1. ČTK výpověď a vypsali výběrové řízení. Proč ale někdo předjímá, že novým nájemcem nebude 1. ČTK, mi není jasné,“ míní primátorka.

Určitou nedůvěru ale vzbuzují její slova o tom, že se tenistům na kurtech ve Frýdlantě nebo na jiných místech ve Frýdku-Místku také daří dobře. Lidé z 1. ČTK si totiž myslí, že nájemci okolních kurtů jsou právě za výpovědí nájemní smlouvy a že touží jejich areál na městských pozemcích ovládnout. „Jsme přesvědčeni, že město je s někým dopředu dohodnuto. Chtěli jsme postavit halu a při těch jednáních se jeden z radních už v roce 2005 vyjádřil, že pro náš klub má město připravené pozemky na Pavlíkově ulici na okraji Místeckého lesa. Z toho a z dalších náznaků je nám jasné, že si naše kurty vyhlédl někdo ekonomicky silný a chce se jich v součinnosti s městskými orgány zmocnit,“ tvrdí předseda klubu Josef Nosálek.

Část občanů Frýdku-Místku se dokonce obávala, zda na místě kurtů sportoviště zůstane. „V územním plánu je sportoviště. Spekulace o jiném využití areálu pramení z neznalosti stavu,“ tvrdí primátorka. Dušuje se, že cena za pronájem není nejdůležitější pro výběr. „Jde taky o podnikatelský záměr týkající se využití celého areálu včetně uvažovaných investic a referencí,“ uvádí. To ale Jan Faldyna považuje za důkaz o tom, že primátorka chce areál pronajmout majiteli frýdlantského tenisu nebo konkurenci z Frýdku-Místku. „Město se pořád ohání tím, jak to jinde dělají úžasně. Míchá tím ale jablka s hruškami. My nechceme být klubem pro pár V. I. P. klientů, stavíme na široké rekreační základně a věnujeme se mládeži,“ podotýká Faldyna.

Celý výbor 1. ČTK, který sdružuje stovky rekreačních, ale také výkonnostních sportovců, se obává, že při výběru nájemce bude hrát roli hlavně ekonomické hledisko.

„Platíme městu ročně čtyřicet tisíc, ale investujeme do postupného zvelebování areálu. Asi se najde ekonomicky silnější subjekt, který bude moci zaplatit víc, ale jsme přesvědčeni, že se to projeví na cenách za pronájem kurtů. Ale hlavně jde o to, že část budov na pozemcích města patří našemu klubu, naše jsou i kurty, městu patří až pozemek pod nimi. Tenisový kurt je stavba jako každá jiná a město hledá způsob, jak nás připravit o naše věci. Pracovali jsme tam o víkendech a po večerech, užitek z toho teď bude mít někdo jiný, když ve výběrovém řízení neuspějeme,“ hněvá se Jan Faldyna.

A Josef Nosálek dodává, že podle některých informací je snaha o nalezení nového nájemce areálu akcí primátorky a některých jednotlivých radních. „Jiní radní jejich názory nesdílejí a chápou, že jsme v právu,“ podotýká Nosálek.

Vaše názory:Článek v tisku vyvolal čtenářské reakce, z nichž přinášíme jen ty, které byly podepsané nebo přišly e-mailem. Celou věc budeme dále sledovat.

Je to zlodějna!
To, že primátorka vyhlásila výběrové řízení na tenisový areál ve Frýdku-Místku, je správné. Nemůže ale nabízet to, co městu nepatří. Dvorce a některé vybavení patří klubu. Toto není ve výběrovém řízení vůbec specifikováno. Tenisový klub by měl podle mě podat námitku proti výběrovému řízení. Je to normální zlodějna! P. Volný


Držím palce tenistům
Téměř denně chodím na procházku v nádherné části města podél tenisového areálu u řeky. Nedovedu si představit, že by místo tenisových kurtů byly postaveny nějaké budovy. Ty by samozřejmě mohly být vydávány za sportoviště, i když by to byl hotel s rehabilitací nebo bazénem. Kdo zabrání tomu, aby zůstaly jen dva nebo tři kurty? Je pochopitelné, že bohatí podnikatelé mají zájem o pozemky v krásné a klidné části města. Je s podivem, jak se levicová radnice může chovat tak „pravicově“. Držím palce všem tenistům z 1. ČTK. Via mail, Inoš


Primátorce to nepomůže
Po přečtení článku v Deníku si dávám otázku, proč vedení města zasahuje do dění klubu, které postavilo a provozuje tenisový areál od roku 1934 až do dnešního dne. Od tohoto roku byly stovky občanů členy tohoto klubu a tisíce občanů města hrály na těchto dvorcích jako hosté. Proč se paní primátorka pouští do takovéto akce? Je veřejným tajemstvím, že se chystá kandidovat do Senátu. Myslíte si, paní primátorko, že vám to zvedne volební preference? Jan Petráň

Co se primátorce zalíbí teď?
Je to velmi smutné, co se v posledních letech ve F-M děje. Peníze se rozházejí na aquaparky, které pak provozuje soukromá společnost vytvořená radnicí. Soukromá společnost bere zisk, a my všichni budeme aquapark dotovat. Miliony sem, miliony tam. Paní primátorce se zalíbí kurty v centru města, které provozuje skoro sto let tenisový klub ku prospěchu všech obyvatel – a tak paní primátorka udělá to, co ani komunisté v roce 1948 neudělali – kurty si pod nějakou záminkou prostě vezme. Asi se teď najde zase nějaký mladý sociální demokrat (viz fitko v Komerčním centru) a tomu kurty spadnou do klína. Neskutečnou hroší kůži paní starostky jsme viděli už tehdy, když napsala hysterický článek o tom, že kurty nikomu nebere, že jde jen o jakýsi „kolotoč“. Paní starostka totiž v onom článku (Zpravodaj, www stránky města) neměla ani tu morální slušnost napsat, kolik let tenisový klub tyto kurty provozuje a jak se vlastně tento klub celým jménem nazývá. V tomto městě už se nestačíme divit. A nejhorší je, že se všichni bojí, protože mstivost a hysterie současného vedení je obrovská. b.roro@seznam.cz


Neberte nám rodinné prostředí
Jako jeden z nejstarších členů (jsem ročník 1930) 1. ČTK Místek se nemohu smířit s myšlenkou, že naše skoro rodinné prostředí na místeckých dvorcích, kde se během sezony téměř denně scházíme a hrajeme, by mělo necitlivým a stěží pochopitelným zásahem magistrátu skončit a přejít do rukou někoho, kdo jen za účelem vlastního zisku překazí radost stovkám mladých i starších vyznavačů bílého sportu. Marcel Dostál


Dobrý den,
Nedávno se ke mně dostaly informace o chystaném prodeji kurtů 1.ČTK v Místku a chtěl bych přidat svůj názor. Předem podotýkám, že nejsem členem žádného tenisového klubu, ale nejde mi na rozum, proč by se měl měnit majitel. Kurty jsou velmi pečlivě udržovány a ceny jsou příznivé i pro lidi bez vysokých příjmů. Kdysi byl tenis výsadou horních deseti tisíc a obávám se, že s novým majitelem ceny porostou nahoru. Nemyslím si, že by se někdo o kurty (pokud tam zůstanou) postaral lépe, protože 1. ČTK se o ně stará velmi dobře z pozice nadšence. Všichni víme, jak vypadá odvedená práce, pokud nás něco baví (dbám na sebemenší detail), a stejná práce, pokud ji provádím bez kladného emočního zápalu jen pro peníze (oklamu, co se dá).
Myslím, že rozhodnutí změnit majitele spíše více lidem uškodí a jen malé části obyvatel prospěje. S pozdravem Mgr. Miloš Glomb