SK FbC Třinec junioři - FBC TBC 68 Ústí nad Labem 5:4 po prodloužení (1:2, 3:0, 0:2 - 1:0)

Do posledního utkání sezony nastoupili třinečtí florbalisté v nejsilnější možné sestavě. Hned po 19 sekundách byl vyloučen na dvě minuty za hrubost největší hvězda Jiří Curney a mohl být po svém slovním projevu směrem k rozhodčímu rád, že neviděl vyšší trest. Ústeckým se přesilovka nevydařila, více střeleckých situací si vytvořili domácí, jenže brankář Beránek svůj celek držel. První branky se diváci dočkali v 5. minutě, kdy ústeckou kombinaci zakončil za brankáře Cieslara Gertner. Ještě hrozivěji to vypadalo pro domácí v 7. minutě po brance Nikoliče na 0:2. Domácí se nesložili a aktivní hrou se snažili dotáhnout skóre. První krůček provedl v 11. minutě Toráč, který napálil přihrávku Wajdy zpoza branky za záda brankáře Beránka.

Na začátku druhého dějství vyrovnal Janda. Ve 23. minutě se do úniku dostal Wajda, jenže byl faulován Nerglem. Rozhodčí nařídili trestné střílení, ke kterému se postavil obránce Krzyžánek. Pomalý rozjezd zakončil rychlou střelou do levého horního rohu a dostal Slezany do vedení 3:2. Vedení domácích navýšil v devětadvacáté minutě po asistenci Toráče Smetana.

Hostům se ve třetí části podařilo vyrovnat. Hned v úvodu snížil střelou zhruba ze šesti metrů kapitán Horák. Vyrovnaný stav se objevil na světelné tabuli na konci 41. minuty, kdy nesoustředěnost třinecké obrany využil Procházka, který poslal pas k pravé tyči, odkud míček dopíchl za záda Cieslara Nikolič. Ústečtí měli v závěru i další šance, ale brankář Cieslar chytal spolehlivě.

O výsledku muselo rozhodnout prodloužení, nebo případné nájezdy. Oba celky hrály nastavený čas opatrně a do šancí se příliš nedostaly. Rozhodnutí přišlo v osmé minutě nastavení. Smetanovu střelu brankář Beránek vyrazil pouze před sebe, kde se nejrychleji zorientoval Vlček a díky dorážce se stal se spoluhráči hrdinou Hutnického dne.

Branky a nahrávky: 11. Toráč (Wajda), 19. Janda, 23. Kržyžánek z tr. střílení, 29. Smetana (Toráč), 53. Vlček - 5. Gertner, 7. Nikolič, 32. Horák, 41. Nikolič (Procházka).
Rozhodčí: Mikula, Gavlas.
Vyloučení: 2:3, navíc Nikolič 5 min.
Využití: 2:0.
Diváků: 55 (podle zápisu, na konci zhruba 200).
Konečný stav série: 2:1, postupuje Třinec.
Třinec: Cieslar - Krzyžánek, Žurek, Babilon, Sikora - Vlček, Smetana, Curney - Toráč, Janda, Wajda - Plonka. Trenér: Václav Hovanec.

Marek Vlček: Hrdina? To si zaslouží jiní

Neplánovaný hrdina Hutnického dne. Tento přívlastek by se dal přiložit k Marku Vlčkovi, autoru rozhodující branky v cestě za postupem do juniorské extraligy.
Jste hrdina celého dne, co tomu říkáte?
Hrdina? To si zaslouží jiní. Dnes se mi moc nedařilo, všechno oddřeli kluci a já jsem do toho pouze šťastně plácnul. Oproti minulým zápasům rozhodla utkání druhá pětka.
Čím to bylo, že jste se tak trápili?
Ne, že bychom se trápili, ale konečně začala hrát druhá lajna.
Vy máte zkušenosti z A-mužstva, jak Vám to pomohlo v těchto vypjatých bojích?
V A-mužstvu jsem nabral zkušenosti, proto mi to pomohlo více po této stránce, než po té herní, protože jsem nastupoval až ke konci sezony. Každý už cítí, že jsme unavení a už to bylo jen o tom, že jsme chtěli a dřeli.
Můžete popsat situaci, která znamená postup do extraligy?
Míček poskakoval na brankové čáře a já jen do míčku plácl, nic víc. Myslím, že to byla střela Smetany, který mi to dal do prázdné branky.
Do jaké kategorie bude patřit tento gól?
U sebe bych ho zařadil do kategorie šťastných. Pro tým to byl určitě důležitý gól, ale pro mě jen jeden z řady.


Největší úspěch v kariéře zažil trenér Hovanec

K největšímu úspěchu dovedl třinecký mládežnický florbal trenér a vedoucí mužstva v jedné osobě Václav Hovanec. S juniory zažil v této sezéně 24 zápasů a pouze v osmi z nich odešel bez vítězství. I proto si jako třetí celek vybojovali postup mezi elitu juniorského florbalu v České republice.
Jako trenér jste u historického úspěchu třineckého mládežnického florbalu. Jaký to je pro vás pocit?
Je to těžké říct. To je úspěch za celou tu sezonu. Jezdit od mladších žáků po juniory s každou kategorií na turnaje pryč, je to těžké. Baví mě to s těmi dětmi jezdit kamkoliv a kdykoliv Obětuji pro to dovolené, peníze, čas, jsem šťastný.
Jak vysoko řadíte tento úspěch?
Z trenérské kategorie je to určitě úspěch nejvyšší, protože jsem měl možnost celý rok trénovat hodně dobrých kluků, srdcařů a bojovníků.
Kdyby jste měl zhodnotit dnešní utkání?
Obehrané jsou fráze srdce a bojovnost. Já si spíš myslím, že rozhodlo hlavně štěstí.
Kdybyste měl zhodnotit celou sezonu?
Sezona byla hodně dlouhá. Tady na Moravě jsme soutěž projeli jako nůž máslem. Pak jsme si všichni mysleli, že Bohemku přejedeme snad 20:0. To se nestalo a nakonec nás Pražané přehráli.
Kterého hráče byste ze svého týmu vyzdvihl?

Asi Marka Cieslara a potom Martina Jandu. Je ale hrozně těžké říct jen jedno jméno. Celý ten tým byl takový srdcařský. Dokonce jsou tady i dva kluci z Frýdku.

Kapitán Sikora: Rozhodly zkušenosti


Zatímco se Tomáš Sikora v mužské extralize postupně rozehrával k výborným výkonům v obraně, juniory vedl jako kapitán k titulu ve skupině a poté i do vyřazovacích bojů.
Co bylo nejtěžší z pohledu juniorů?
Nejtěžší bylo skloubit výjezdy s muži a s juniorkou. Sice se to krylo jenom párkrát, ale když se tak stalo, tak byl problém.
Vy jste hladce projeli vaší skupinu, ale pak přišli Pražané a s ní i první porážky. Proč se tak stalo?
Doma jsme sice těsně vyhráli. Do Prahy jsme jeli s velice oslabeným kádrem a v této sestavě mužstvo v sezoně nenastupovalo. Chyběli nám Curney, Krzyžánek, Smetana a další hráči. Jelo nás pouze devět a navíc se nám zranil Daniel Toráč. Zápas jsme nakonec dohrávali jen v sedmi lidech.
Co bylo rozhodující v sérii s Ústím?
Já bych řekl, že asi ty zkušenosti. Ústí je velice dravý tým, ale mladý a ty zkušenosti jim zkrátka hodně chyběly.
Úvodní dva duely jste hráli na půdě Severočechů. Neměli jste obavy z toho, že Ústí má výhodu dvou domácích duelů a do Třince byste se nemuseli vracet?
Nebáli, sice jsme tam přijeli jako mistři světa, kteří je porazí 10:3 a v neděli pojedou s postupem domů, ale opak byl pravdou. V sobotu jsme dostali lekci, spadli jsme a v neděli to bylo úplně o něčem jiném.
Co rozhodlo dnešní utkání?
Dnešní duel asi rozhodla běhavost, nasazení a chyby v obraně.
Kde ve své zatím krátké kariéře řadíte tento historický postup?
Asi bych to zařadil více dozadu. Pro mě znamenal více postup s A-mužstvem do extraligy a následně letošní udržení se. Proto tento postup s juniorkou řadím až na druhé místo.

IGOR MAINKA