Trojnásobná medailová radost na mistrovství republiky jednoho závodníka? Na to by nebylo nic neobvyklého. Kdyby se nejednalo o gymnastu z Třince.

„Posledními závodníky reprezentujícími třinecký klub na domácím šampionátu byli Erich Szlauer a Miroslav Kunkela v roce 1977. Od toho okamžiku uteklo už neuvěřitelných 34 let,“ počítal předseda a trenér třineckého klubu Radomír Sliž starší. Od té doby už pár mistrovství u nás proběhlo, ale až nyní se ho zúčastnil náš závodník.“

Třinecký trenér před vrcholnou akcí nesměle kalkuloval s tím, že by se jeho nadějný svěřenec při souběhu příznivých okolností a dobře načasované formě mohl přiblížit stupňům vítězů. Janeczkovy výsledky nakonec předčily koučova očekávání.

Nadějný borec se nezalekl tvrdé konkurence ani velkých jmen a postaral se příjemné překvapení. V šestiboji mezi mladšími juniory nenašel přemožitele a prosadil se i ve finále na jednotlivých nářadích. V přeskoku zvítězil, v prostních byl druhý, na kruzích a na hrazdě čtvrtý a na koni pátý.

„S výkonem Ondry jsem navýsost spokojen. Ani jsem nečekal, že by to mohl dotáhnout až ke zlatu. Dá se říct, že se mu podařilo zacvičit nadprůměrně, nepovedla se mu jen bradla. Aspoň víme, kde máme co dohánět, a budeme na tom pracovat,“ slíbil spokojený trenér.

„Přesun do vyšší věkové kategorie jsem, jak to tak vypadá, zvládl. Do mistrovství jsem ovšem vstupoval s určitými obavami. Rozhodně jsem nepočítal s tím, že se mi bude vést až tak dobře, předpokládal jsem, že to bude horší. První den mi vyšel náramně a taktéž i druhý byl z mé strany celkem povedený. Je mi jasné, že to z mé strany nebylo stoprocentní. Nepovedla se mi bradla, lépe musím zvládnut i koně, na němž mám ještě rezervy. Podle představ se mi nevyvedl ani závěr sestavy na kruzích, takže se dá říct, že musím zlepšit úplně všechno,“ uvědomil si nadaný sportovec.

Od příští sezony už bude Janeczko trénovat v Kolíně, kde by měl později i přestoupit. „Budu tam navštěvovat střední školu stavební a jsem přesvědčen o tom, že díky poctivému a kvalitnímu tréninku se tam budu výkonnostně zlepšovat. Své rozhodnutí jsem probíral s rodiči i s reprezentačním koučem Martinem Taftlem. Věřím, že mně pochopí také můj současný třinecký trenér Sliž,“ prohlásil člen juniorské reprezentace.

„Podmínky v Kolíně bude mít Ondra po všech stránkách nesrovnatelně lepší. Jen ho bude třeba pohlídat, aby tam v těch hloupých letech, do kterých se teď pomalu dostává, nezdivočel. Ještě rok by měl závodit za Třinec, pak do Kolína přestoupí. Nám nezbude nic jiného, než pracovat dál. Máme několik perspektivních závodníků kráčejících ve stopách Ondry. Pomyslnou štafetu po něm zřejmě převezme můj syn Radomír,“ zakončil třinecký trenér Sliž.

Mistrovství v Třinci ovládli gymnasté z Prahy, Brna, Kolína a Vítkovic. Janeczko by se mohl zařadit po jejich bok. Jeho vzorem je Daniel Radovesnický, který Janeczka ve většině individuálních disciplín pokořil. „Už mě to nebaví, že si pro medaile chodí stále jen on. Je načase s tím něco provést,“ dodal závěrem Janeczko.