Beskydští odjížděli do Turnova s vědomím, že jim k postupu do vysněného finále první ligy zbývá již jen jedno vítězství. „Nemyslím si, že bychom zápasy v Turnově brali za stavu dva nula na lehkou váhu. Určitě tam pojedeme s pokorou a zodpovědností každého hráče. Lehké to ovšem nebude, soupeř určitě bude ještě bojovat,“ řekl krátce po skončení druhého semifinále frýdecko-místecký nahrávač Tomáš Jambor. „Po venkovních zápasech jsme respektovali sílu soupeře, ale věděli jsme, že pokud podáme nadstandardní výkon, vyrovnáme se výbornému podání hostů na příjmu a naopak nám se bude dařit na servisu, jsme schopni Beskydy porazit,“ prozradil člen trenérského triumvirátu Zikudy Turnov, Jan Šimůnek.

Napoprvé to ještě nevyšlo
Třetí semifinálový souboj začali hosté z Frýdku-Místku ve velkém stylu a svého soupeře od začátku střetnutí tlačili kvalitním servisem a obranou. „V útoku jsme hráli téměř bezchybně a set lehce vyhráli 25:14,“ těšilo Přemysla Kubalu, hrajícího trenéra Black Volley.

Od druhého setu se ale volejbalisté Turnova rozehráli. „Především smečař Indra zařídil obrat v zápase svým tvrdým servisem a útokem,“ viděl hlavní příčiny výsledkového obratu Kubala. Domácí vedli rázem 2:1 a také i čtvrtý set v úvodu naznačoval, že si Turnovští kráčí pomalu za vítězstvím. „Naštěstí nás svým útokem z těžkých pozic držel Ryan Burrow a v koncovce setu sérií pěti výborných servisů zápas dotlačil do rozhodujícího pátého setu,“ chválil svého svěřence a zároveň i spoluhráče frýdecko-místecký trenér.

Také zkrácená hra byla velmi vyrovnaná. „Bohužel jsme pak v jejím průběhu byli opět méně důrazní v bodových míčích a neukáznění v mezihře. To se nakonec ukázalo jako rozdílový faktor a set jsme prohráli 13:15. I přes porážku ale zápas hodnotím jako velmi přínosný, protože jsme se dokázali dostat z velkého tlaku soupeře. Věřím, že hráči pochopili, že se musí hrát odvážně v podstatě ve všech herních činnostech a v klíčových momentech s chladnou hlavou,“ zdůraznil po třetím utkání Přemysl Kubala.

„V pátek v jednotlivých setech vítězil ten, komu se podařilo udělat na podání bodové série. Až v páté sadě to byl boj o každý míč a řekl bych, že se v celém utkání hrál nadstandardní prvoligový volejbal,“ popsal první domácí bitvu Šimůnek.

Po roce opět ve finále
Naopak odveta na turnovské palubovce byla ze strany hostujícího celku zcela o něčem jiném. „Do čtvrtého utkání jsme vstoupili odhodlaně, že sérii ukončíme a v podstatě to tak i dva sety vypadalo. Soupeře jsme přehrávali ve všech herních činnostech, na útoku výborně fungovala souhra Hollý – Vašut a i ostatní hráči bezvadně plnili svůj úkol na hřišti,“ pochvaloval si Kubala první dva sety, které Beskydští vyhráli 25:12 a 25:13. „Pak se ale náš stroj zabrzdil, a to především nepochopitelnými chybami v útoku, které nás dostaly do zbytečné křeče a nervozity. V jednom postavení, opět při servisu Indry, jsme otočili asi až na osmý pokus a set tak prohráli. Nicméně to bylo v podstatě vlastními chybami,“ mrzelo Kubalu.

Rozhodnutí přišlo v průběhu čtvrtého setu. „Tam jsme dokázali udělat za stavu 7:7 tři obrany a získali zpět potřebný klid. Navíc se nám opět nastartoval k výbornému výkonu Kuba Vašut, který byl po oba dny naší hlavní údernou silou. Výhru jsme si pak už nenechali ujít,“ usmíval se spokojeností po výhře 3:1 Kubala. „Absolutně jsme nezachytili raketový nástup soupeře. Vůbec se nám nevedlo na příjmu. Až ve třetím setu se nám začal dařit servis, ale bohužel v koncovce čtvrté hry jsme opět na příjmu zkolabovali a bylo po nadějích,“ láteřil po prohrané bitvě Jan Šimůnek. „Teď už nám nezbývá, než se soustředit na boj o třetí místo, ve kterém se utkáme s MFF Praha,“ dodal Šimůnek. 

Beskydy tak svému soupeři vrátili loňskou finálovou porážku. „Musím náš tým pochválit za bojovnost a za předvedený výkon. Nebylo to jednoduchá série a já jsem rád, že nás Turnov prověřil. Často jsme museli ustát vypjaté situace a hrát pod velkým tlakem,“ cenní si semifinálového úspěchu bývalý český olympionik.

Skončí to prvoligovým finále nebo bude i něco navíc?
Tak tuhle otázku si teď klade mnoho frýdecko-místeckých fanoušků. „Teď nás čeká tým z Dobřichovic, který je rovněž složený z velmi zkušených hráčů. Jako jediný tým v lize používá míče značky Molten, což v kombinaci s velmi nízkým stropem (na tuto úroveň soutěže zcela nevyhovujícím), je zřejmě jejich největší zbraň, na kterou se musíme dobře připravit. Skóre po dlouhodobé části máme vyrovnané jedna jedna, ale poslední konfrontace v Dobřichovicích vyzněla jednoznačně pro soupeře. Ten se snaží hrát velmi rychle ze všech pozic a největší útočnou hrozbu pak představuje levoruký diagonální hráč Hykš,“ upozorňuje na sílu soupeře Přemysl Kubala.

program finále volejbalu 1. liga