Turistický oddíl mládeže Žlutý kvítek existuje již dvacet let hlavně díky jeho vedoucímu Jaromíru Šupinovi. Z malého oddílu se v současné době stali účastníci soutěží v České republice. V jednotlivcích jsou mezi nimi i mistři republiky. O oddílu jsme hovořili s Jaromírem Šupinou.

Kdy jste začal mít zájem o turistiku?

Turistiku jsem začal provozovat v roce 1968, kdy jsem vstoupil do oddílu Modré šípy, které vedl v Palkovicích Jindřich Plače. Byl jsem v oddíle do roku 1976, nejdříve jako člen, později již jako instruktor. Když jsem studoval na gymnáziu ve Frýdlantu nad Ostravicí, docházel jsem do tamního turistického oddílu. Ten vedla profesorka Marie Bařinová. Po ukončení vojenské služby jsem si založil vlastní oddíl pod názvem Delfíni, který působil ve Frýdku–Místku, a o dva roky později v roce 1987 vznikl současný turistický oddíl mládeže Žlutý kvítek.

Jací byli původní členové turistického oddílu?

Začínal jsem s náborem ve škole v tehdejší čtvrté třídě, kde jsem získal dvanáct zájemců o turistiku, tehdy ještě pěší turistiku. Závodilo se od prvopočátku, nejdříve jsme pořádali závody v rámci oddílu. První úspěchy přišly v roce 2000, kdy přišli noví členové, kteří měli o závody velký zájem a kteří vítězili v okresu i kraji, a právě v roce 2000 se několik členů probojovalo do republikových kol.

Kolik mladých lidí prošlo vaším oddílem?

Za dvacet roků prošlo Žlutým kvítkem přibližně 215 členů. Z počátků zůstal v oddílu do dnešních dnů Lubomír Bužek. Když je ale potřeba, přijdou pomoci i ostatní zakládající členové.

Kdo vám dnes pomáhá s vedením oddílu?

Mám výborný kolektiv spolupracovníků, jimiž jsou Tomáš Huďa, Petr Sasýn, Kateřina Barešová, Kateřina Šupinová, instruktoři Lenka Hrdinová a Jan Šupina. Z nejstarších roverů musím ještě zmínit Vítězslava Tkáče a Romana Tkáče.

Jaké disciplíny obsahují sportovní turistické soutěže?

Soutěží se ve stavbě stanů, v orientace podle mapy, v azimutovém úseku, uzlování, odhadu vzdálenosti, hodu kriketovým míčkem, plížení, znalosti hradů a zámků, znalosti dřevin a topografických značek. Prozraďte úspěchy, jakých jste letos dosáhli. V letošním roce jsme se zúčastnili všech kol v kraji, kde titul přeborníka získali Jan Šupina a Ada Paluzgová. Ostatní byli také úspěšní a probojovali se do Českého poháru. V něm šest jedinců postoupilo až do republikového finále, které se konalo v červnu v Pacově v Čechách. Ada Paluzgová tam skončila na třetím místě a zajistila si tak postup na mezinárodní závody, které se budou konat v Královicích u Plzně. Jan Šupina skončil čtvrtý a je nominován jako náhradník na mezinárodní turistické závody. Soňa Lepíková byla šestnáctá, Tomáš Hrdina společně s Lukášem Sasínem obsadili osmé místo, což je pro náš oddíl významný úspěch. V Moravskoslezském kraji je náš oddíl hodnocen na pátém místě ze čtrnácti. Před námi jsou oddíly z Orlové, Bílovce, Frýdlantu nad Ostravicí a Ostravy.