Oddíl juda při tělovýchovné jednotě Důl Staříč byl založen v roce 1981. Činnost oddílu je zaměřena především na výchovu mládeže. Po roce 1990 začal mít oddíl první výsledky. My jsme si popovídali s trenérem mužstva Lubomírem Černým.

Můžete vlastně čtenářům vysvětlit co je to judo? Jaká jsou pravidla juda?

Judo vychází z bojového umění samurajů. Sport vznikl v japonském Tokiu již v roce 1882. Pravidla upravil a zpropagoval profesor Jigoro Kano, který judo vytvořil z vybraných chvatů starého bojového umění jiu-jitsu. Po letech pečlivého studia a hloubavých úvahách založil vlastní školu, kterou nazval Kodokan-Judo. Slovo judo znamená jemnou cestu, takže z bojového umění samurajů vyřadil všechny nebezpečné věci, jako jsou kopy, údery, boj s mečem, holí, a zůstaly jen podrazy, podmety a boj na zemi. Judo je jinak olympijským sportem a jeho účelem je soupeře porazit podmetem nebo jej udržet na zemi. Dospělí smí soupeře navíc porazit technikou škrcení a páčení. O vítězi vždy rozhodne rozhodčí.

Setkal jste se někdy s ovlivněním rozhodčího? Lze vůbec ovlivnit vítěze v tomto sportu?

Samozřejmě, že to vždy závisí na verdiktu rozhodčího. Vdrtivé většině jsou ale rozhodčí bývalí judisté, proto k chybámmocnedochází.Na žíněnce sledují zápas tři rozhodčí, takže když dojde k pochybení jednoho, jsou tu ještě další dva, kteří jejmohoupoopravit. Ono je to ale spíše tak, že se rozhodčí splete, než že by chtěl někoho úmyslně poškodit.

Kde vás mladí zájemci o judo vlastně najdou?

Najdou nás v tělocvičně 9. základní školy ve Frýdku. Je to mezi Kulturním domemVálcoven plechu a nemocnicí. Trénujeme v pondělí - středu - pátek vždy od 16.30 do 19.30 hodin. Případní zájemci se mohou přihlásit také na telefonním čísle 608 821 513.

Jak probíhá taková příprava nových mladých judistů?

Nováčci musí u nás nejprve prodělat pětiměsíční kurs, po kterém se pak rozhodneme, zdamásmysl v tomto sportu pokračovat.Nekaždý se totiž na judo hodí, jelikož je to velice náročný sport. Po těch pěti měsících si pak závodník udělá první zkoušky na bílo-žlutý pásek a může začít jezdit po závodech. Spousta dětí i v těchto chvílích odpadne, jelikož zjistí, jak je judo náročné.

Trénování se věnujete sám nebo vám někdo pomáhá?

Na děti jsme momentálně tři. Pomáhajími ještě Libor Holub a Jakub Lapčík. Máte ve svém týmu nějaké talenty? Odhademmámemezi mládeží tak šest až osm talentů. Uvidíme však, zda vše zvládnou a u juda zůstanou. Ne každý talent je totiž ochotný na sobě dále pracovat. Někteří si myslí, že když jim to zprvu jde, zůstane to tak až do nekonečna. Jenže pak je zase mohou předstihnout děti, které sice nemají až takový talent, ale jsou velkými dříči.

Přetahují si v judu mužstva své nejlepší judisty?

V podstatě ne. Do patnácti let rozhodují o tom, v jakém klubu budou působit jejich děti, rodiče. Potom se to řeší spíše formou hostování. Že by ale někdo přišel a někoho mi jakoby ukradl, tak to se již nestává. Snad možná někdy do roku 1989. Vzpomínám si, že něco podobného praktikoval jeden ostravský klub. Existuje ale možnost judistu do jiného klubu prodat, ale to až po dovršení patnácti let a formou výchovného. Jelikož kluby nemají peněz nazbyt, řeší se to dnes spíše formou hostování.

Jak dlouho se věnujete judu?

Odmládí. Trenérem jsem se stal v roce 1990. Každý sport je svým způsobem závislý na financích. Jak je to u juda? Dá se říct, že judo patří spíše k těm levnějším sportům. Finance máme pokryté z členských příspěvků, sponzorských darů od rodičů a také nám přispívá na činnost město Frýdek-Místek. Jelikož jsme členem ČSTV, tak prostřednictvím tělovýchovné jednoty dostáváme finance i odtud. Kolik členů nyní čítá vaše základna? Momentálně máme skoro šedesát závodníků. Jsou u nás mladí judisté od devíti až do dvaceti let. Dalších třicet dětí působí v přípravce. Mezi seboumámetaké ještě neaktivní sportovce, kteří nechtějí závodit, ale judo je baví.

Jaký vás čeká nejbližší program?

Nám v podstatě již sezona skončila. Posledním závodem bude turnaj v Dobré, který se koná v sobotu 15. prosince. V novém roce čeká na dorostence a juniory závod v belgických Antverpách. Dále se závodníci zúčastní závodů ve Vídni.