Sestava v čele s kapitánkou Kateřinou Kolářovou si ve finále poradila s Ruskami a zaslouženě slaví primát. „Letos jsem věřila. Loni jsme pokazily choreo a těsně prohrály s Ukrajinkami. Teď to konečně vyšlo," zářila radostí frýdecko-místecká taekwondistka Kolářová.
České seniorky se rozjížděly pomaleji, postupně však nabíraly na obrátkách. „V prvním kole jsme proti Řekyním byly trochu nervózní a nebylo to ono. Pak jsme zabraly a zbylé souboje už byly z naší strany výborné," popsala taekwondistka, která s napětím vyhlíží i sportovní boj. „Letos chci konečně zlato, které mi ještě ve sbírce chybí," vyhlásila.

Naděje Kolářová vkládá i do ostatních zástupkyň ženského seniorského týmu. „Na zlato věřím Koky (Veronika Kokášová) ve speciálních technikách a pak chceme sbírat medaile v týmech. Nechci hledět nějak shora, ale letos bychom mohly vyhrát vše, do čeho spolu půjdeme. Tedy specky, wirok i boj," dodala kapitánka.

V pátek v soluňské PAOK sportovní aréně zářily i další ženy. Týmový úspěch podpořily dvěma zlaty ty nejzkušenější. Věra Vomáčková triumfovala v sestavách IV. danů seniorek a Radka Heydušková v V. danech veteránek. „Po pauze jsem velice spokojená. Jedna ze dvou sestav na VI. dan, kterou jsem cvičila, je pro mě pekelně těžká na zapamatování. Navíc ji trénuji teprve od prosince a nemám ji moc zažitou. Naštěstí jsem ji zvládla, v prvním kole porazila silnou Norku a pak ovládla i finále," oddechla si česká matadorka, historicky první česká mistryně světa ve sportovním boji z roku 1994 z Malajsie.

Cenného kovu se dočkal i tým veteránů, který v sestavách bral stříbrnou medaili. Nebýt chyby ve finále, mohli čeští borci, kterým zbylá část výpravy přezdívá „Retroši", pomýšlet i výš. „Alespoň máme motivaci na mistrovství světa," podotkl Libor Macháň, který oslavil první veteránskou medaili z vrcholných akcí.

V pátek odstartovaly i sportovní boje a čeští zástupci z nich první den vydolovali jednu medaili. O stříbro se postarala Anežka Čurdová v kategorii mladších juniorek do 64 kilogramů. „Evropa v Řecku je pro mě první velká mezinárodní akce. Ve finále jsem o chlup podlehla Bulharce. Asi jsem na ni měla, ale za stříbro jsem ohromně ráda," culila se debutantka v reprezentaci.

Trochu zklamání přinesly do českých řad technické seniorské sestavy týmů. Čeští taekwondisté asi pomýšleli o trochu výš než na třetí místo. Jenže se v semifinále nevyvarovali drobné chyby v choreografii, která je stála vyšší stupínek. „Určitě to zamrzí, protože jsme jinak cvičili výborně. Jenže chyby se stávají docela často. Občas jsou vidět, občas ne. Tentokrát platila první varianta. Žádná tragédie, jedeme dál," burcoval kouč seniorů Aleš Vyzrál.

Další dva bronzy přidali veteráni v individuálních sestavách. Slavili ho shodně ve II. danech Jaroslav Mašek a Josef Jarma.

Česká výprava tak má prozatímní medailovou bilanci 5-5-6 a vyhlíží další úspěchy. „Zatím to jde dobře, oproti minulému roku jedeme, myslím, nad plán. Líbí se mi i atmosféra v týmu. Všichni si navzájem fandí a tak to má být," zhodnotil na večerní poradě reprezentační šéftrenér Jan Mraček.